Skocz do zawartości

[Relacja] CMS Colombo Express 1:700 Revell 05241


Marcin M.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Postanowiłem spróbować sił w całkiem nowej jak dla mnie dziedzinie, jaką jest modelarstwo okrętowe. Jako że nie mam zielonego pojęcia o okrętach wojennych czy wojskowych, jeśli chodzi o budowę, czy malowanie, mój wybór padł na tego kolosa. Poza tym tak mało cywili w tym dziale...

Zapraszam więc do kibicowania, oceniania i porad. In - box znajduje się tutaj.

 

Z rozpoczęciem miałem poczekać do końca fali upałów, ale z prognoz wynika, że długo bym jeszcze poczekał.

 

Zacząłem od wycięcia otworów przelewowych w części dziobowej, lepiej tak chyba wygląda, niż zaznaczone tylko wytłoczenia zaproponowane przez producenta.

44962e9b7f056659med.jpg

cd40f9b2e0f65d1fmed.jpg

To na razie tyle.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator
Zacząłem od wycięcia otworów przelewowych w części dziobowej, lepiej tak chyba wygląda, niż zaznaczone tylko wytłoczenia zaproponowane przez producenta.
Zdecydowanie lepiej

 

Witaj w dziale - oczywiście kto może to pomoże Czekam na dalsze aktualki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walczę dalej.

Skleiłem kadłub, troszkę trzeba było podszlifować go na sucho, zwłaszcza kołki ustalające, bo za grube zrobili:

4e366b92cfa8b974med.jpg

Krytyczne miejsca, tzn. gruszkę, dziób i część rufową pozbawiłem szpachlą widocznych spoin:

614ce2d3af70ebebmed.jpg

1f69e77e21bac527med.jpg

I zacząłem zabawę z kontenerami. Fajnie rozwiązane, części są oznaczone od spodu, dodatkowo strzałką zaznaczona dolna krawędź, nie sposób się pomylić.

a8e2a1c81b2a187dmed.jpg

5d781bd5e4d71c4emed.jpg

fc4b988f47e77237med.jpg

W sumie 23 bloki kontenerów, po ok. 250 szt. w jednym. Dosyć dobrze jak na tę skalę wg mnie odwzorowane, rygle delikatne, ale są, może nie zginą pod farbą:

4a4967bb3de67fbdmed.jpg

I jeszcze mam pytanie, do czego służy to okienko w burcie:

1bcef816ac721b45med.jpg

Czy mam je w jakikolwiek sposób zmieniać, czy zostawić tak jak jest i malować na kolor burty? Jak ktoś pomoże, to będę dźwięczny.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pośpiechu, relaksacyjnie, uporałem się z kontenerami:

7e389719defdbe09med.jpg

Pokład założyłem na sucho, wchodzi lekko, trzyma się dobrze. Przez moment myślałem, żeby go już wkleić na stale, ale chyba utrudniłoby to późniejsze malowanie - jak myślicie?

59fd811bcb7ec4bemed.jpg

Przy okazji zauważyłem udogodnienie, cieniutko zaznaczona linia wodna, maskowanie będzie łatwiejsze:

f391d802afd0b7aamed.jpg

Chciałbym zrobić, a przynajmniej spróbowałbym zrobić relingi tutaj:

b5ff2ddadcc1ec28med.jpg

Czy cienki miedziany drut nawojowy, taki z silniczka nada się? Czym go przykleić?

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki drucik się nada to nie wiem, bo to zależy jak jest cienki.

Nie jest to też moja dziedzina więc nie chcę wprowadzić w błąd.

Jednak jeśli chodzi o klejenie to CA chyba jest najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Chciałbym zrobić, a przynajmniej spróbowałbym zrobić relingi tutaj:

 

Czy cienki miedziany drut nawojowy, taki z silniczka nada się? Czym go przykleić?

Pozdrawiam, Marcin.

Drut jest kiepskim rozwiązaniem - praktycznie nie ma możliwości by nie był pogięty.

 

Proponuje, byś rozciągnął kawałek rameczki nad płomieniem świeczki - uzyskasz w ten sposób niteczkę, która czasami jest cieńsza od ludzkiego włosa. Przy odrobinie wprawy możesz zrobić niteczki rożnej grubości.

 

Klejenie takiej niteczki jako reling to już prawie pikuś - nie używaj drutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mam pytanie, do czego służy to okienko w burcie:

1bcef816ac721b45med.jpg

Czy mam je w jakikolwiek sposób zmieniać, czy zostawić tak jak jest i malować na kolor burty? Jak ktoś pomoże, to będę dźwięczny.

