Skocz do zawartości

Travel Air Mystery Ship, Testors 1/48


Marti_nez

Rekomendowane odpowiedzi

A ja wystartuję z takim oto maleństwem:

boxart.jpg

(fotka z neta)

 

Jest to samolocik zbudowany przez firmę Travel Air do wyścigów National Air Races w 1929 roku. Napędzany przez silnik Wright Whirlwind osiągnął nad Cleveland (tam odbywała się impreza) prędkość 194,9 mil na godzinę, czyli około 312 km/h co równało sie ze zdobyciem pierwszego miejsca. Pilot, Doug Davies był tym samym pierwszym zdobywcą Pucharu Thompsona. Wtedy właśnie rozpoczęła się era dominacji jednopłatów w lotnictwie. Więcej do poczytasnia pod tym adresem:

http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Lab/4515/Travel.html

 

Model wyprodukowany przez Testorsa w sklai 1/48 nie jest bardzo skomplikowany, ma 45 elementów. Parę części było już wyłamanych z ramek, to nie moja wina . Podobają mi się ładne, wypukłe nity na kadłubie, figurka pilota i szczegółowy silnik. Wklęsłe linie to rozganiczenia kolorów (przydadzą się przy maskowaniu ) Aha, na wewnętrznej stronie skrzydła jest napisane, ze wcześniej model rozprowadzał Hawk Co., 1965 rok.

Mam duże problemy z aparatem, więc wybaczcie za zdjęcia.

 

 

P1030302.jpg

P1030304.jpg

P1030305.jpg

P1030309.jpg

P1030310.jpg

P1030312.jpg

P1030313.jpg

P1030316.jpg

P1030317.jpg

P1030319.jpg

P1030321.jpg

 

W pudełku znajdują się dwa identyczne arkusiki kalkomanii. Instrukcja jest bardzo zsczegółowa, idealna dla początkujących modelarzy władających angielskim. Jest tam dokadnie napisane jak przygotować części, skleić je, pomalować i kłąść kalkomanie, na wykonaniu naciągw kończąc. Nie obiecuję błyskawicznej relacji, ale trzymajcie kciuki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hmmm, ciekaw jestem co zrobisz z tymi wgłębnymi liniami na kadłubie i skrzydłach i wypukłymi na owiewkach kół. Rozumiem, że wskazują dokąd malować na czarno... Jeśłi to tak zostawisz, to stworzysz zabawkę, a nie model. Ale we współczesnym modelarstwie powszechnie używa się masek. Radziłbym zaszpachlować i zeszlifować. Wyciąć odpowiednie maski i pomalować tak jak w oryginale - na wysoki połysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na domiar złego trzeba będzie chyba nitowanie na statecznikach [ w przodzie kadłuba też jakieś chyba] dorobić , na replice jest to lepiej widoczne:

http://www.airliners.net/photo/Travel-Air-R/0829171/L/

Swoją drogą, mogliby coś nowszego niż te wypraski hawka zrobić, bo samoloty z epoki wielkich powietrznych wyścigów - to przecież kwintesencja piękna w lotnictwie! Trzymam kciuki, Marti_nez !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru dniach wreszcie maskowanie jakoś wygląda. Brakuje go jeszcze na tyle i spodzie skrzydeł. Teraz będzie masakra z delikatnym oderwaniem tego i ponownym przyklejeniem . Krawędzie mogą być trochę nierówne, to się poprawi. Ale jak wyjdzie niesymetrycnie to zrobię modelowi . Stan prac:

P1030379.jpg

P1030380.jpg

P1030382q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym i jak odtwarzasz linie podziału i nity? Przy szpachlowaniu i docieraniu sie ścierają albo zapychają także jakbyś mógł to zrób kilka zdjęć i opisz co i jak Dzięki

Pozdrawiam i dawaj dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przeryłem linie podziału wcześniej zaszpachlowane tudzież starte przy ścieraniu. A robiłem to tak:

 

te linie chciałem przeryć;

P1030457.jpg

P1030458.jpg

 

Użyłem zwykłej igły do szycia. Pierwsz próby były dosyć średnie, ale później szło mi już coraz lepiej.

 

A to efekty:

P1030463.jpg

drugi bok;

P1030467.jpg

P1030469.jpg

góra;

P1030471.jpg

 

Nie za bardzo to widać niestety, ja jestem zadowolony z efektu. Nity to inna historia, są wypukłe i myślałem już np. nad kropelką Surfacera.

Ale to muszę przemyśleć. Macie pomysły na inne warianty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś to od jakiegoś szablonu? Mnie czeka przerycie linii na P.11 :/ więc robię mały rekonesnas co i jak

 

Nie, szpachla nie była zbyt twarda i łatwo ustępowała. Poza tym nie było tego dużo. Do Twojej jedenastki to jednak użyłbym szablonów. Inaczej linie mogłyby wyjść ciut krzywe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak tam? Macie koncecje na nity? Bo zrobiłem jej surfacerem, popatrzyłem i starłem .

Zostało mi jeszcze trochę szlifowanka na sterach wysokoścci, niestety sa wgłebienia i cały czas mi się nie podobają. Gdyby powierzchnia była płaska to luzik, ale dobrze widać zebra.

 

To pomyślcie nad nitami bo się do Wielkanocy nie wyrobię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Sorry że tak długo mnie nie było, ale miałem nawał roboty, nie było nawet jak po farbkę do modelarskiego wyskoczyć. A właśnie brak czarnej błyszczącej trochę mnie przystopował. Teraz model schnie. Może jeszcze dziś położę drugą warstwę, później maskowanie i czerwony. Wiem, że kolejność odwrotna, ale poradzę sobie .

 

kazio dzięki za sposób z Wikolem, nity wyglądają całkiem nieźle .

Zdjęcia cyknę w późniejszym terminie.

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.