Skocz do zawartości

Podkład?!


Paws

Rekomendowane odpowiedzi

Czy przed malowaniem (pierwszym) modelu (duże powierzchnie:skrzydła, kadłub itp.) należy nanieść podkład? Chodzi mi o malowanie pędzelkiem, jeśli tak to jaki polecacie?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej jak bylo szpachlowane. Szpachla ma inna strukture niz plastik i innaczej przyjmuje farbe (wchlania ja), co widac pod postacia jasniejszych miejsc. Ja, zeby tego uniknac, wrocilem do starej szkoly i najpierw daje czarny polmatowy podklad. Czarny kryje wszystko jednolicie i nie mam pozniej problemow, ze cos mi przeswituje. Tym bardziej stosuje taka zasade, gdy rozne elementy sa z wyprasek o roznym kolorze plastiku (czasem tak sie zdarza). Ponadto malowanie czarnym kolorem daje mi od razu punkt wyjsciowy do preshadeingu... Tylko nie bardzo jestem w stanie powiedziec, jak to sie wszystko ma przy malowaniu pedzlem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czarny podklad powinien sie rzucac jedynie wytrawny modelarz, ktos kto absolutnie wie co robi i zna sie doskonale na lakierach, jak nasz kolega Majek

Poczatkujacym radze stosowanie zwyklego szarego podkladu samochodowego. Jest on neutralny i najwierniej oddaje wiekszosc kolorow. Pierwsza warstwe klasc mgielka, zaraz po niej 2-3 pelne warstwy, uwazajac oczywiscie na zacieki. Lakier powinien zablyszczec na moment. Kolejne warstwy najlepiej klasc w nieduzych odstepach czasu. Jezeli pojdzie zaciek, to odczekac az wyschnie, zjechac 400-600 i polozyc kolejne warstwy. Mozna szlifowac pomiedzy warstwami, jezeli sa jakies rysy do zapelnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktos kto absolutnie wie co robi i zna sie doskonale na lakierach, jak nasz kolega Majek

Co sobie jaja ze mnie robisz?

A tak na powaznie. Osobiscie nie uwazam, zeby czarny podklad byl az tak wielkim wyzwaniem. Owszem, trzeba na kilka rzeczy zwrocic uwage, bo generalnie malowanie czarnym kolorem nie jest latwe, ale bez przesady znowu... Mam tylko wrazenie, ze te rozwazania ida troche w zlym kierunku. Paws pyta o malowanie pedzlem, co troche nijak sie ma do malowania aerografem. Dawno nie malowalem pedzlem coprawda, wiec nie wiem, czy jest sens, zebym tutaj medrkowal. Wydaje mi sie jednak, ze kladac 3-4 cienkie warstwy koloru docelowego, nie ma potrzeby stosowania podkladu, bo wtedy pierwsza warstwa stworzy podklad. I znowu, wszystko wyjdzie w praniu. Skutek malowania zalezy od wielu czynnikow. Od samego plastkiku, gestosci i jakosci farby, umiejetnosci, ilosci warstw (z mocnym naciskiem na gestosc, wlasciwie rzadkosc farby). Poprobuj gdzies na boku, albo na wewnetrznej sronie wypraski kadluba. Jak zdecydujesz sie na czarny podklad, bedziesz musial odczekac conajmniej 24h, zanim bedziesz klad kolor docelowy. Przy malowaniu pedzlem, jak czarny podklad nie wyschnie dobrze, bedziesz go poorstu zmywal kolejnymi warstwami i Ci beda czarne smugi sie robic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pędzel możesz spokojnie odpuścić sobie podkład , a jeżeli chcesz sprawdzić jakość szpachlowania to na te miejsca nałóż jakąkolwiek farbę różną od koloru plastiku , albo metalizer .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe teorie tu koledzy wytaczaja.

Wezcie kawal niebieskiego plastiku i pomalujcie go na zolto i zobaczcie jaki wam kolor z tego wyjdzie.

Podklad nie sluzy jedynie do wyrownywania powierzchni ale rowniez do tego, zeby kolor bazowy po nalozeniu byl przewidywalny tzn. taki jak sobie dobralismy do modelu. I nie ma tu znaczenia czy malujemy pedzlem czy odkurzaczem.

