Skocz do zawartości

"Orły bez piórek", Revell + Hasegawa i inni, 1/72


Marek44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

A więc stało się... Po zachęcających głosach od paru kolegów z forum postanowiłem zrealizować wielki projekt który od dawna siedział mi w głowie - 3 x F-15E w skali 1/72.

 

Jeszcze nie mam przybliżonego wyglądu całej makiety, ale mam już główne założenia. Na dioramie będą się znajdowały trzy F-15E firmy Revell/Hasegawa:

- pierwszy będzie całkowicie zamknięty i gotowy do lotu z pełnym uzbrojeniem,

- drugi będzie miał otwarty kokpit, hamulec aerodynamiczny oraz będzie w trakcie podwieszania amunicji,

- trzeci będzie z otwartym kokpitem oraz z widocznym radarem, bez uzbrojenia.

 

kopiamarek.jpg

 

 

Tak wygląda wstępny in-box. Na razie jestem w posiadaniu tylko jednej F-15E, ponieważ reszta dopiero do mnie leci. Podobna sytuacja jest z figurkami i pojazdami, które zasilą mój projekt. Chciałbym też bardzo podziękować Mariuszowi (vel Fliper_nx) za wykonanie zdjęć do in-boxa, które zostaną tu zamieszczone wkrótce. Samą pracę nad dioramą zacznę ok. drugiego tygodnia listopada ze względu na remont okna w mojej pracowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem ustawić je na płycie lotniska, ponieważ sam hangar zasłaniałby je od boku, co ograniczałoby ich widoczność podczas wystaw. A co do samolotu z odsłoniętym radarem, to w książce wyd. Bellona "Myśliwce i samoloty stealth" na stronie 11 jest zdjęcie gdzie F-16 jest w trakcie przeglądu na świeżym powietrzu i ma zdjętą osłonę radaru. Ale jestem gotów na wszelkie propozycje, które ułatwiłyby mi moją pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oto pierwsza część regulaminowego in-boxa. Jest to model F-15E z Revella w skali 1/72. Dokładnie mówiąc jest to przepak Hasegawy, zawierający jej wszystkie błędy oraz naprawiając parę. W porównaniu do modelu Hasegawy jest on tańszy, zawiera lepsze jakościowo kalkomanie oraz, co jest najważniejsze, jest o wiele łatwiej dostępny. Natomiast jego wadą jest instrukcja obsługi, która podaje tylko kolory Revella, co dla modelarza może być czasem kłopotliwe (np. mieszanie różnych odcieni).

 

Model składa się z 207 części odlanych w ciemnoszarym plastiku plus 5 z przezroczystego tworzywa. Detale odlane są ładnie, ale szokuje ilość nadlewek. Nie wiem, czy mam model z końcowej fazy produkcji, ale nie wygląda to estetycznie. Kalkomanie pozwalają na wykonanie dwóch maszyn:

- 391st FS, 366th WG,Mountain Home AB (87-210)

- 90th FS, 3rd WG, Elmendorf AB (90-233)

 

Teraz pora na zdjęcia:

80578154.th.jpg

48715795.th.jpg

58017634.th.jpg

11x.th.jpg

65182060.th.jpg

68550768.th.jpg

 

 

Teraz parę detali:

14xh.th.jpg

57570543.th.jpg

91881002.th.jpg

13xa.th.jpg

12x.th.jpg

10xh.th.jpg

29326784.th.jpg

88629906.th.jpg

15xk.th.jpg

 

Niestety ten model zawiera parę wad, które trzeba skorygować, by uzyskać replikę F-15E. Do tych rzeczy należą:

- zły hak do lądowania awaryjnego

- niepoprawne CFT

- za płaskie pokrywy komory podwozia głównego

- owiewka powinna być obła

Ale te wady zostaną poprawione przez zestawy waloryzacyjne, które umieszczę w następnym poście.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pora na dodatki:

 

Pierwszym z nich jest zestaw Isracast 72001. Formalnie służy on do przerobienia powyższej F-15E na F-15I. Jednak ja zamierzam wykorzystać tylko części, które pomogą mi skorygować mój model to lepszej postaci.

