Jump to content

Marak

Members
 • Content Count

  2,056
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Marak last won the day on November 25 2018

Marak had the most liked content!

Community Reputation

24 Excellent

Personal Information

 • Location
  Kędzierzyn-Koźle (prawie)
 • Interests
  modelarstwo, rajdy samochodowe

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Przepalenia na rurach wzorowałeś na czymś. Bo jak dla mnie są trochę nienaturalne, trochę przypadkowe i bardziej motocyklowe.
 2. Jak mawia Piotr Bałtroczyk "autko prześlicznej urody". I cóż tu więcej dodać?
 3. Surfacer z założenia jest chropowaty. Zależy jeszcze jakiej gradacji używasz. Ostatnio przeszedłem na surfacera 4000 z Bilmodel i jest wyraźnie gładszy. Przed malowaniem przede wszystkim doprowadź do jednolitej powierzchni tak by ten pomarańcz nigdzie nie przebijał. Surfacera lekko przetrzyj papierem ściernym 800-1500 na mokro. Jeśli wyjdzie pomarańcz to uzupełnij surfacera. Co do koloru. Surfacer niewątpliwie mocno przyciemni Twój pomarańcz i wyjdzie kolor z lekka brązowy. Ja kiedyś pod czerwony dawałem srebrny. Kolor wychodził dobry, ale metaliki maja to do siebie, że mają ziarno, więc trudno potem o gładką powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej położyć cieńką warstwę białego. Może być np: biały surfacer lub inny podkład, biała matowa, biała połysk. Pierwsza wymieniona, najlepiej kryje, ostatnia daje najbardziej gładką powierzchnię. Wybór należy do Ciebie.
 4. Marak

  Aerograf cz.2

  A ja uważam, że ma i to zasadnicze.
 5. Farbą tego nie wyprowadzisz. Najlepiej zmyć to wszystko, przy pomocy np. zmywacza "Wamodu" (w każdym sklepie modelarskim) lub zwykłym "płyn do mycia pędzli" z marketu budowlanego. Inne metody to kąpiel w sodzie kaustycznej lub płynie hamulcowym. Jeśli nie lubisz zmywania to drobny papier ścierny i przeszlifuj to wszystko (ale lepiej zmyć). Prezentowane na zdjęciu farby Italeri nie mają zbyt wielu zwolenników. Ja nimi nic nie robiłem, więc nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Przy malowaniu puszkami samochodowymi, rzeczywiście istnieje niebezpieczeństwo zalewania szczegółów. Trzeba to robić bardzo delikatnymi muśnięciami i absolutnie nie starać się pokryć się powierzchni jedna warstwą. Delikatna mgiełka i poczekać aż trochę przeschnie. Można też kupić spreje modelarskie (polecam tamiy'ę). Mają tylko jedną wadę - są drogie.
 6. Widać, że farba dużo za gęsta. Moja propozycja. W każdym zestawie jest zawsze kilka części które nie będą potrzebne. Potrenuj na nich malowanie. Farby wodne wymagają dobrego podkładu. Skoro malujesz pędzlem kup podkład w spreju, najlepiej w sklepie z lakierami samochodowymi (akrylowy szybkoschnący). Potem malowanie farbą dobrze rozcieńczoną. Do malowania pędzlem całkiem niezłe są zwykłe pactry, jeszcze lepsze akrylowe modelmastery (numery od 4000 w górę). Również farbami olejnymi uzyskasz dobre wyniki (np. modelmastery czy humbrole). Nie polecam renomowanych gunze czy tamiya, bo to farby głównie do aero. Nie maluj jednak dużych powierzchni pędzlem, bo to wymaga dużej wprawy. Kup puszkę farby odpowiedniego koloru w spreju. Może być np. duplicolor z marketu lub lepszej firmy ze sklepu motoryzacyjnego. W niektórych sklepach mieszają i nabijają puszki dowolnym kolorem jaki sobie wybierzesz.
 7. Zwykłą żyłkę ciężko się maluje. Trzeba ja zmatowić. Można kupić czarną żyłkę. Ponadto różne rzeczy można wykorzystać. Cienkie przewody elektryczne, drut miedziany, cynowy, ołowiany, rurki plastikowe. Ja już tego sporo nakupowałem, głównie na stoiskach przy okazji konkursów modelarskich. Gotowe przewody łączące naczepę można kupić w sklepie Banzai.
 8. Jeśli malujesz tamiyami to jak najbardziej może być. Farby matowe trochę lepiej kryją, ale tu chodzi o położenie lekkiej mgiełki dla rozjaśnienia, więc nie ma to aż tak dużego znaczenia. Na przyszłość dobrze jest zaopatrzyć się w biały podkład, albo biały primer
 9. Jak widzisz w dyskusji, większość i tak podłącza się pod wyciąg. Natomiast jeśli chciałbyś się zdecydować na okno, to na allegro można kupić różne zasłonki do okna niezbędne przy użytkowaniu wewnętrznych klimatyzatorów. Nie są jednak zbyt tanie.
 10. Potwierdzam. Koniecznie. Inaczej będziesz musiał bardzo grubo położyć farby. Ponadto pod jasne kolory (np. żółty, jaskrawa czerwień) dobrze jest na podkład trysnąć lekko białą farbą, aby kolor właściwy nie wyszedł zbyt ciemny. Na konkursach widziałem np. sporo różnych ferrari w kolorze wiśni. To najczęściej efekt kładzenia czerwonego na szary podkład. Weź to pod uwagę, jeśli Twój niebieski ma być bardzo jasny.
 11. Prawnie, w bloku jest to zabronione. Nie wolno stosować wyciągów mechanicznych gdy z pionu wentylacyjnego korzysta kilku mieszkańców. Gdy mieszkałem w bloku kominiarz kilkukrotnie nakazał mi zdemontowanie rury z w wyciągu z okapu kuchennego. Gdy twój wentylator będzie dość skuteczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że opary będą wdmuchiwane do sąsiada 2 piętra wyżej (sąsiad nad tobą ma inny kanał).
 12. Trochę to dziwne. Karoseria zardzewiała, silnik zaoliwiony, a tarcza hamulcowa prosto z fabryki?
 13. Marak

  MAZ 543

  Jak zwykle, obserwuję i podziwiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.