Skocz do zawartości

Scania LB 141 (heller 1:24)


fuzjan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam przyjemność otworzyć moją pierwszą relację z budowy modelu. Jako, że nie udzielałem się wcześniej na forum to rzucę krótki wstęp o sobie.

 

W modelarstwie siedzę już sporo lat ale jakieś pół roku (między innymi za sprawą tego forum) naszła mnie ochota na cywila no i na wiekszą skalę niż we wcześniejszych moich latach.

 

Jestem maniakiem motoryzacji a szczególnie pojadów ciężarowych, co ułatwiło mi wybór modelu. Po długim przeglądaniu ofert w internecie i sklepach w mieście wybór padł na jednego z dostępnych oldtimerów wśród ciężarówek: Scanię LB 141.

 

Scania nie będzie prosto z pudła, wręcz przeciwnie będzie budowana w dużej mierze od podstaw lub z przeróbkami części oryginalnych. Ze względu na traume nabytą przy budowie wcześniejszych modeli będzie on czysty, bez śladów eksploatacji. Ma to być ciężarówka odratowana i odrestaurowana jako model cieszący oko na moim biurku .

 

A teraz do meritum. Scanię będę budował w wersji ciągnika siodłowego 6x2 z tylną osią wleczoną. Ramę oraz sporo innych części buduję od podstaw w oparciu o zbieraną od miesiąca dokumentację.

Na początek wrzucam tylko trzy zdjęcia: pudło modelu (tak proforma żeby było jasne co to za model), wstępnie wybrane malowanie modelu oraz zdjęcie wyciętych elementów podłużnic w porównaniu z orynalną długością ramy 4x2. W najbliższych dniach dokończę cięcie styrenu i posklejam podłużnice w całość. Zapraszam do oglądania i w przyszłości komentowania.

 

pudlo1.jpg

By fuzjan at 2011-02-05

 

teknoevent005border.jpg

By fuzjan at 2011-02-05

 

rama01.jpg

By fuzjan at 2011-02-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim witam na forum . Model wybrałeś piękny, lecz wymagający pod względem spasowania. Wycięte podłużnice prezentują się bardzo dobrze. Czekam na kolejne postępy, bo coś czuję, że będzie "grubo" .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Relacja zapowiada się bardzo fajna. Ciekawe malowanie wybrałeś. Będzie ona identyczna jak na zdjęciu? Powodzenia i czasu na sklejanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mały update.

 

Grubyjg dobrze, że spytałeś bo zapomniałem o tym napisać na początku. Scanię buduję w wersji oryginalnej bez żadnych skandynawskich udziwnień. Będę starał się zachować klimat epoki pojazdu. Wszystko to co będę mógł, będę opierał na fotografiach, które również będę tu wrzucał w celu porównania.

A co do malowania to planuję tylko wykonać je w takiej kolorystyce, bez logo firmy itd.

 

Przejdę do update'u. A więc po kilku godzinach roboty i paru omdleniach od wdychania CA posklejałem wstępnie podłużnice ramy. Teraz przez kolejne dni będę je wzmacniał od środka szpachlą i klejami oraz szlifował w celu uzyskania kształtu ceownika zaokrąglonego na krawędziach (w tej chwili są "kanciaste").

 

podluznice1.jpg

podluznice2.jpg

podluznice4.jpg

podluznice3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam. Przepraszam za długą przerwę od ostatniego up-date'u, już się tłumaczę .

 

Na początku masa nauki na studiach a później już tylko gorzej... Zniszczone podłużnice > model w pudle > drugie podejście do podłużnic > drugi raz zniszczone > model w pudle > i do trzech razy sztuka, tym razem się udało lewa podłużnica wymaga jeszcze wypełnienia dwóch malutkich ubytków i ostatni przeszlif w celu usunięcia pozostałych zadziorów itp.

 

Zrobiłem też bazę dla trzech tylnych poprzeczek ramy, wymagają jeszcze półokrągłych podcięć i żeberek na górze i na dole.

 

Na koniec zostawiam foty ukończonej (nie pomalowanej) skrzyni biegów i górnej części silnika czekającej na resztę okablowania.

 

Za jakość fot przepraszam, może jutro dorwę się do lustrzanki... póki co wersja zdjęć telefonicznych ;)

 

20110507271.jpg

20110507270.jpg

20110507273.jpg

20110507274.jpg

20110507275.jpg

20110504261.jpg

20110504260.jpg

20110507280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie, ze zrobiles rame od podstaw - wyglada swietnie. Poza tym widze, ze bierzesz sie za wersje 6x2 - moja ulubiona konfiguracja, coz temat na pewno bede sledzil, bo zapowiada sie bardzo ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że budujesz od podstaw, ale szkoda, że powielasz błędy italeri. Ceowniki ramy wyglądają ok, ale poprzeczki nie do końca są zgodne z oryginałem. Tylko jedna poprzeczka w całej ramie w konfiguracji 6x2 ma taki kształt, reszta od strony mostów ma kształt łuku. Kolejna sprawa to poprzeczki nie powinny wchodzić na ścisk w ceownik ramy, są tam jeszcze specjalne blachy w kształcie ceownika, w które wchodzi poprzeczka i wtedy całość wchodzi dopiero w ceownik ramy. Mam nadzieję, że Cię nie zraziłem do budowy od podstaw, bo to fajna ciężarówka i warto ją zbudować. Powodzenia w dalszych pracach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post z zastrzeżeniami na wagę złota

 

A więc... Sebastianie, dzięki za zwrócenie uwagi na te "łukowate" poprzeczki, zupełnie o tym zapomniałem. Oczywiście to poprawię.

 

Druga sprawa. Poprzeczki nie wchodzą na ścisk, zdjęcie z telefonu zamazało luz... poprzeczki są wykonane tak, że od góry i od dołu jest po 0,5 mm luzu właśnie na wspomniane przez Ciebie blachy (które ja ostatnio nazwałem żeberkami 2-3 posty wyżej ).

 

Co do budowy od podstaw i tak mnie nie zrazisz skoro podłużnice robiłem już trzy razy od początku ;) .

 

PS. Sebastian! jeszcze raz wielkie dzięki za koła do tej scanii ręczę Ci, że się nie zmarnują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. Poprzeczki nie wchodzą na ścisk, zdjęcie z telefonu zamazało luz... poprzeczki są wykonane tak, że od góry i od dołu jest po 0,5 mm luzu właśnie na wspomniane przez Ciebie blachy (które ja ostatnio nazwałem żeberkami 2-3 posty wyżej ).

 

Nie zauwazylem/nie doczytalem tego, zwracam honor

 

Powodzenia w budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.