Skocz do zawartości

malowanie okrętów rosyjskich


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, od czasu skończenia Bezuprecznego mam zanotowane w głowie by domalować mu czarny pas na linii wodnej, robiąc model z racji braku rozstrzygających zdjęć mojego pierowzoru zasugerowałem się głównie zdjęciami Otlicznego, na których linia wodna była zaznaczona jedynie wąskim białym paskiem,

okonek położył swoją rybią głowę iż czarny na Bezuprecznym się znajduje... ostatnio jednak całkiem przypadkiem zwróciłem uwagę na kilka zdjęć i zacząłem się zastanawiać czy okonkowa głowa nie jest przypadkiem zagrożona, z racji iż mam aktualnie na dysku zdjęcia okrętów klasy Kirow to głównie one się tu pojawią (choć nie tylko)

będzie więc trochę o wątpliwościach w interpretacji zdjęć

 

na początek taka fotka

th_black01.jpg

pas na linii wodnej wydaje się czarno-biały jednak przyglądając się uważniej można sobie zadać pytania: dlaczego czerwień jest taka mało czerwona? a co to za dodatkowy ciemny pasek trochę poniżej "czarnego"? hmm.. jak jest naprawdę?

 

weźmy kolejne zdjęcie

th_black05.jpg

patrząc w okolice dziobu od razu można powiedzieć "czarny" ale jak się wzrok przesuwa ku rufie... pewność maleje

 

weźmy kolejne dwa zdjęcia na których jest ten sam okręt w różnych ujęciach, na pierwszym w sumie nie wiadomo jakiego koloru jest pas na linii wodnej, choć skłaniałbym się ku czerni

th_black07.jpg

ale na drugim widać wyraźnie, że jest to czerwień

th_black08.jpg

 

i wreszcie zdjęcia, które wywołały u mnie całą wątpliwość, oto czarno-biała fotka

th_black09.jpg

jeszcze niedawno powiedziałbym, że okręt posiada wąski biały pasek i szeroki czarny pas na linii wodnej

ta sama fotografia w kolorze

th_black03.jpg

 

i dwie kolejne innych okrętów, zwłaszcza na pierwszej "nie wytarty" pas czerwieni ostro się odcina od reszty części podwodnej

th_black02.jpg th_black04.jpg

 

oraz z doku dwa zdjęcia okrętów klasy Kirow

th_black06.jpg th_black10.jpg

na pierwszej widać czarny pasek (jakiś nalot?) na drugiej bliżej rufy widać, że czerń przechodzi w czerwień

 

jak widać powyżej wiele zależy od jakości zdjęcia i jego interpretacji, eksploatacja powoduje iż tworzy się całkiem wyraźnie się odcinający pas nienaruszonej czerwonej farby, na czarno białych zdjęciach może on sugerować czarny pas na linii wodnej wyraźnie odcinający się od jaśniejszej powierzchni poniżej

czarny pas jednak występuje widać go np. na zdjęciach Nastojcziwego (walkaround w wątku o Sowriemiennych) stąd mam pytanie czy istnieje reguła (przepisy) które mówią od kiedy i na jakich okrętach czarny pas na linii wodnej był malowany czy może pojawił się on dopiero na okrętach Rosji (czy wszystkich?) a nie występował na okrętach ZSRR?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pasek jest biały

białego paska nie poddawaliśmy w wątpliwość, rozchodzi się o czarny - kiedy jest a kiedy go nie ma...

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesting topic... After seeing many many many pictures of Russian warships I have to say this: Russian do not have any problems to paint their ships in any "available" paint scheme, depending mostly on what colours are in stores

On those two pics of P.Velikij: Obviously taken at the same time, once it seems like there is black line bellow the white, other picture shows clearly only red bellow white. My oppinion - the black is only a dirty red. When having No. 183 P.Velikij was painted in lighter grey than now, with No. 099, it is in darker grey, with part of the deck black (or very dark grey) and the waterline seem to be white +black again.

For example Kiev vs. Mins: Kiev had almost always white + black waterline and there is no picture showing Minsk with other than white+red waterline.... The same it is with Novorossijsk - always W+R and Baku - always W+B.

Most pictures of Kirov shows it with W+B waterline, Frunze had W+B until cca 1990, then with No. 010 it appears first time with W+R - exactly shown in pictures above.

Finally mighty Kuznetsov: from 1991 until 2008 the ship is getting darker and darker: from light/medium grey to dark grey and W+R waterline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.