Skocz do zawartości

BMW R75 skala 1/72-budowa od podstaw.


Marudek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

I ja dolaczam do zabawy ze swoim skromnym projektem. Moj watek opisywac bedzie proces budowy Niemieckiego motocykla z okresu II Wojny Swiatowej. Jak w tytule BMW R75 w skali 1/72. W zwiazku z tym, ze skala jest tak mala – model musze wykonac od podstaw. Dostepny zestaw nie spelnia moich wymagan he, he. Mysle, ze do ukonczenia modelu wystarczy mi kilka tygodni. Dlatego obawiam sie, ze przed rozstrzygnieciem konkursu nikt juz nie bedzie o nim pamietal. Ale satysfakcje daje mi juz sam fakt dolaczenia do zabawy, poniewaz jest to pierwszy konkurs w jakim biore udzial.

 

Jako ze model budowany bedzie od podstaw - uzyje wszelkich dostepnych materialow. Jednak by miec jakies odniesienie kupilem model tego motoru w skali 1/35 firmy ITALERI. Ponizej IN-BOX:

 

th_INBOX1.jpg th_INBOX2.jpg th_INBOX4.jpg

 

Ponizej podaje linki do stron, ktore rowniez beda przydatne w budowie:

Link 1

Link 2

Link 3

 

Budowe zaczalem od pomiarow:

 

th_DSC00505.jpg

 

P.S. Pozostalym modelarzom bioracym udzial w konkursie zycze milej zabawy; a forumowiczom, ktorzy zechca sledzic moj watek - milego ogladania.

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 309
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Marudek - wiesz, że ostatnio się przyglądałem temu cudeńku? Kurcze, teraz jak bym to wykonał, to wyszłoby na plagiat potem :P

 

Od razu widzę, że suwmiarkę muszę wymienić bo na mojej to już podziałek nie dowidzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Constructor!

 

Plagiat? Popelnil bys go dopiero wtedy gdybys wystawil w konkursie moj model. Na dodatek bez mojej zgody. Czyzbys tez chcial zbudowac R75-tke w 1/72 ? To nie plagiat. Byloby super zobaczyc jak radzisz sobie z podobnym projektem.

 

Suwmiarka byla dobrze wyzerowana. Na zdjeciu mierze nia czesc w 1/35, zeby dokladnie ja przeskalowac i wykonac w 1/72.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba będzie najmniejszy model konkursowy :-)). I ja go kiedyś zrobiłem i to w jeszcze mniejszej skali, bo 1-76 :-))

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój motorek to taki dodatek do tygryska :-)). Szczerze mówiąc nie bardzo wiem jak zamierzasz zbudować takie maleństwo od podstaw??

Bardzo jestem ciekaw!!! Wydaje mi sie to wręcz nierealne.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się wtrącę, całkowicie poza tematem konkursu: spiton, do jasnej ciasnej, czy Ty raczyłeś przeczytać to co wysłałeś i każesz czytać innym??????? Co za "muj" może muł? Zbydować? I tak pisze architekt (przepraszam archirekt lubiący fistorię - to słowa z Twego profilu)???

 

Jeszcze raz przepraszam, ale szlag mnie trafia jak inni użytkownicy mają w ... głebokim poważaniu innych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gulus w zasadzie napisał dokładnie to co myślę.

 

Spiton, obiecałeś kiedyś, że będziesz sprawdzał to co wysyłasz na forum. A Twój post w tym wątku świadczy raczej o czymś innym...

 

Pozdrawiam

sokol

 

PS.

 

Tak na marginesie: Forum jest modelarskie, ale starajmy się pisać "po polskiemu" - aby inni mogli zrozumieć naszą wypowiedź. To nie sms - nie trzeba oszczędzać na znakach interpunkcyjnych, spacjach po kropce... O "bykach" nie wspomnę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek Tzn przyglądałem się mu w MojeHobby, ale zastanawiam się nad paroma innymi modelami, chciałem troszkę sowieckich maszyn pokleić, wiec jak na razie BMW zejdzie na dalszy plan. Z resztą mam biurko zawalone nieskończonymi projektami, m.in.

