Skocz do zawartości

Panzertransporter SLT 50-3 "Elefant"


rObO87

Rekomendowane odpowiedzi

Model firmy Revell:

 

REV_72_03145_SLT-50-3_ELEFANT_TANK_TRANSPORTER.JPG

 

O modelu:

 

Model zawiera około 300 części, wydaje się skomplikowany jak na I rzut oka, ale tak naprawdę można go zrobić w tydzień (ale poświęcając ponad 5 godzin dziennie). Po złożeniu prezentuje się całkiem okazale. Sklejalność bardzo dobra, części pasują do siebie bez większych problemów. Jedynie przy składaniu kół trzeba trochę szlifować ślady łączenia połówek, podobnie jak z niektórymi częściami w ramkach gdzie są ślady łączenia form. Plastik jest twardy, przyjemy w obróbce.

Ogólnie, bryła pojazdu jest zgodna z oryginałem. Poważnych błędów nie znalazłem, (pomijam uproszczenia wynikające z technologii produkcji modeli w tej skali) no może nie licząc braku charakterystycznej faktury blachy na błotnikach z tyłu ciągnika. Brakuje pomarańczowych świateł odblaskowych wzdłuż kadłuba, dobrze je widać będzie na 5 filmiku, patrz Bonus. Są rzeczy, które należy wykonać od podstaw, np:

- elementy wnętrza kabiny (min. drążek do zmiany biegów),

- gumowe błotniki (zarówno w ciągniku jak i w naczepie),

- prowadnice lin z tyłu ciągnika,

- wszelkiego rodzaju przewody, zwłaszcza w okolicy siodła ciągnika (ja sobie to odpuściłem ze względu na skalę),

- podest "obsługowy" w naczepie (to opcjonalnie),

Więcej szczegółów w wątku warsztatowym . Zalecam dokupienie do modelu lin do wciągarek, gdyż w zestawie ich nie ma, a naprawdę poprawiają wygląd modelu. Ja zastosowałem linkę Eureka 0,4 mm - wygląda dobrze (jedna wciągarka to około 30 cm linki). Warto również zakupić jakiś łańcuch, którym zabezpiecza się pojazdy w czasie transportu. U mnie jest to łańcuszek ToroModel, rozmiar najmniejszy (wystarczy ~20 cm).

Zalecam uwagę przy montażu najazdów w naczepie (można łatwo złamać "ząbki" od zawiasów) oraz szyby w kabinie.

Blachy do modelu robi Eduard, oglądałem instrukcje i po porównaniu z zestawem powiem tak: kupować wedle uznania. Jak dla mnie nie opłaca się. Jak kto woli po prostu.

Jakość zestawu oceniam na 9/10. Jeżeli chodzi o cenę, to wg, mnie nie jest on wart tych ~110 zł, za które go można dostać w Polsce, za dużo elementów do dorabiania jest w porównaniu ze standardowymi modelami tej firmy tj. czołgi 1/72. Uważam, że powinien kosztować

maksymalnie ~70 zł.

 

Wersja pojazdu:

 

Manöver: "Nato Collective Effort 2004", Tschechien

 

Użyte farby:

 

kamuflaż: Revell nr 6, 65, 84

ślady eksploatacji: Humbrol nr 29, 33, 53, 113

 

Bonus:

 

"Elefant" onlive:

>> klik1 (63 s filmiku)

>> klik2 (jakiś konwój)

>> klik3 (duuuuuuuuuuuuużo Elefantów)

>> klik4 (27 s filmiku, nie tylko czołgi można tym wozić 1)

>> klik5 ( nie tylko czołgi można tym wozić 2 )

trochę o oryginale

 

Galeria:

 

Ciągnik:

 

obraz001pu4.th.jpgobraz002wl9.th.jpgobraz003gw5.th.jpg

 

obraz004xo4.th.jpgobraz005nv6.th.jpgobraz006ly4.th.jpg

 

obraz007bt6.th.jpgobraz008ie9.th.jpgobraz009lg0.th.jpg

 

obraz010xp1.th.jpgobraz011ca3.th.jpgobraz012sg5.th.jpg

 

obraz013ie5.th.jpg

 

Naczepa:

 

obraz014xf2.th.jpgobraz015sy0.th.jpgobraz016to0.th.jpg

 

obraz017cb1.th.jpgobraz018ox0.th.jpgobraz019he9.th.jpg

 

obraz020vt2.th.jpgobraz021vs0.th.jpgobraz022mo2.th.jpg

 

obraz023vh6.th.jpgobraz024cd5.th.jpgobraz025uy8.th.jpg

 

obraz026wi6.th.jpg

 

Razem:

 

obraz027oe5.th.jpgobraz029nr5.th.jpgobraz028wr0.th.jpg

 

obraz030vw9.th.jpgobraz037oo2.th.jpg

 

Z "ładunkiem":

 

>> "polski zestaw" czyli z Leopardem 2A4:

 

obraz031da7.th.jpgobraz032cf8.th.jpg

 

>> z "Biberem"

 

obraz036hy1.th.jpgobraz033lt4.th.jpg

 

>> z 'Marderem"

 

obraz035rm7.th.jpgobraz034re1.th.jpg

 

Przepraszam za jakość zdjęć, robione były na dworze przy temperaturze około 0*, dla ułatwienia wiało Trochę je rozjaśniłem w programie graficznym, mam na dzieję, że coś widać.

Jeżeli chodzi o model to dla mnie porażka Nie bijcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To brudzenie takie jakieś dziwne

Tu się zgodzę - mi się nie podoba brudzenie kół :( jest... nierzeczywiste (?) Najprościej poprzyglądać się ciężarówkom z jeżdżących na budowy

Merytorycznie jak najbardziej ciekawy temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.