Skocz do zawartości

[in-box] Pr.56K SAM Kotlin (1:700 Kombrig)


flynavy

Rekomendowane odpowiedzi

Prezentuje moja kolejną zdobycz. Jest ona dla mnie szczególnie cenna bo starałem się o nią przez dobre dwa lata.

 

Żywiczny model niszczyciela rakietowego pr. 56K (NATO: SAM Kotlin) jest najbardziej zblizony do naszej ORP "Warszawa" (pr. 56AE). Z oględzin wynika że jedyna znaczna różnica to inne uzbrojenie ZOP. Model wyposażony jest w RBU-6000 (takie jak na ORP Warszawa (II) i ORP Kaszub). Nasza pierwsza Warszawa miał wcześniejszą wersję (chyba BMB-2)

 

A oto fotki:

 

Pudełko

im000712ob6.th.jpg

 

w pudełku:

im000713ae1.th.jpg

 

kadłub

im000714xg4.th.jpg im000715ny0.th.jpg

 

pozostałe części

im000716fy3.th.jpg im000716fy3.th.jpg

 

instrukcja

im000721ol1.th.jpg im000723wp2.th.jpg

 

Kadłub wymaga znacznej obróbki powierzchni. Chyba najgorsza jaką dotychczas widziałem w skali 1:700. Wizja wykonania poczciwej Warszawy rekompensuje jednak wszelkie niedociagnięcia. Przydała by się tez blaszka fototrawiona z masztem i radarami (nie słyszałem aby ktoś to produkował). Pr. 61MP tego samego producenta już taką posiada (postaram się ja też pokazać).

Model kosztował mnie 720 rubli (70PLN )- zakupiony przez kolegę w Moskwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przejrzałem dostępne materiały i rysunki na temat pr 56K i bliższej nam sercu Pr. 56AE i zauważyłem pewną róznicę w drugim zabudowanym stożkowym maszcie na którym mieściła się stacja radilokacyjna Jatagan. Może ktoś z kolegów ma jakieś rysunki tego niszczyciela. W internecie zbyt dużo nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym rysunku:

 

rys1ra6.jpg

 

widzimy naszą Wa-wę. Stożek II masztu w częsci w kierunku dziobu dochodzi do małej nadbudówki stanowiącej podstawę masztu (konczy się na tej samej wysokośći jak od strony rufy) Oprócz tego przed masztem znajdują się dwie skrzynki/pojemniki (patrz rzut z góry) połączone innym mniejszym pojemnikiem.

 

Drugi rysunek pokazuje Pr. 56K

 

rys2fh8.jpg

 

Stożek od strony dziobu kończy się wyżej, pojemniki przed masztem nie są połączone trzecim, widzę też zmiany bezpośrednio za masztem.

 

Usunąć trzeba też osłony RBG - 6000. Na fotografiach naszy BMB-2 takich nie zauważyłem. Na maszcie głownym nasza Wa-wa ma tylko jeden radar nawigacyjny. Inne różnice chyba wynikają z niedoskonałości rysunków.

 

Może kolega Okonek jest mi w stanie pomóc w kwestii rysunków. Mam skan Małego Modelarza z Wa-wą. Będę starał się wykorzystać go przy robieniu ORP Warszawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego:

Nasza pierwsza Warszawa miał wcześniejszą wersję (chyba BMB-2)

 

Nasza Warszawa posiadala dwie 16-to prowadnicowe wyrzutnie RBU-2500 Smiercz.

 

a99d5216206d7fd3.jpg

 

Jesli chodzi o reszte to kieruj sie rysunkami, ktore posiadasz. Byl tylko jeden okret pr.56K "Brawyj" i byla to eksperymentalna i pierwsza jednostka z systemem przeciwlotniczym M-1 Wolna. Do takiego uzbrojenia przeciwlotniczego zmodernizowano natepnie 8 okretow i otrzymaly one oznaczenie pr.56A. Potem jeden z tych okretow zmodernizowano dajac mu oznaczenie 56AE ( E- od eksportowy ) Sadze, ze modernizacja polegala na wymiane zestawu elektronicznego na uproszczony oraz wymianie RBU-6000 na RBU-2500. Moge sie mylic z ta wymiana RBU ale czytalem kiedys, ze takie wyrzutnie posiadal tylko "Brawyj" i "Skrytnyj". Byc moze, ze w tamtym opisie zapomniano o Sprawiedliwyj-m i tez posiadal takowe od pierwszej przebudowy.

Co sie tyczy tylnych masztow to mialy one na modernizowanych okretach rozne ksztalty i sadze, ze mialo to zwiazek z modernizacja systemu kierowania ogniem Jatagan.

 

d98a620d4269d24b.jpg

 

Ps. Nie zapomnij o dodaniu wejsciowek w tylnej nadbudowce.

Jesli napisalem cos nie tak to pewnie po powrocie z urlopu poprawi mnie Jedrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.