Skocz do zawartości

Lakier bezbarwny, co i jak - konkretnie.


Constructor

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem i nie znalazłem, żeby nie było oto tematy jakie znalazłem, niestety nie ma tam tego co chciałbym wiedzieć:

viewtopic.php?t=4235&postdays=0&postorder=desc&highlight=lakier&start=0

viewtopic.php?t=2754&highlight=lakier

viewtopic.php?t=2584&highlight=lakier

viewtopic.php?t=2506&postdays=0&postorder=desc&highlight=lakier&start=15

viewtopic.php?t=2367&highlight=lakier

viewtopic.php?t=2311&highlight=lakier

 

 

Na razie dowiedziałem się tylko tyle:

- lakier matowy na lakier błyszczący spowoduje, że ten będzie błyszczący

- lakier błyszczący na matowy da nam matowy model

- pomalowany model farbami malujemy modelem błyszczącym kładziemy na to kalki, robimy efekty typu wash i brudzing, a na to następna warstwa lakieru dla zabezpieczenia

- sidolux tez jest dobry

 

Teraz mam pytania:

- czy można stosować inne lakiery niż modelarskie, a jeśli tak to jakie? a jeśli nie to dlaczego?

- jaki sidolux jest najlepszy? i jak go nakładać? pędzel, aero?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- lakier matowy na lakier błyszczący spowoduje, że ten będzie błyszczący

- lakier błyszczący na matowy da nam matowy model

Jestes pewien, ze wlasnie tak?

 

Zaryzykowalbym twierdzenie, ze jesli pokryjesz nalozone farby dowolnym lakierem na tej samej bazie to nic sie nie stanie tzn. nie zaszkodzi to tym farbom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory używałem lakierów humbrola. Zdecydowanie lepiej używać areo, gdyż można nakładać cieńkie warstwy. Raz spróbowałem użyć pędzla i efekt był taki że pół mat wyglądał jak błyszczący. Odnośnie sidoluxu, to sam nie wiem który jest najlepszy (za duży jest ich wybór).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Witam.

 

Co do lakieru bezbarwnego (połysk) to ja zastosowałem ten oto lakier akrylowy na Subaru Impreza.

Po nałożeniu 3 warstw trzeba przetrzeć papierem ściernym ja użyłem 2000 i 2500, następnie pastą polerską a efekt jest super jak na prawdziwym samochodzie.

5a38227edd11b763.jpg

Używam też lakieru matowego z Model Mastera ale to na samoloty i śmigłowce.

 

Co do sidoluxa to nakładałem go pędzlem i aerografem.

Po nakładaniu wypłukałem aerograf w rożcieńczalniku do farb i jest dobrze.

Też pytałem o rodzaj sidoluxu jaki lepszy i ktoś mi powiedział że to nie ma różnicy jaki zastosujesz.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Kto Ci powiedzial, ze jak model pomalowany polyskiem, przemalujesz pozniej matem, to bedzie sie dalej blyszczal? To jest nieprawda. Zeby daleko nie szukac, gdyby bylo, jak mowisz, to wszystki modele, ktore zostaly potraktowane Sidoluxem, swiecilby sie i niedaloby sie ich zmatowic... To samo w druga strone. Jezeli matowy model polecisz polyskiem to sie bedzie blyszczal i nie ma wyjscia. Oczywiscie duzo zalezy od samej farby i od ilosci warst lakieru. Jezeli chodzi o niemodelarskie zamienniki, to mozna chyba stosowac akrylowe lakiery do drewna. A, no i jeszcze nadaja sie oczywiscie wszelkie akrylowe lakiery w sprayu, ale tu sie nie wypowiadam, bo nie uzwam. Sidolux kazdy jeden jest dobry. Roznice moze bys odczul, gdybys lastryko chcial wyczyscic Sidoluxem do paneli, ale na modelu nie bedzie zadnej roznicy... Ja nakladam duzym miekkim pedzlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- lakier matowy na lakier błyszczący spowoduje, że ten będzie błyszczący

- lakier błyszczący na matowy da nam matowy model

Jestes pewien, ze wlasnie tak?

