Skocz do zawartości

Albatros DIII Oaf- Roden 1/72


sianko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Model który niedawno wrzuciłem na warsztat ,to Albatros DIIIOaf serii 253, oczywiście lotnictwa c.k. Miałem dylemat co do malowania, ostatecznie wybrałem samolot S.Steca w ciekawym pstrokatym malowaniu z szachownicą na kadłubie ( w końcu jakiś zaczątek polskiego lotnictwa).

75bf575baf1d4887.jpg

Do budowy modelu użyję takiego zestawu:

37e2c36f5eedf650.jpg

W oczekiwaniu na blaszkę Parta zacząłem dłubaninę przy silniku Austro-Daimler

8af5cab197b2a35emed.jpg

 

To na razie tyle.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to trochę taki ptak, trochę ryba. Albatros piękny stwór

Sam miałem swojego czasu ochotę na kilka c.k. Albatrosów. Choć osobiście bardziej podoba mi się seria 53.

 

albatros.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może kiedyś zrobiłbyś mały tutorial na temat malowania silnika

Tu za bardzo nie ma co pokazywać, maluję silnik na alluminium, gdzie niegdzie kolorem stalowym, następnie całość pokrywam lakierem błyszczącym. Póżniej trochę popaćkam olejami( czerń i brąz), ot cały tutorial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha , bauart 253.08 - też go robiłem - w sumie to był mój pierwszy Rodenowski Albatros

 

Z tego co pamiętam , w instrukcji był błąd sugerujący niewłaściwe ułożenie szachownic na kadłubie .

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam!

Wreszcie uporałem się montażem i malowaniem wnętrza kadłuba. Kolejny etap to walka z osłoną karabinów i kabiny, ten element wymaga nieznacznych poprawek

452451e0555995b8med.jpg

5a172a0077ab19c7med.jpg

e53d30a82f07f08amed.jpg

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną prośbę: mógłbyś dawać większe fotki?

No postaram się

 

Praca cudo, świetnie zrobione wnętrze. Tylko błagam nie używaj fotosika

Dziekuję , ten fotosik uczepił się mnie i nie chce się teraz odzczepić, ale coś z tym zrobię, bo też mnie denerwuję.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam , w instrukcji był błąd sugerujący niewłaściwe ułożenie szachownic na kadłubie .

Oprócz tego wg Goworka samolot miał krzyż na sterze z białą obwódką i na spodzie skrzydeł w białych kwadratach. O białych kwadratach pod znakami na spodzie skrzydeł w 253.08 napisał też P. Tesař w swojej monografii Oeffagów.

Sam miałem swojego czasu ochotę na kilka c.k. Albatrosów. Choć osobiście bardziej podoba mi się seria 53.

 

albatros.jpg

Za sterami samolotu na zdjęciu (53.33) zasiadał, a nawet miał udział w zestrzeleniu włoskiego SP.3, też Polak - Wiktor Zimmermann.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego wg Goworka samolot miał krzyż na sterze z białą obwódką i na spodzie skrzydeł w białych kwadratach. O białych kwadratach pod znakami na spodzie skrzydeł w 253.08 napisał też P. Tesař w swojej monografii Oeffagów.

Co prawda do malowania jeszcze daleko ( jeszcze do końca nie wiem czy to malowanie wykonam), ale dzięki za sugestie no nie wiedziałem o tym.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że się nie pogniewasz jak jeszcze trochę popiszę w Twoim wątku warsztatowym?

1. Białe kwadraty pod krzyżami na skrzydłach - wydaje mi się, że ich zarys jest widoczny na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu - być może na odbitce bliższej oryginałowi jest to lepiej widoczne.

 

2. Biała obwódka krzyża na sterze jest w książce Goworka na kolorowym rysunku. Problem w tym, że nie widać ich na zdjęciach mających pokazywać 253.08 (są dwa - to "Twoje" i pokazujące szereg samolotów z Flik 3).

