Skocz do zawartości

Mitsubischi A5M "Claude" Fujimi 1:72


hanadam

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc foteczki starych modeli dla potrzeb aukcji, stwierdziłem, że ten Claude to był fajny samolocik. Trzeba będzie się za 48 rozejrzeć. Model robiłem ok.20 lat temu - malowanie wg. instrukcji a tam wyraźnie stało żeby zmieszać cielisty z jasnym piachem. Takoż zrobiłem i wyglada lekko jak pupa noworodka - ciekawy jestem jak to prezentowało się naprawdę.

23_mod007.jpg23_mod008.jpg23_mod009.jpg23_mod010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelik bardzo przyjemny. Sam swego czasu skleiłem jego dwóch młodszych braci (wersje A5M2) i na pewno kiedyś skuszę się i na niego.

Jeżeli chodzi o malowanie to jest to domniemywane dawniej przez wielu malowanie „złote” (w instrukcji jeśli dobrze pamiętam jest napisane aby dodać kilka procent złotej farby), o tyle ciekawe, co raczej mało prawdopodobne (jeśli brać pod uwagę, że miałoby to być malowanie intencjonalne). Najpewniej była to albo srebrzanka, nałożona na podkład (w przypadku Mitsubishi najpewniej brązowawy), która z czasem mogła się utleniać, albo czyste aluminium pokryte lakierem antykorozyjnym (coś jak aotake iro, ale bez niebiesko-zielonkawego pigmentu), który z czasem mógł się lekko zezłocić na skutek przecierania.

Myślę, że kolor na Twoim A5M4 jest do przyjęcia tyle, że ja zrobiłbym go trochę bardziej błyszczącego. No ale to już w dużej mierze kwestia gustu.

 

A na koniec jeszcze zdjęcie mojej parki:

a-4.jpg

b-4.jpg

c-3.jpg

Plamiasty okaz to maszyna na której latał m.in. starszy bosman Mitsugu Mori z 13 Kokutai, stacjonującego na lotnisku Gong Da w Chinach w lutym 1938 roku, a na "srebrnym" ptaszku latał kapitan Shigema Yoshitomi z 12 Kokutai, stacjonującego w Chinach w rejonie Nankinu w bazie powietrznej Daikojo w grudniu 1937.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, Twoja wiedza na temat japońskiego lotnictwa powala na kolana. Mnie od samego czytania nazwisk łamie w krzyżu

To nie tyle wiedza sama w sobie, co świadomość gdzie danej informacji szukać. Trochę czasu zajęło mi zgromadzenie sporej ilości materiałów i posegregowanie tego, ale było warto. Ostatnio nawet zacząłem się uczyć japońskiego, żeby w przyszłości efektywniej korzystać z dostępnych materiałów, ale tu trzeba się uzbroić w cierpliwość i to raczej sporą jej ilość. Co się zaś tyczy nazwisk i nazw japońskich to są naprawdę proste. Wystarczy się opatrzeć (mi na przykład większe problemy sprawiają dłuższe nazwy niemieckie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to jak i gdzie tę wiedzę przechowujesz, robi wrażenie Takich co wszystko wiedzą nie ma wielu i ja znam tylko tych z Wielkiej Gry A i często oni po prostu uczyli się z danego tematu tylko po to, by wygrywać. Co do japońskiego, to też sam zacząłem się uczyć, ale do tego trzeba przysiąść i poświęcić trochę czasu. Jednak jest to język rządzący się innymi zasadami, nie wspominając o piśmie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do japońskiego, to też sam zacząłem się uczyć, ale do tego trzeba przysiąść i poświęcić trochę czasu

Czy dobrze rozumiem, że zarzuciłeś naukę? Jeżeli tak to A poważnie, to faktycznie trzeba poświęcić sporo czasu, bo tak jak piszesz język jest całkowicie odmienny od indoeuropejskich no i to pismo. Sylabariusze są co prawda proste, ale kanji wymiata na całego.

 

Mały OT się zrobił, ale mam nadzieję, że moderatorzy i hanadam mi wybaczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.