 

Zaryzykowalbym twierdzenie, ze jesli pokryjesz nalozone farby dowolnym lakierem na tej samej bazie to nic sie nie stanie tzn. nie zaszkodzi to tym farbom.

 

Tak zgadza się powaliłem końcówki zdania, miało być: matt na błysk = matt, a błysk na matt = błysk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Mam taki problem jak maluje matem MM lub humbrola na modelu pojawiają sie takie malutkie białe włoski psujące cały efekt. W czym problem?

 

Też miałem ten problem jak malowałem samolot tylko niewiele tych włosków było. A jak się je zetrze to wygląda to jak by było porysowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak starczy.

Kupiłem ten lakier za chyba 9zł i naprawde jest super efekt.

Tylko jak zauważyłeś jest to lakier akrylowy ,nie wiem jak inne lakiery oddziaływują z farbkami emaliowymi.

 

Ale na akryle Pactry będzie ok, jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- lakier matowy na lakier błyszczący spowoduje, że ten będzie błyszczący

- lakier błyszczący na matowy da nam matowy model

Hmmm raczej na odwrót..........

 

 

- czy można stosować inne lakiery niż modelarskie, a jeśli tak to jakie? a jeśli nie to dlaczego?

Ja używam lakieru Motip kosztuje ponad 10zł i jest bardzo dobry tylko trzeba umieć go nakładać żeby nie zalać szczegułów.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- lakier matowy na lakier błyszczący spowoduje, że ten będzie błyszczący

- lakier błyszczący na matowy da nam matowy model

Hmmm raczej na odwrót..........

 

 

- czy można stosować inne lakiery niż modelarskie, a jeśli tak to jakie? a jeśli nie to dlaczego?

Ja używam lakieru Motip kosztuje ponad 10zł i jest bardzo dobry tylko trzeba umieć go nakładać żeby nie zalać szczegułów.......

 

Już to dawno poprawiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No to wróćmy jeszcze do lakierów. Za jakiś blizej nieokreślony czas mój ju-52 będzie sklejony pomalowany z kalkomaniami zaezpieczony sidoluxem. Bede chciał wtedy pokryc go lakierem bezbarwnym(matowym). Mam w domu lakier matowy Humbrola ale po kilku próbach na starych modelach stwierdziłem że ten mat jest zbyt matowy i nienaturalnie wygląda a w dodatku te smugi (maluję pędzlem). Z kolei satin choć nie zostawia takich smug jest zbyt błyszczący jak na junkersa. Co mam zrobić. Zmienić lakier na inny? Może maty innych firm są bardziej naturalne. A może spróbować zmieszać mat z satynem. Tylko w jakich proporcajch. Przejście na aerograf na razie nie wchodzi w grę. Co doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidolux+X21 tamiya flat base .Proporcje musisz sam dobrać na zasadzie prób i błędów ,dobierzesz napewno odpowiednią proporcję i to powinno wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Polecam lakiery bezbarwne Gunze serii H: Gloss Clear - H030 i Flat Clear (Matt) - H020 . Przy rozcieńczaniu firmowym rozcieńczalnikiem (żółtym):

 

http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=T-106&lang=pl

 

Można osiągnąć świetne efekty. Wyżej wymieniony rozcieńczalnik może być także używany do rozcieńczania innych farb zarówno akryli jak i emalii. Szczególnie dobrze sprawuje się przy rozcieńczaniu Pactry, Model Mastera, a nawet starych Humbroli i Revelli. Udało mi się dzięki niemu odratować kilka starych farb, które nadal świetnie pokrywają tworząc gładką powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co było przyczyną tego, że po pomalowaniu czarnego humbrola 33 matt, lakierem matt cote humbrola, całość się tak świeciła (malowane rozcieńczonym lakierem, aero)?

36bf9c37c8743f13med.jpg

Nie było wyjścia, musiałem szlifować i jeszcze raz dać bazę. Nie chciałbym jednak rezygnować z lakierowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.