Skocz do zawartości

Co to za hełm?


Radek Filipek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów! Koledzy, potrzebuję Waszej pomocy. Otóż jeden z moich przyjaciół jest dyrektorem szkoły. A jest także nauczycielem historii i pasjonatem militariów. Wpadłem do niego dziś do szkoły pogadać i pokazywał mi swoje militarne zbiory , które trzyma w pracowni historycznej. Jakieś łuski, odznaki, nieśmiertelniki, hełmy i inne takie. O ile z rozpoznaniem wszystkich rzeczy nie miałem problemu, o tyle to zwróciło moją szczególną uwagę. Jest to hełm, który przyniósł mu pewien uczeń i powiedział, ze jego tata go gdzieś znalazł, czy coś w tym stylu.

 

Hełm mnie na tyle zaciekawił, że próbowaliśmy szukać w necie co to jest. Ale ja się na hełmach zbytnio nie rozeznaję i nie mogłem dojść do tego co to takiego.

Zrobiłem fotki. niestety komórką (bo tylko to miałem pod ręką) i przy sztucznym świetle, więc są marnej jakości, ale postaram się jak najszybciej zrobić cyfrówką i wtedy wstawię lepsze. Oto one:

 

Zdjcie005.jpg

 

Zdjcie006.jpg

 

Zdjcie007.jpg

 

Na ostatnim zdjęciu warto zwrócić uwagę na pojedynczy nit. Po drugiejstronie jest taki sam. Hełm wykonany jest z troszkę dziwnego materiału. Przetarcie na krawędzi błyszczy się,a stukając paluchem wydaje jakby inny dzwięk niż np.polski wz.50 czy niemiecki m42 (sprawdzałem, bo oba były pod ręką ). Nie mam pojęcia o to może być, a bardzo mnie zaintrygowało... pytam więc mądrzejszych od siebie: pomożecie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie!

 

Nexus, dzięki za stronę! Już byłem prawie pewien, że to właśnie ten angielski, naprawdę bardzo podobny, ale na tej stronce jest

"Na zewnątrz, z boku, mniej więcej na wysokości 1/3 hełmu, widoczne są łby nitów mocujących zawieszki podpinki."

 

A na moim zdjęciu nijak nie jest to 1/3 :/ jest to tuż nad krawędzią.

Czy możliwe jest, żeby niektóre hełmy tego samego typu miały takie nity w różnych miejscach? Bo poza tym jednym, wszystko by się zgadzało... Sprawdzę jeszcze w środku z zobaczę, czy ma w środku wybity rok produkcji i nazwę modelu, tak jak podali na tej stronce...

 

Jeśli ktoś ma inne typy, to proszę

 

 

EDIT: Chyba znalazłem! To Brytyjski mk. IV

 

BA3018A-3.jpg

 

0?osCsid=f45a869fb2b0ab113e83dd31fc8ff49e

 

Co myślicie? Różni się od mk III właśnie położeniem nitów.

 

Serdeczne dzięki Nexus! Sam nigdy bym tego nie znalazł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.