Skocz do zawartości

Menażka


Wicio1d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

 

Przy okazji remontu piwnicy wyszła ciekawa sprawa okazało się, że wśród niepotrzebnych gratów znajduje sie tytułowa menażka.

Jednak jak sobie dobrze odświeżyłem jej historie to na 100% należała to śp. mojego dziadka. Z tego co mi wiadomo jest ona na pewno polska ale czy pochodzi ona z II wojny światowej czy już z czasów PRL-owskiej Polski, trudno mi to ustalić. Jedno jest pewne, parę lat (lub paręnaście dokładnie nie pamiętam) po zakończeniu II wojny światowej, mój dziadek w związku, że nie był przychylny tamtejszej władzy trafił do karnej kompanii wojskowej.

Z opowiadań, które pamiętam, wiem, że dostali mundury (hmm trudno nazwać te szmaty mundurami) były przedziurawione i wyglądały jakby żywcem zdarte z nieboszczka żołnierza.

Przypuszczam, że menażka ta może pochodzić jeszcze z wojny, ale to są moje przypuszczenia.

 

Fotki, które zobaczycie prezentują stan obecny. Menażka widać nie jest pierwszej młodości, mocno podniszczona, brak farby (jedynie jej fragmenty pozostały na pokrywce), zerwany a raczej przepiłowany uchwyt do jej trzymania i brak klapki łączącej puszkę z dekielkiem (pokrywka).

 

Chciałbym ustalić czy menażka jest z II wojny czy tez z czasów już po jej zakończeniu, a także jeśli będzie możliwość to doprowadzić ją do uczciwego wyglądu.

 

Jeśli ktoś potrafiłby pomóc zapraszam serdecznie.

 

 

i01tj7.th.jpgi02qk1.th.jpgi03iu2.th.jpgi04cx3.th.jpg

i05ub1.th.jpgi06ki4.th.jpgi07le9.th.jpgi08lm0.th.jpg

i09re3.th.jpg

 

Tak to ogólnie wygląda.

Zaciekawiły mnie pewne napisy na menażce, że minęło już tyle czasu należy także wsiąść pod uwagę, że owe napisy mogły zostać stworzone przez kogoś z rodziny (mam tu na myśli mojego ojca lub tez mnie czy brata), choćby w czasie jakiś zabaw.

 

ii01pu4.th.jpg

 

KF - (zaznaczone na czerwono) , nie mam pojęcia co to znaczy. Może jakiś skrót lub wyryte kiedy menażka wraz z plecakiem (który nie przetrwał do dnia dzisiejszego, został wcześniej zutylizowany)zostały położone na piwnicznym regale.

 

ii02md3.th.jpg

 

Napis zaznaczony na czerwono: ZOO - podobnie jak przy poprzedniej fotce.

 

ii03is7.th.jpg

 

Na zielono widzimy, urwany zatrzep.

Na zielono dopatrzyłem sie dziwnego napisu, który najprawdopodobniej brzmi WARNA. Jutro postaram się zrobić zbliżenie tego napisu, bo niestety dziś na to warunki nie pozwalały.

 

Na razie to wszystko i jeśli ktoś chce pomóc zapraszam ;D

 

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 3 months later...

To raczej menażka z lat 50-60. A napisy? No cóż nie wiem czy wiesz, ale jak cała kompania miała takie samy menażki, to trzeba było je jakoś zaznaczyć i najczęściej żołnierze wydrapywali za pomocą niezbędnika swoje inicjały, przezwisko, lub imię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzu i pudło, powołując się na wiedzę Forumowiczów z Grupy Operacyjnej Śląsk, jest to niemiecka menażka M31 z czasów II wojny światowej. Najprawdopodobniej z początków lub środka wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.