 

:

Na kontenerowcach (na tej wysokości tj. powyżej znaku wolnej burty) , często wzdłuż burty biegnie korytarz komunikacyjny od dziobu do rufy.Burta jest podwójna, a korytarz jest przedzielony drzwiami grodziowymi. Załoga nie musi więc wychodzić na pokład w czasie rejsu. Ten otwór może służyć jako luk zaopatrzeniowy i być może tędy podaje się sztormtrap dla pilota na redzie. Jeżeli chodzi o malowanie to pomaluj go jak całą a burtę bez wyróżniania, bo tak się to robi, chyba że armator życzył by sobie inaczej. A może wyciął byś jeszcze otwory w kluzach kotwicznych i wkleił czarną rurkę z kartonu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ryszardb dzięki wielkie i za informację - wszystko jasne.

A może wyciął byś jeszcze otwory w kluzach kotwicznych i wkleił czarną rurkę z kartonu ?

Myślę, że to dobry pomysł i obejdzie się nawet bez rurki, jest tam tak mało miejsca, że kotwica i pomalowanie wnęki na czarno załatwi sprawę.

Proponuje, byś rozciągnął kawałek rameczki nad płomieniem świeczki - uzyskasz w ten sposób niteczkę, która czasami jest cieńsza od ludzkiego włosa.

Próbowałem, ale to nie takie proste, jak niteczka wyszła w miarę cienka, była pofalowana gdzieniegdzie, jak prosta, to za gruba. Jeżeli rurka w relingu ma załóżmy 5 cm grubości, to w skali 1:700, to prawie nanotechnologia. Chyba czeka mnie zapoznanie z blaszkami, ewentualnie odpuszczenie sobie tych relingów, czego bym nie chciał.

Pozdrawiam, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Twój stateczek w realu

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Colombo.Express.wmt.jpg

http://www.5000seafoodrecipes.com/hd/index.php?t=Colombo+Express

Tutaj mają relingi

https://shop.strato.de/epages/61404716.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61404716/Products/%22Containerstapel%20CE%22

Wydaje mi się że relingi możesz zrobić z b. cienkiego druciku miedzianego, ale bez jego wygrzewania . Mocno go naciągnij aż prawie do zerwania wtedy powinien się wyprostować i przy lekkim naciągnięciu już na modelu powinien być prosty bez załamań. W rzeczywistości górna poręcz jest zrobiona z rury śr. 48 lub 52 mm, dolne z rury śr 24 - 32 mm lub z prętów 25 - 28 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ryszardb za linki, rozjaśniły mi pogląd bardzo. Co do relingów, to skłaniam się jednak do zakupu. W popularnym sklepie internetowym znalazłem takie. Nadadzą się?

 

A teraz dalsze moje prace, (zmieniłem też tło).

 

Do pokładu przykleiłem przegrody międzykontenerowe, czy jak to tam zwą:

0443ccd99a929383med.jpg

d468d9bca3db0b33med.jpg

Przymierzyłem, jak będą wyglądać kontenery na pokładzie:

a7aba33b36076561med.jpg

b7dce077750ccbb6med.jpg

Czy również Wy macie wrażenie, że po pomalowaniu ich na jednolity kolor i okalkowaniu logo armatora, całość będzie wyglądać trochę zabawkowo i pudełkowo Poza tym, czy zdarza się często, żeby statek załadowany był tylko jednym sortem, tak jak tu?

Pomyślałem, że mógłbym zrezygnować z części kontenerów, ewentualnie trochę pozamieniać je miejscami i pomalować na różne kolory, ożywiłoby to całość i co nieco byłoby wtedy widać na dziobie i rufie:

2699d81776088d0amed.jpg

b4fc7fe54ea73d25med.jpg

f7709129c4ab0ab5med.jpg

 

W oczekiwaniu na zakup chemii (po wypłacie) - wszak za malowanie trzeba się brać - zajmę się chyba nadbudówką...

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz zmniejszał liczby kontenerów to raczej przycinaj je rzędami i zmniejszaj po wysokości, ale nie zostawiaj pustych miejsc do samych pokryw ładowni. Ciężar na statku jest rozmieszczany w miarę jednakowo . Po oglądaj trochę zdjęć kontenerowców

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q=kontenerowiec&aq=5&aqi=g10&aql=&oq=kontene&gs_rfai=&fp=21bf974cd8e63637

Kontenery maluj w różne kolory, będzie trochę z tym pracy ale efekt zdecydowanie lepszy i bardziej realistyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawkowy wygląd to problem przy kontenerowcach. Kleiłem ostatnio Atlantic Conveyora, też dopiero przyprószenie go mgiełką szarego zniwelowało cukierkowy wygląd ( zielone pokłady, antracytowe burty, pomarańczowe lądowiska śmigłowców, białe nadbudówki, etc)...