- dokończenie dioramki z Afrika Korps (zobaczymy jak mi to wyjdzie),

- poprawienie Mini Morisa z rajdu Monte Carlo (jak go kleiłem miałem 10 lat i zero farbek),

- Hawker Hurricane Mk.IIC (czeka na pomalowanie kamo i efekty),

- Jaguar XK-SS (szukam dobrej farby do karoserii i czasu),

- Mil MI-24D HIND (pomalowałem tylko kokpit),

- M1A1 Abrams (nawet nie otwierałem pudełka),

- Spad XIII C-1 (zniszczyłem poszycie kadłuba i nie wiem jak naprawić),

- Mayflower (żaglowiec) (zaczęty kadłub),

- X-Wing Fighter (Star Wars) (ooo tu będzie roboty przy liniach podziału),

- R.M.S. Titanic (zniszczony pokład)

Jak do tego doszło, że tyle tego sie uzbierało? Otóż większość modeli kupiłem lub zacząłem kleić w wieku 10 - 15 lat, potem zaczęła się szkoła i brak czasu, a teraz siedzę nad tym i dłubię i poprawiam to co się da. Ostatnio znalazłem tez makietę Star Wars - scena z V-go episodu (śnieżna baza), ale wezmę chyba tylko pojazdy bo figurki i sama podstawa to chłam.

 

Tak więc jednym słowem grzechem byłoby zaczynać kolejny model

A do konkursu żeby stanąć to mi jeszcze daleko:)

 

Tak na marginesie: Forum jest modelarskie, ale starajmy się pisać "po polskiemu" - aby inni mogli zrozumieć naszą wypowiedź. To nie sms - nie trzeba oszczędzać na znakach interpunkcyjnych, spacjach po kropce... O "bykach" nie wspomnę ...

W takim razie polecam Mozillę Firefox ver 2.0.0.9 - ma korektor błędów Już kiedyś nawet o tym wspominałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Spiton!

 

Jesli nie wierzysz, ze budowa od podstaw motoru w skali 1/72 jest mozliwa to kliknij tutaj.

 

Constructor - widze, ze masz sporo roboty. Ja staram sie nie zaczynac wiecej modeli niz dwa na raz. Boje sie ze ktoregos nie skoncze, a lubie doprowadzac sprawy do konca.

 

P.S. Jak tylko skancza Site Maintenance w Photobucket, to pokaze co juz "wydlubalem".

 

Pozdro,

Marudek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Constructor - widze, ze masz sporo roboty. Ja staram sie nie zaczynac wiecej modeli niz dwa na raz. Boje sie ze ktoregos nie skoncze, a lubie doprowadzac sprawy do konca.

 

Zaczęło się od tego, że 8 lat temu przeprowadzałem się do nowego mieszkania, a razem ze mną moje modele, więc zapakowałem je w karton wypełniony watą itd. Meble nie ustawione, biurko w rozsypce itd, więc postanowiłem dla bezpieczeństwa znieść modele do piwnicy. I tak sobie tam przeleżały. Potem zaczęła się szkoła i brak czasu, no w każdym razie było go tak mało, że dłubałem T-90 (gdzieś tu jest nawet galeria). Pewna dziewka zauważyła, że kleje modele, a że chyba nie miała koncepcji na prezent to kupiła mi model, a żeby jej przykrości nie robić to w wolnym czasie dłubałem go sobie. Po jakimś czasie w przypływie sząłu zszedłem do piwnicy i mym oczom ukazał się karton pt. "MODELE", otwieram go i naszło mnie pytanie "jak ja mogłem kur-de tak skleić te modele? co to wogóle jest?". Zabrałem ten cały złom do chałupy, znalazłem tam sporo modeli nadających się do odnowienia. No i tak się zaczęło - powrót do modelarstwa, full modeli, full roboty, nadal mało czasu. Te modele w poprzednim poście, które wymieniłem to są w planach, zamierzam je dokończyć w najbliższym czasie.

Obecnie na warsztacie stoi:

- T-90 (zapomniałem go dopisać, ale pękły mu gąsienice wykonane z gumy, no i chciałem troszkę go przybrudzić, ale to kwestia jednej chwili i będzie galeria robiona)

- diorama z Afrika Korps (posypałem ją wczoraj posypką i przetarłem papierem ściernym obelisk, kwestia podmalowania posypki no i wykończenia podstawki)

- Hawker Hurricane Mk.IIC (kwestia kamo i kalkomanii - pierwszy raz będę model pokrywał lakierem i na to kładł kalkomanie)

- Hind D Mil 24 Me (jest troszkę roboty)

 

Żeby się offtop nie zrobił i Ci relacji nie skasowali :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję, że będę starał sie pisać przyzwoicie.

Zamówiłem już sobie na allegro nowy mózg. Ponoć jest dobry :-)). Nie był tani ale nie robi tyle byków co ten , którego używam teraz. Mnie też irytują moje piśmiennicze porażki. Ale tak jak napisałem, nowy mózg jest już w drodze .