 

3. Wg Tesarza na wspomnianym przeze mnie drugim zdjęciu nie jest 253.08, a 153.173, na którym zginął Stanisław Tomicki.

 

4. Tesař obydwa samoloty noszące godło w postaci biało-czerwonej szachownicy (253.08 i 153.173) wiąże właśnie z Tomickim (choć Stec też nimi latał) co wydaje się mieć trochę sensu biorąc pod uwagę istnienie panastecowych maszyn oznaczonych poziomym "S".

 

5. Roden proponuje (ma w ofercie zarówno 253.08 jak i 153.173) umieszczenie na kadłubach numerów seryjnych. Wg Tesarza samoloty te nie miały fabrycznego kamuflażu, tylko polowy, więc można się zastanawiać, czy numerów nie zamalowano. Na powiększeniu zdjęcia „drugiego” wydaje mi się, że ich nie ma, ale pewności nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Mam nadzieję, że się nie pogniewasz jak jeszcze trochę popiszę w Twoim wątku warsztatowym?

No co ty fajnie,że pomagasz

 

1. Białe kwadraty pod krzyżami na skrzydłach - wydaje mi się, że ich zarys jest widoczny na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu - być może na odbitce bliższej oryginałowi jest to lepiej widoczne.

No też tak coś mi świta

 

Wg Tesarza na wspomnianym przeze mnie drugim zdjęciu nie jest 253.08, a 153.173, na którym zginął Stanisław Tomicki.

Możliwe, sylwetka tego samolotu na podanym przeż Ciebie zdjęciu jest zbyt mała żeby cokolwiek rozstrzygnąć

. Tesař obydwa samoloty noszące godło w postaci biało-czerwonej szachownicy (253.08 i 153.173) wiąże właśnie z Tomickim (choć Stec też nimi latał) co wydaje się mieć trochę sensu biorąc pod uwagę istnienie panastecowych maszyn oznaczonych poziomym "S".

Też gdzieś o tym czytałem

Natomiast mnie nurtuje zrobienie tego polowego kamo od strony technicznej tz. oryginalnie nanoszono te plamki pędzlem, gąbką lub szmatą, domyślam się, że spod tej farby prześwitywało drewno i płótno ale pewności nie mam.

A co do samego modelu to ja pomalowałem go na kolory bazowe (fabryczne) na to będę pędzelkiem nanosił zielone plamki w dwóch różnych odcieniach.

Obraz001.jpg

Pozdrawiam1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

Coś tam ostatnio pomalowałem , nie wiem czy zgodnie z oryginałem, ale już raczej tak zostanie. Do malowania użyłem dwóch kolorów humbrola 80, 101 do ich nałożenia użyłem wysłużonego cienkiego pędzelka. Po wyschnięciu nałożyłem filtr vallejo light green (aero), trochę brudzenia i takie tam, na razie tak to wygląda.

Obraz129.jpg

Obraz131.jpg

Obraz133.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zabrałem się za górny płat, który składa się z trzech części. W celu usztywnienia i lepszej stabilizacji zamontowałem kołki zrobione z igieł. Odciąłem i wkleiłem lotki ( austriackie)

Obraz.jpg

Następnie cały płat pokryłem białym matem MM i przeszlifowałem papierem wodnym 2000

Obraz140.jpg

Przy pomocy cienkopisa i cieni Tamki naniosłem szkielet płata

Obraz142.jpg

No i właściwe malowanie spodu górnego płata

Obraz151.jpg

Teraz przede mną mały retusz lakier mat i góra płata.To na razie tyle

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzu, błagam!

 

Napisz cosik więcej o malowaniu kamuflażu na górnych powierzchniach. Domyślam się, że cienie od szkieletu wykonane analogicznie jak na spodzie.

Ale jak to zgrałeś z malowaniem dwu kolorowego kamuflażu? No i czy kamuflaż malowałeś po prostu malując jaśniejsze ciapki na ciemniejszym kolorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.