 

3mam kciuki za tego potwora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Kontenery maluj w różne kolory, będzie trochę z tym pracy ale efekt zdecydowanie lepszy i bardziej realistyczny

To już postanowione, tak zrobię. Różnicy w wysokościach może nie będzie za dużych, ale będę chciał, by nie tylko Hapag - Lloyd przewoził swoje kontenery.

 

Kleiłem ostatnio Atlantic Conveyora, też dopiero przyprószenie go mgiełką szarego zniwelowało cukierkowy wygląd

A mógłbyś pokazać efekt końcowy? W galerii chyba nie ma?

 

A tymczasem, parę godzinek dłubania i nadbudówka gotowa - tu też przydadzą się relingi:

8ae0b28d7dcdebbbmed.jpg

62fb7c4f6484a4a5med.jpg

d147c96fd09d6440med.jpg

5c1e0ee2994afdbbmed.jpg

 

Nie licząc steru, śruby napędowej i paru drobnych części, to byłoby wszystko, jeśli chodzi o łatwiejszą, techniczną część warsztatu. Pozostaje mi teraz poczekać na zamówioną chemię i akcesoria i zabrać się za malowanie i składanie wszystkiego w całość.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przybytku głowa boli, które relingi wybrać: reling 1, reling 2, czy może reling 3? Ja po obejrzeniu kilku zdjęć skłaniałbym się ku trzeciej opcji, ale chciałbym poznać zdanie okręciarzy.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fotek, nie da rady - wydawca mi nie pozwoli przed ukazaniem numeru. Co do relingu - taniej, lepiej i cieniej - Gold Medal Models. Zakupy idą do mnie średnio 4-5 dni ze Stanów. Polecam ultra fine railing - do siedemsetki the best absolutne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że ja go nie zauważyłem wcześniej. Model Extra ja myślałem ze te kontenery będą zwykłe płaskie, a tu są w miare odwzorowane, cała wieża też fajna. Czekam na dalsze prace

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki zloty za linka. Kontenery będę chciał przerobić podobnie, ale zostawiam to sobie na koniec. Idea w każdym razie słuszna i do wykonania, nawet bez dodatkowego polistyrenu. Póki co z robotą czekam na zamówioną chemię.

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jako że na chemię czekałem tydzień (wczoraj dopiero przyszła), żeby czasu nie mitrężyć, podłubałem trochę przy kontenerach. Wizja równych, jednakowych pudełek była dla mnie nie do zniesienia, poza tym zdjęcia jakie otrzymałem od Was też zdziałały swoje, więc skalpel poszedł w ruch , hemoglobina lała się strugami, a wyszło tak:

3b12ff9fa522a13emed.jpg

e7422cecf43c4e60med.jpg

a01247c33bb597d3med.jpg

bfd692fc4a062ac1med.jpg

e32f9fc38b3fb718med.jpg

73639309c2bd06c0med.jpg

Więcej pod względem technicznym z tego nie wycisnę, w sumie jestem zadowolony, przynajmniej teraz wygląda realniej.

 

W przyszłym tygodniu do doku wchodzą malarze.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudełkowiec rośnie jak na drożdzach .Kolorowe kontenery plus piraci z Somalii na pokładzie ,mogliby dać fajny kontrast kolorystyczny.Taki absurd w skali 1:700 jak i w obecnym świecie.

Na jakie kolory pomalujesz ten statek?

Barwa kontenerów plus ślady eksploatacji daje fajne pole do popisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super - niby tylko kontenerowiec ale można rewelacyjnie to urozmaicić róznokolorowością ładunku - moim zdaniem ciekawie by wyglądały trochę poobijane - nie ważna skala liczy się efekt wizualny trochę nówek kontenerów i trochę poobijanych - super temat dla mnie - muszę się kiedyś o to pokusić - zawsze mnie ciekawiły takie tematy nie militarne a można też pokazać że malowaniem można wszystko uatrakcyjnić - powodzenia - dotąd rewelacyjnie Ci idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Na jakie kolory pomalujesz ten statek?

Tak jak każe instrukcja i fotografie, przynajmniej w przybliżeniu. Kontenery będą w różnych barwach, nie tylko pomarańczowe.

 

Jeszcze takie coś od siebie dodałem:

59cefaf755b0a19fmed.jpg

bf491505f57152c9med.jpg

10586e25df163fdbmed.jpg

e98867e3567468cfmed.jpg

32d3b60451118e8emed.jpg

0a312fb8d25de01bmed.jpg

Jednak blaszki to dobra rzecz... Choćbym się skichał to nie udałoby mi się uzyskać tego efektu z drucików. Prawdziwym wyzwaniem będzie teraz pomalowanie tego wszystkiego z pędzla, a bez zacieków.

 

 

Edit z godz. 21.20:

Kadłub, pokład,kontenery i podstawka w podkładzie, zdjęcie robione z lampą:

4fea71bb7d50c25fmed.jpg

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.