Jump to content

German Berge Panther - LEE 1/72


cruenzo
 Share

Recommended Posts

Droga wycieczko...

spełniając swą groźbę, niniejszym przedsatwiam "in boxa" (tadadadadam) berge pantery z firmy LEE:

 

Na dzień dobry pudełko...nawet ładne, duże niczym Revellowskiego Bridge Laying Bibera:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d9f5efb8c470eb48.html

na rysunku pięknie się prezentujący pojazd, holujący "normalnego" tygrysa w tle fajczący się sherman.

 

po otwarciu pudła....lekkie rozczarowanie: części zmieściły by się w jego 1/3 wielkości. Ale od początku co tam znajdziemy:

 

- Instrukacja

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/22e406b3d99677b8.html - strona nr 1

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e22095dc83253554.html - strona nr 2 i finito! całe 2 strony formatu dzienniczka ucznia :-(. czas na części:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/15f9d2be752f90b5.html - to co ja nazywam nadbudówką

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9f46a8165e4ea640.html - kadłub. i tu mała uwaga. całkiem ładnie odlany i spasowanie wg. mnie mniodzio! jedynie co mnie razi to dziura pod "kluczyk" do podstawki

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b2568d816c4cbe6a.html - ramki z częściami. jak widać jest ich niewiele, zabłąkała się tu podstawa wieży i jarzmo działa (LEE oferuje także pantere w wersji z wieżą...nie pytajcie jaką wersję, bo nie wiem ;-P)

No ido jasnej anielki...gdzie jest to działko z osłoną, które widnieje na okładce???????

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cb3f99cf391ec5ae.html - stylowa podstaweczka pod model...nie głupi pomysł w sumie...tylko gdzie do cholery jest wspomniany wcześniej kluczyk??????

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2b56ba382a10049.html - to co najbardziej razi...CAŁY układ jezdny wraz z gąskami odlany ako całość...i do tego w taki sposób, że nic tylko popełnic seppuku

"bieżnik" gąsienicy ma się nijak do oryginału. z zewnątrz przypomina tarke do warzyw a od wewnętrznej strony gładka jak zjeżdźalnia...moim zdaniem najgorszy elemnt zestawu.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad7d5d339303bb7d.html - kalkomania - celowo przeze mnie przyciemniona by było widac białe elementy. kolory krzyży przesunięte. jak z ich kruchością, przylegalnością - nie wiem. dowiem się jak zaczną model budować

 

PODSUMOWANIE:

 

Revell czy Dragon to może to nie jest. Sporo uproszczeń i błędów, ale w normalnych warunkach chińską berge panterę można kupić za 14-15 zł (ja na allegro zapłaciłem 31 i zastanawia mnie skąd takie powodzenie w sumie nie najlepszego zestawu). Na pewno jest to dobra propozycja dla młodych modelarzy nie zwracających uwagi na szczegóły że kadłub jest 2 mm za długi, rozpoczynającyh przygodę z pancerką w małej skali. Dosć dobre spasowanie detali, niska cena i układ jezdny jako całość (ten etap budowy potrafi zniechęcić) oraz dla lubiącyh podłubać i nie chcących wydawać pieniędzy na żywiczne konwersje, które zawierają sporo błędów

 

Dodam od siebie, iż chcę wykorzystać elementy panthery ESCI do zbudowania w miarę przyzwoitej (?) - nie konkursowej ale kolekcjonerskiej repliki (ja i konkurs ????? ). Już poprzymierzałem i wręcz idealnie pasują boczne ściany wanny kadłuba z kołami.

 

P.S.

 

jest to mój pierwszy "in Box" i mam nadzieję że nie zanudziłem was zbytnio swemi wywodami. Mam nadzieję, że mój...hmmm...artykuł nie spowoduje u was mdłości i z chęcią pobawicie się w ulepszanie tego pięknego wozu z okresu 2 wojny światowej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.