 

Zestaw zawiera:

- poprawne CFT

- wypukłe pokrywy podwozia

- dysze do wersji F-15I (których nie wykorzystam)

- antena GPS

- elementy do izraelskiego systemu samoobrony, jaki jest montowany na F-15I (też zostawiam)

 

42942009.th.jpg

60457964.th.jpg

12209109.th.jpg

33256512.th.jpg

24949937.th.jpg

11295079.th.jpg

 

Kolejny zestaw do dysze do F-15E z Airesa (7113). Są one przepięknie wykonane i przebijają zestawowe milion razy.

 

70645285.th.jpg

95231026.th.jpg

60594814.th.jpg

 

Następnym zestawem jest kokpit z firmy Aires (7189). Jest on jednak decydowany do Academy, więc czekają mnie przeróbki. Wolę się potrudzić bowiem są doskonałą alternatywą do kiepskiej jakości kokpitu w modelu Revell/Hasegawa czy do pięknie pomalowanych, ale w 2D blach Eduarda.

 

15818312.th.jpg

44298285.th.jpg

80851409.th.jpg

69633009.th.jpg

15610510.th.jpg

57984940.th.jpg

95923580.th.jpg

42303171.th.jpg

15384589.th.jpg

 

Ostatnim zestawem są blaszki Eduarda nr 73204. Szczególnie przydadzą mi się części do komór podwozia i elementy zewnętrzne.

 

81127931.th.jpg

19049452.th.jpg

 

Może to kogoś zdziwi, ale to jeszcze nie wszystko. Czekam jeszcze na zasobniki LANTIRN, Sniper xr, Litening oraz blachy parta. Oprócz tego każdy z tych zestawów będzie w trzech sztukach (w tej chwili mam komplet zestawów do jednej F-15E, oraz drugi taki model, ale tylko z kokpitem - czekam na wypłatę).

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz ostatnia część dodatków. Są to kalki oraz maski, które się przydadzą do ostatecznego efektu.

 

Pierwszy zestaw to kalki Twobobs (72-039). Co z tego wykorzystam - jeszcze nie wiem. Zestaw pozwala na wykonanie dwóch maszyn z sześciu dostępnych propozycji.

 

kalkaw.th.jpg

kalka3w.th.jpg

kalka2w.th.jpg

 

Kolejny zestaw kalek to czarne napisy eksploatacyjne do F-15E (Superscale 72-673). Zestaw pozwala na obklejenie dwóch modeli.

 

kalkiq.th.jpg

kalki3q.th.jpg

kalki2q.th.jpg

 

Ostatni zestaw dedykowany do F-15E to maski Eduarda CX 153.

 

maski2t.th.jpg

maski.th.jpg

 

Chciałbym podziękować jeszcze raz Mariuszowi, który wykonał dla mnie te zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Teraz seria in-boxów zestawów pomocnych do wykonania dioramy. W tej chwili dysponuje zdjęciami tylko zestawu z figurkami. Na resztę trzeba będzie poczekać do końca następnego tygodnia.

 

Jest to zestaw figurek z Hasegawy (X72-7). Oprócz figurek zawiera parę przydatnych rzeczy do dioram m.in. wóz do przewozu załogi. W moim zestawie dwie figurki pilotów wypadły z ramek, więc są na osobnym zdjęciu.

 

79644940.th.jpg

60936470.th.jpg

10491268.th.jpg

20271175.th.jpg

66441852.th.jpg

22587998.th.jpg

 

 

Przez ten czas trenowałem malowanie figurek. W wyniku tych epickich starć powstała jedna figurka. Na razie prezentuje jedno zdjęcie z mego warsztatu, bowiem jeszcze nie miałem okazji by dać ją Mariuszowi, by zrobił jej sesję fotograficzną (jest lepszym fotografem).

 

dsc04899i.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.