Marudek widziałem Twój poprzedni motorek. Robi wrażenie. Ale uważam ,że to nie jest skala do tego typu modeli.

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudek

wiem jaki malutki jest taki motorek. Z jednej strony twoja relacja jest interesująca. I miło jest widzieć jak zmagasz sie z tym maleństwem. I jestem pełen podziwu.Ale efekt końcowy będzie musiał zawierać wiele uproszczeń.

Są obiektywne powody, dla których okręty robi sie w skali 1-700. Są nimi rozmiary okrętów w większych skalach.Nie każdy może sobie pozwolić na modele w 35, i wybiera 72. to samo dotyczy 48(w przypadku lotnictwa).

Ale motocykl w 72 od podstaw!!!.Już w 35 jest wystarczająco mały:-)))).

Tak czy inaczej trzymam kciuki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecuję, że będę starał sie pisać przyzwoicie.

Zamówiłem już sobie na allegro nowy mózg. Ponoć jest dobry :-)). Nie był tani ale nie robi tyle byków co ten , którego używam teraz. Mnie też irytują moje piśmiennicze porażki. Ale tak jak napisałem, nowy mózg jest już w drodze .

Marudek widziałem Twój poprzedni motorek. Robi wrażenie. Ale uważam ,że to nie jest skala do tego typu modeli.

Pozdrawiam

 

Polecam Mozillę Firefox ver 2.0.0.9 - ma korektor błędów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

ArmiA dzieki za mile slowo. Ja tez wcale nie uwazam, ze skala 1/72 jest dla biednych

 

Pozwolcie, ze przedstawie efekty wczorajszych prac nad modelem. Na warsztst poszla przednia lampa. W moim poprzednim motocyklu szczeline dekla zaciemniajacego przedni reflektor po prostu namalowalem. Efekt mizerny... Tym razem sprobowalem czegos nowego. Uzylem zlomu modelarskiego, a dokladniej kawalka ramki od gasienic czolgu i kawalka styrenu. W poszczegulnych etapach zostawialem kawalki gasienicy, zeby bylo za co zlapac

 

th_headlamp01.jpg th_headlamp02.jpg th_headlamp03.jpg th_headlamp04.jpg th_headlamp05.jpg th_headlamp06.jpg th_fork05.jpg

 

Efekt koncowy widelca - do bani Wyglada jak palki od kurczaka, a nie czesc motoru... Draznia mnie te pomaranczowe koncowki wyszlifowane z koszulki przewodu. Zauwazylem to dopiero po czasie. Poza tym, przymiaraka z wydlubanym na predce kolem nie wypadla za dobrze. Jest za maly przeswit miedzy amortyzatorami i w ogole nie moglem wcisnac tam kola.

 

Dlatego rozebralem to co mi sie nie podobalo i zaczalem od nowa:

 

th_fork06.jpg th_fork07.jpg th_fork08.jpg

 

Tak lepiej... Elementy poprzednio wykonane z koszulki - tym razem uformowalem z super glue. Poza tym, zmienilem srednice nawoju sprezyn. Zamiast na wiertle 1mm, nawinalem je na wiertle 0.5mm. Cacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zzb - masz racje to bedzie widowisko

 

Mam pytanko. Jesli uwaznie przyjzycie sie zdjeciu ponizej - zobaczycie, ze dolna czesc widelca w 1/35 jest pomalowana dwoma roznymi farbami. Lewa, dolna cesc i reszta czesci (oprocz prawej dolnej) pomalowana jest farba, ktora pozyczylem od szwagra. Nie wiem nawet jaki to nr. Prawa dolna czesc widelca pomalowana jest farba Humbrol, ktora mam w domu. Wydaje mi sie, ze roznica w odcieniach jest niewielka i z przymrozeniem oka moglbym uzyc mojej farby (koloru z prawej). Instrukcja lakonicznie okresla kolor jako "flat tan". Niestety nie mam juz dostepu do farb akrylowych (zamkneli War Games Shop). I pozostaja mi dwie opcje: 1) mieszac farbe samemu z akryli, ktore mam w warsztacie; lub 2) uzyc Humbrola jakim pomalowalem prawa dolna czesc widelca. Co radzicie zrobic?

 

th_fork07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie wiem jak pomalować tak mały motocykl. Ja bym pomalował czymkolwiek:-)) i dodał brązowy wash. Po wash'u i tak subtelność koloru bazowego sie lekko zatraca.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.