Jezeli malujemy czolg na czarno, nie wiem w jakiej armii takie jezdza, to czarny podklad bedzie jak najbardziej na miejscu, jezeli na zielono, to w toerii nalezy dobrac odpowiedni odcien neutralnego, szarego podkladu. Jezeli na jasno-szaro lub piaskowy, to z braku lepszego, mozna zastosowac podklad bialy, kontrujac go troche moze przyciemniajac kolor bazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezcie kawal niebieskiego plastiku i pomalujcie go na zolto i zobaczcie jaki wam kolor z tego wyjdzie.

Za pierwszym kryciem nic z tego nie wyjdzie... Tzn wyjdzie plastik z pod spodu... Ale chyba Marcin nie chcesz powiedziec, ze malujesz "na raz"? A tak w ogole, kwestie podkladu zostaly lekko wypaczone... Generalnie podklad lakierniczy jest powloka INNA niz farba wierzchnia. Podklady stosuje sie po to, zeby zwiekszyc przyczepnosc powloki lakierniczej do malowanej powierzchni. Podklad lepiej trzyma sie np. blachy, farba docelowa lepiej trzyma sie podkladu. Natomiast w kwestii ktora tu poruszamy sprawa wyglada nieco innaczej. Pomijac fakt, ze sa do kupienia "prawdziwe" podklady modelarskie, to kladzenie innego koloru na sam poczatek jest tak naprawde marnowaniem farby (no przepraszam, taki "podklad" wypelnia jakiestam mikroubytki i ewentualnie uwypukla niedorobki). Co stoi na przeszkodzie, zby malujac czolg na zielono, dac zielony podklad? Czemu akurat szary? Wyjatkiem jest tu kolor czarny, ktory dobrze kryje wszystko, bez wzgledu na roznice w materialach (blacha, zywica, plastik, szpachla, i co kto sobie jeszcze wymysli), z ktorego zbudowany jest model. A oczywiste jest, ze rozne materialy roznie przyjmuja farbe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo prawdziwe podklady np. Tamiya rzeczywiscie sa szare. Ale my tu rozmawiamy o "podkladach", czyli malowaniu wstepnym. Ponowie pytanie. Czy nie moge polozyc wstepnie koloru takiego jak docelowy? Sprowadziloby sie to tak naprawde do polozenia jednej warsty farby wiecej. Po co pod zielone malowanie mam klasc szary "podklad", skoro moge zielony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz robic, co tylko ci sie bedzie podobac, przeciez to twoje modele

 

Farba podkladowa ma inne wlasciwosci od lakieru - koloru.

Wypelnia szczeliny, lepiej przylega, kladzie sie grubiej, przez co wygladza i ujednolica powierzchnie z roznych tworzyw. Ma chropowata powierzchnie, do ktorej potem przylega farba. Podklad mozna klasc i poprawiac w nieskonczonosc, czego nie mozna powiedziec o lakierze - przelany i niedolany kolor daje zupelnie inne odbicie i rozproszenie swiatla i kolejne warstwy lakieru tego nie poprawia. Podklad jest tez duzo tanszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba podkladowa ma inne wlasciwosci od lakieru - koloru.

Zgadza sie!! Ale, po raz kolejny to powiem, nie rozmawiamy o prawdziwiej farbie podkladowej, tylko o zwyklej farbie, ktora sie kladzie przed malowaniem. Bo co do podkladu masz racje.

 

A tak w ogole, to tak jak mowisz. Niech kazdy robi tak jak mu sie podoba, byle model dobrze wygladal. A jak nie bedzie dobrze wygladal, to trudno... Nastepny bedzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka robie model ciężarówki HEMTT w skali 1:35 i chce go pomalować w kolorze - piasku . I teraz moje pytanie dotyczace podkładu

Jaki kolor mam nałożyc pod piaskowy kolor??. Chce go troche ubrudzic i odrapac farbe tka zeby to ładnie wyglądąło.

Dajcie jakies rady...

Ktoś tu wystawił Ziła z rakietą i bardzo ładnie mu oddrapania wyszły:) Jak coś takiego uzyskać?

 

a zapomniłem dodać mam zamiar malować pędzlem i farbami humbrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.