Skocz do zawartości

Bardzo dużo pytań


MrFancyPL

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym modelarzem i mam wiele "Upierdliwych" pytań do was, bardziej zaawansowanych kolegów. byłbym przeszczęśliwy gdyby ktoś mi te co nieco podpowiedział na to czego nie wiem. A mianowicie :

1. Jak wygląda przyozdabianie modeli w elementy fototrawiane. Podkleja się je do modelu ?

2.Jak wygląda przyozdabianie modeli w elementy żywiczne i jak się je montuje ?

3.Mam problem z rozjeżdżającymi się kołami. Czy zmiana kleju na cyjanoakryl załatwi sprawę ?

4.Jak zapobiec "zwarstwianiu" się farby na modelach przy malowaniu aerografem ?

Dziękuję za wszelakie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkującym modelarzem i mam wiele "Upierdliwych" pytań do was, bardziej zaawansowanych kolegów. byłbym przeszczęśliwy gdyby ktoś mi te co nieco podpowiedział na to czego nie wiem. A mianowicie :

1. Jak wygląda przyozdabianie modeli w elementy fototrawiane. Podkleja się je do modelu ?

2.Jak wygląda przyozdabianie modeli w elementy żywiczne i jak się je montuje ?

3.Mam problem z rozjeżdżającymi się kołami. Czy zmiana kleju na cyjanoakryl załatwi sprawę ?

4.Jak zapobiec "zwarstwianiu" się farby na modelach przy malowaniu aerografem ?

Dziękuję za wszelakie odpowiedzi

1. Tak, czasami po prostu przykleja, czasami wymagane jest usuniecie czesci badz calego elementu plastikowego.

2. patrz pkt. 1

3. Nie zalatwi, prawidlowo sklejone plastikowe elementy zwyklym klejem sa tak samo mocne jak klejem CA, problem rozjezdzajacych sie kol jest dosc czesty w przypadku pewnych konfiguracji podwozia (np. Bf-109). Tu juz specjalisci od samolotow pewnie podpowiedza Ci jak mozna ten problem rozwiazac. Mi przychodzi do glowy jedynie odciazenie podwozia np. poprzez czesciowe podwieszenie modelu.

4. Maluj cienkimi warstwami i utrzymuj aerograf w ruchu (nie pluj w jedno miejsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, apropo podwozia ja zauważyłem, że gdy pasuję na sucho podwozie się nie rozjeżdża a jak kleję adhezyjnym to ono się topi, rozjeżdża i najczęściej rozpada. Z tego co mi wiadomo klej CA nie roztapia plastiku i wg mnie nie powinien tworzyć takiego problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, apropo podwozia ja zauważyłem, że gdy pasuję na sucho podwozie się nie rozjeżdża a jak kleję adhezyjnym to ono się topi, rozjeżdża i najczęściej rozpada. Z tego co mi wiadomo klej CA nie roztapia plastiku i wg mnie nie powinien tworzyć takiego problemu

A nieee, to zupelnie inny problem. Ja mialem na mysli rozjezdzanie po jakims czasie.

Rozwiazanie Twojego problemu jest proste... po sklejeniu podwozia poloz samolot na grzbiecie dopoki polaczenie nie stwardnieje, jezeli stawiasz od razu na kolach to logiczne, ze musi sie rozjechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, apropo podwozia ja zauważyłem, że gdy pasuję na sucho podwozie się nie rozjeżdża a jak kleję adhezyjnym to ono się topi, rozjeżdża i najczęściej rozpada. Z tego co mi wiadomo klej CA nie roztapia plastiku i wg mnie nie powinien tworzyć takiego problemu

I masz 100% rację. Przejdź na CA lub Tamiy'ę jak to zrobiła większość kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, apropo podwozia ja zauważyłem, że gdy pasuję na sucho podwozie się nie rozjeżdża a jak kleję adhezyjnym to ono się topi, rozjeżdża i najczęściej rozpada. Z tego co mi wiadomo klej CA nie roztapia plastiku i wg mnie nie powinien tworzyć takiego problemu

I masz 100% rację. Przejdź na CA lub Tamiy'ę jak to zrobiła większość kolegów.

A od kiedy Tamiya nie rozpuszcza plastiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszcza, ale może mu chodziło tamiyę extra thin ?

Extra thin umozliwia uzyskania bardziej precyzyjnego i czystszego polaczenia, nie zmienia to jednak faktu, ze jezeli postawisz samolot na kolach nie dajac polaczeniu stwardniec to sie rozjedzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te metalizery:

Model Master 1423 Gun Metal (non-buffing) Metalizer 15ml

Model Master 1415 Burnt Metal Metalizer 15ml

Vallejo 70791 Gold metals in alcohol 35ml

Humbrol 11 SILVER METALLIC

Vallejo 70790 Silver metals in alcohol 35ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te metalizery:

Model Master 1423 Gun Metal (non-buffing) Metalizer 15ml

Model Master 1415 Burnt Metal Metalizer 15ml

Vallejo 70791 Gold metals in alcohol 35ml

Humbrol 11 SILVER METALLIC

Vallejo 70790 Silver metals in alcohol 35ml

1. Vallejo - nie znam, nie lubię, nie będę poznawał.

2. Humbrol 11 - to farba metaliczna, czyli rozcieńczasz normalnie benzyną lakową, terpentyną lub np. rozcieńczalnikiem Wamodu do farb olejnych. Właściwe metalizery Humbrola mają pięciocyfrowe numery od 27001 i jak na razie nie trafiłem na osobę która wiedziałaby czym je prawidłowo rozcieńczać, bo niby też można normalnie benzyną i jest OK, ale według mnie za szybko schną, więc nie są to normalne olejne farby.

3. Model Master serii 14xx - są gotowe do malowania, bez problemu przechodzą przez aero. Gdyby Ci jednak zgęstniały to jest do nich dedykowany rozcieńczalnik z MM (Thinner for Metalizer). Jest również bezbarwny do zabezpieczenia potem powierzchni (Sealer For Metalizer), ale zabezpieczyć możesz również sidoluxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.