Witam. Po raz pierwszy udzielę się na tym forum i mam nadzieję nie ostatni :-) Ostatnio szukając różnych źródeł właśnie o Sowriemiennych polecono mi tę stronę i musze przyznac nie zawiodłem się. To co zamieścił tu Jędrek z wsparciem innych kolegów to kawał doskonałej roboty. Przechodząc jednak do konkretów, moją uwagę zwrócił ten fragment dyskusji:
w przypadku pokładu głównego jest to prawda (stąd często na zdjęciach widać przebarwienia) tak jak tu
Przyznam, że mimo kilkukrotnej bytności na pokładach Nastojczywego i Biespokojnego podczas ich wizyt w Gdyni, śladu takiego wynalazku jak wykładzina antypoślizgowa nie zauważyłem. Powiem nawet więcej, przekonałem się, że jest tam raczej "wykładzina poślizgowa" ;-)
Tak poważnie, z tego co pamętam pokłady są całkowicie stalowe, natomiast przebarwienie może wynikać z pewnego procederu uprawianego przez Rosjan. Otóż smarują oni pokład olejem, częściowo chyba ze względów "estetycznych" (żeby się błyszczały), a być może także w celach konserwacyjnych, o to jakoś nei zapytałem. W kazdym razie w przytoczonych przypadkach stąd właśnie wynikała brunatna i niejednolita barwa pokładu, który wyglądał praktycznie identycznie jak na zdjęciu powyżej.
Jak wczęsniej wspomniałem, ostatnio nieco grzebałem po źródłach w poszukiwaniu danych o okręcie tego typu i jak się okazuje źródła sa sprzeczne (na co uwage zwrócił zresztą Jędrek przy okazji radaru wykrywania). Co koledzy myślą o odświeżeniu tematu i dodaniu porównania danych zawartych w publikacjach do tego co już zostało zaprezentowane w zakresie analizy dostępnych zdjęć?