Skocz do zawartości

Pz.kpfw IV Ausf.D - 1/35 Tamiya


bazylms

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

No to łamię kolejny raz swoją zasadę robienia jednego modelu na raz. Jako że Grant jest modelem wymagającym postanowiłem sobie zrobić tak zwany modelik relaksacyjny czyli prosto z pudła. Kolejnym powodem jest pogoda niesprzyjająca przebywaniu w garażu oraz chęć oderwania się trochę od farb. Będąc w lokalnym sklepie modelarskim w łapy wpadł mi model firmy Tamiya - Pz.kpfw IV Ausf.D.

 

tamiya_35_35096_a.jpg

 

Model jest starszy ode mnie, ale jak to Tamiya ma w zwyczaju całkiem nieźle wykonany. Inbox znajduje sie tutaj http://www.model-making.eu/Tamiya-Panzer-Kampfwagen-IV-p-1-212463.html

Po pobieżnym przejrzeniu pudła znalazłem jeden poważny babol. Tamiya kompletnie zapomniała o zawiasach za włazach bocznych po obu stronach wieży - trzeba je będzie dorobić. Standardowo kupię metalową lufę działa i km. Myślę jeszcze nad gąskami, ale to temat na później - trzeba przeczesać rynek. Z przeróbek to chyba jeszcze trzeba będzie dorobić jakieś kabelki czy co tam do ładunków dymnych na tłumiku i powiercić dziury z tyłu. Generalnie moja wiedza na ten temat jest znikoma ale za to mam kolegów więc pewnie coś z tego będzie. Zasadniczo nie chcę pakować się w jakieś wielkie przeróbki, aby nie utknąć z tym modelem na długo. Malowanie to chyba będzie panzer grau. Na bardziej skomplikowane kamo przyjdzie jeszcze czas przy innej wersji.

 

Tak więc jeżeli ktoś chce się podzielić jakimiś uwagami to bardzo zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 381
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam stałych bywalców moich warsztatów. No nie wiem Robert, bo to ma byc taki relaksacyjny, a co za tym idzie trochę bardziej olewatorski. Ale jak was znam to mi nie popuścicie i trzeba się będzie postarać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jest widownia - to dobrze. A więc tak. Michał, zmartwiłeś mnie z tymi figurkami. Chciałem ten model zrobić jak na pudełku - z załogą. Czy jest zatem jakaś alternatywa? Tak czy inaczej skleję figurki i zobaczę jak pasują w trakcie budowy - no chyba że są idealnie pasujące i lepsze jakościowo.

Sprawa luf. Namierzyłem kilka luf do MG, ale z tego co wiem (lub wydaje mi się że wiem) ta będzie zła:

 

RBM35B39a.jpg

 

ale ta wygląda już lepiej:

 

RBM35B38a.jpg

 

a ta powinna być idealna bo poprzednia wygląda na krótką:

 

AB35L63.jpg

 

Niestety jestem w robocie, a że mam długi weekend w niej do spędzenia a moi informatycy skutecznie blokują mi dostęp do więksości stron (powód - military content). nie bardzo umiem namierzyć metalową lufę. Czy takowa istnieje?

Pytanie też odnośnie gąsienic. Chciałbym kupić jakieś ruchome. Jest kilka wersji modelkasten od SK-17 do SK-24 tutaj opis, ale bez zdjęć http://www.rzm.com/downloads/mk.pdf oraz kilka friuli, ale nie wiem które były by odpowiednie. Ma ktoś namiar gdzie w ogóle mażna dostać modelkasteny?

Dzięki za zainteresowanie i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu co do gąsek to wydaje mi się ,że lepiej zainwestować we friulki .Mam na t34 Modelkasteny ,są piękne rysunek ostry ,super zdetalowane na pewno lepiej od friuli ale ich łączenie na sworzniach jest bardzo delikatne ,nawet podczas zakładania na koła potrafią się rozlecieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak cos powiem od siebie.

Lufy:

pierwsza to raczej nie bo to raczej do MG-34 "polowego"

druga to do wetknięci w wieże koło działa.

trzecie wyglądają ok ale nie dokładnie widze na focie.

Jasli masz zamiar robić wnętrze to sugeruje wydac kasę na zestaw 35L-63 Aber.

Figurasy:

Widziałem na in-box kalki: Francja, Bałkany i Afryka.

Jest zestaw Dragon 6375, to pancerniacy '39-'45. Jesli afryka to moze Tristar 009 albo Master Box 3559.

Gąski to muszą być te mniejsze (360mm)

Friul ma takie ATL-02.

 

To tyle z moiej strony. Powodzenia

 

PS watek dodany do "obserwuj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Najpierw Grzesiek - niestety te figurki to rosja a u mnie wchodza w grę malowania z francji lub bałkanów (no chyba że rosję można pod to podciągnąć).

 

Robert - Fruile jak najbardziej mi się podobają. Już raz ich używałem i jestem zadowolony. Pytanie teraz które. Tu instrukcja z malowaniami:

 

rsz_pz_kpfw_iv_painting.jpg

 

drugie to Francja i pasują te (nawet numer pojazdu się zgadza):

 

1_atl_02.jpg

 

natomiast trzecie to bałkany - no i tu nie wiem które powinny być.

 

Jask33 - Najbardziej podoba mi się malowanie z Francji, ale mam obawy o nałożenie kalki z numerami na wieże, są one bowiem na oknie strzeleckim (czy jak to się nazywa) a jeszcze nigdy kalek nie kładłem na nierównej powierzchni. Alternatywą jest więc wykonanie malowania z bałkanów. Lufy biorę te trzecie. Wnętrze w Grancie na tyle mnie wymęczyło, że ten będzie bez. Te figurki już bardziej by się nadały - tak więc włazy będą otwarte.

A co z lufą do działa? Widział ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he, jeszcze nie zacząłem lepić a wy mi już tak porzeczkę dźwigacie że niedługo będę musiał jakąś tyczkę sobie załatwić aby przeskoczyć ten projekt. W planach mam jeszcze dwie czwórki, a to jest taka z marszu, zakup niekontrolowany. Jak przyjdę do domu to wrzucę zdjęcie gąsek zestawowych i się okaże co robimy dalej - może je zaakceptujecie. Ale to dopiero wieczorem. Ten model będzie miał naprawdę minimalną zgodność merytoryczną, więc może i gęsi się przeslizną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I było Krzysiek tak szaleć z Grantem? Teraz znamy Twoje możliwości i nie pozwolimy na obniżanie poprzeczki. Z tego starego modelu tamki można dużo wycisnąć. Aber robi do tego blachy (350007) w których jest większość elementów które trzeba poprawić, łącznie z całą i kompletną wyrzutnią granatów znad tłumika. Przemyśl to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Robert że ci się Grant podoba, ale to tak jak Małysz - szczyt mozliwości, a potem to tylko w dół. A tak na serio. Blachy to nie moja działka. Jak raz kupiłem to wszystkie wylądowały w koszu. Naprawdę mi to nie idzie. Mam jeszcze blachy w zestawie starej Tamki Pantera A, ale to na pewno nie ten rok. Wybaczcie, ale blachy + ja = katastrofa. Szkoda kasy, a kosztują więcej niż model. Spróbuję trochę poprawić we własnym zakresie.

Gąsienice z Academy kupione. Na zdjęciach wyglądają nieźle.

Pytanie odnośnie wlewów paliwa - bo od tego chyba zacznę. Były zdaje się na boku wanny koło kól napinających. Czy po obu stronach? Ma ktoś jakąś fotkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.