Skocz do zawartości

Mercedes Actros MPII Italeri 4x2


milmak

Rekomendowane odpowiedzi

Thombike - ja mialem na mysli aparat DSLR, a nie telefon. Telefonem nie zrobisz dobrego zdjecia detali, chocbys nie wiem co robil.

 

Co do Auto Focusa - nie jest mozliwe zwolnienie migawki, jezeli fotografowany obiekt nie znajduje sie w polu AF. Jest kilka sytuacji, w ktore stanowia wyjatek - 1. kiedy uzywasz manualnego obiektywu badz manualnego aparatu (Zenith, Praktica,..), 2. kiedy ustawisz sobie funkcje w menu aparatu: "zwalnianie migawki nawet kiedy obiekt nie znajduje sie w polu AF (to ostatnie ustawienie maja tylko aparaty zaawansowane i profesjonalne). O AF w telefoniach i tego typu wydmuszkach nawet nie chce mi sie pisac.

Co do utraty ostrosci to tez sklada sie na to kilka czynnikow - 1. beznadziejny aparat (np... hm, telefon), 2. brak statywu przy dluzszym czasie naswietlania, 3. niewlasciwe ustawienie programu do warunkow zewnetrznych,....... to tylko 3 glowne jak dla mnie czynniki wplywajace na ostrosc w zdjeciach.

 

Oprocz mechaniki precyzyjnej zajmuje sie tez fotografia na codzien, wiec dla mnie to zaden temat tabu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudnie...więc wiesz, że "małpce" jest obojętne co i kiedy fotografuje, zrobi zdjęcie niezależnie od tego, czy AF się "skalibrowała" czy nie. I 90% osób korzystających z takiego sprzętu tak własnie uzywa tych aparatów, stąd ich zła sława. Ja nie tylko trochę pstrykam ale mam mase znajomych którzy robią to na codzień zarobkowo i naprawde, niektórzy z nich potrafią zrobić lepsze zdjecie komórką niż wielu mając w ręce najdroższy sprzet swiata. Wszystko opiera sie na przekonaniu, że jak mam automatyczną cyfrówke to już nic nie trzeba robić, bo aparat zdjęcia robi sam. Tak nie jest o czym pewnie wiesz i na pewno wiesz, że nawet małpką można zrobić te zdjęcia lepiej. Nawet bez statywów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze "malpce" jest obojetne co i gdzie fotografuje....ale nie zgadzam sie z tym, ze "malpka" tez mozna zrobic dobre zdjecie jak to napisales w przedostatnim zdaniu - w takim razie zrob dobre zblizenie kropli wody na platku kwiatka - chce miec ostrosc, zywe kolory i zero aberracji...... Ja nie jaram sie automatycznym aparatem, wszystkie moje zdjecia modeli byly robione manualnie, glownie ze wzgledu na to, ze sam lubie miec kontrole nad tym co i jak fotografuje, sam ustawiam wszystkie parametry, a po drugie do takich zdjec uzywam optyki z lat 70tych na nowych cyfrowkach, i chocbym bardzo chcial, to nie moge tutaj uzyc AF.

 

Z tego co widze na powyzszych zdjeciach, a czego nie wspomniales to fakt, ze zdjecia te robione sa przy zbyt bliskiej odleglosci (ostrzejsze tlo niz obiekt fotografowany), mysle ze jakby oddalic sie o jakies 20 cm to zdjecie wyszloby w miare ostre. I widzisz, tu jest widoczna ta cecha tych wszystkich telefono aparatow i innych straganowych dupereli, - zrobi ci zdjecie bez wzgledu na to czy wychwyci ostrosc, czy tez nie - beznadzieja - porzadna cyfrowka nie zrobi ci takiego zdjecia, bo najpierw musi ustawic ostrosc. Taka jest roznica pomiedzy "malpka", a aparatem.

 

Pisze o tym wszystkim ze wzgledu na fakt, ze zbyt duzo zdjec modeli na tym forum jest zrobione na szybko i bylejakim sprzetem. Jezeli robisz zdjecia na plazy z kumplami, czy na miescie to pewnie nie bedzie wielkiej roznicy czym je robisz, a jezeli w gre wchodza detale to niestety, trzeba zainwestowac w lepszy sprzet szczegolnie dobrej marki obiektywy, niekoniecznie za Bog wie jakie pieniadze.

 

Co do uzywania statywu - nie zrobisz ostrego zdjecia wieczorem przy dlugim czasie naswietlania trzymajac aparat w rekach. Jezeli twierdzisz inaczej, sprobuj i pokaz czy sie da.

 

...konczac temat fotografii w dziale modelarkim, pozdrawiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, postaram się trochę pokombinować ze zdjęciami, może uda mi się na chwilę pożyczyć od kogoś aparat, ale to na pewno nie w tym tygodniu, bo mam lekki zapiernicz na uczelni. Myślę w przyszłym powinienem już coś wrzucić.

 

TomaszDudek Właśnie na tej relacji się wzoruję ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.