Skocz do zawartości

100 rocznica pierwszego lotu


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad dwa lata temu jeden z naszych kolegow wyslal mnie do sklepu tu w moim miescie abym polukal za pewnymi kalkami. Kalek nie bylo ale znalazlem za to cos dla siebie. W zwiazku z zblizajaca sie dawniej 100 rocznica pierwszego lotu braci Wright (17.12.1903) Revell wznowil wydanie starego modelu Monogramu wlasnie ich fruwadla. Tak sobie pomyslalem , ze jako maniak lotnictwa powinienem miec cos takiego w mojej kolekcji.Co prawda to nie 48-ka , ktora kolekcjonuje ale co tam 39 -ka tez moze byc. Jak na swoj wiek (1958) wypraski nie stracily na jakosci . Co prawda minely juz dwa lata od ukonczenia modelu ale relacje poprowadze w czasie terazniejszym . Na poczatek pudelko i to co w srodku.

 

model+001b.jpgmodel+002b.jpgmodel+004b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zabralem sie za moje fruwadlo. Po przeszlifowaniu szpachlowanych miejsc rozmyslalem nad malowaniem.Przypomnialo mi sie , ze moj kolega Wojtek Butrycz przy takich modelach zaznacza wstepnie czarnym markerem ozebrowanie tak aby bylo je widac na dolnych powierzchniach .Wiadomo- swiatlo pada z gory. Wink Tak tez zrobilem. Pozniej pomalowalem calosc kilka razy cienka warstwa wymieszanego wlasnorecznie koloru . Na koniec jeszcze przybrudzilem to co nieco pomiedzy zebrami stosujac to sama farbe lekko przyciemniona.To co kiedys spedzilo sen z powiek Edka tu znalazlo praktyczne zastosowanie

 

model+010b.jpgmodel+007b.jpgmodel+011b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dlugim namysle postanowilem , ze zrobie ten model prosto z pudelka. Nie bede niczego wymyslal . Po prostu mi sie nie chce i robie go w czasie choroby . Nazwijmy to brakiem inicjatywy wlasnej a z drugiej strony zobaczymy co nam z tego co oferuje Revell wyjdzie. Linki sa juz na swoich miejscach ale to jeszcze nie wszystkie

 

model+025b.jpgmodel+028b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej. Dzisiaj przybylo podwozie ale nazwalbym to raczej saniami oraz przednie usterzenie .Ciekawe , ze pierwszy samolot zbudowany byl w ukladzie kaczki. Nie zwacajcie na razie uwagi na ten polysk bo juz niedlugo zniknie

 

 

model+032b.jpgmodel+034b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec stalo sie . Zdecydowalem sie na dioramke przedstawiajaca sytuacje podobna do tej z postu wczesniej.No bedzie niestety niemalych rozmiarow i juz nie pomieszcze jej w jednej z moich trzech witryn , w ktorych i tak panuje juz tlok. Jako podstawe wybralem stara ramke od obrazu o wymiarach 50x60 cm. Model nie jest duzy ale za to cala sceneria wymaga troche miejsca. Sprawa dosyc latwa bo rozegralo sie to na plazy. A wiec tylko piasek. Postanowilem zrobic go jak w wypadku Gozdzika z maki. Plyte podstawy spryskalem zoltym lakierem samochodowym i posypalem maka . Po pewnym czasie otrzaslem calosc aby spadl nadmiar maki , ktory sie nie przyklejil .Po wyschnieciu pokrylem calosc Revellem 16 . Wstepnie zrobilem przymiarke szyny startowej i modelu pod ukosem .Niestety uklad innych czesci dioramy tz. stolka , lopaty itd. zmusil mnie do innego ustawienia szyny . Chcac zrobic troche balaganu na piasku tzn.slady stop itp. nanioslem pedzlem dosc grubo troche przyciemnionej farby w tych miejscach , ktore mialy je imitowac. Na drugi dzien okazalo sie , ze wlasnie te miejsca powysychaly podobnie do blota i grozily odpadnieciem od reszty. Przypadkowo poruszylem jedna z nich i odpadla zabierajac ze soba czesc maki. Powstalo wspaniale wglebienie wiec ochoczo zabralem sie do zdejmowania pozostalych plam. Nie bylo ich zbyt duzo wiec wydrapalem reszte przy pomocy nozyka. Teraz juz wiedzialem co robic . Calosc zostala raz jeszcze spryskana farba i posypana maka. Na koniec malowanko koncowe , zamontowanie szyny w wlasciwej pozycji i juz jest..

 

 

model+073b.jpgmodel+076b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladam jeszcze fotke podstawy zrobiona przy swietle dziennym

 

 

model+080b.jpg

 

 

Moze wyda sie Wam zbyt ciemna ale taki jest wlasnie piasek na plazy Kitty Hawk w polnocnej Carolinie , gdzie sie cala ta historia odbyla

 

 

obsurfr1.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedl czas na ustawianie pozostalych du..reli na dioramce. Orville Wright zajal juz miejsce za sterami a Wilbur biega po plazy Troche inaczej wyglada niz na fotce bo zdjal czapke ale co tam moze wlasnie tak to wygladalo sekunde lub dwie pozniej. Wozek startowy tez juz spadl z szyny a na samej plazy przybylo troche jak juz to nazwalem du..reli Wink Na ostatniej fotce jest podstawka z zestawu.

 

model+090b.jpgmodel+093b.jpgmodel+091b.jpgmodel+095b.jpgmodel+088b.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz ostatnie fotki zrobione przy swietle dziennym ale bez slonca. Model na dioramce spoczol na przezroczystej podstawce z zestawu a do fotek stal na trzech drucianych nogach aby latwiej je bylo pozniej usunac. Ruch smigiel wywolala moja corka przy pomocy mamusiowej suszarki do wlosow

 

model+201a.jpg

 

model+202b.jpgmodel+203b.jpgmodel+204b.jpgmodel+205b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Cześć!

Mam ten model tylko w pudełku amerykańskiego Revella.I ma pyatnie jakim kolorem pomalowac skrzydła i jakim pozostałe częsci w instrukcjijest ze kolorem flash .Nie mam aero nie wiecie czy np tamka produkuje takiego spraya???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam .Też kiedyś zbudowałem dioramkę pod zdjęcie prezentowane na tym forum .Model który pojawił się pierwszy raz na rynku w 1958r.chociaż nie pozbawiony błędów składało się całkiem fajnie .Dlaczego żadna firma ,zamiast foczek,meserków ,mustangów i innych dotychczas nie wypuściła tego modelu w normalnych skalach nie rozumiem.chyba tylko dlatego że ów model miałby mniejsze wzięcie niż wyżej wymienione.Dlatego bardzo,bardzo popieram zamysł kolegi zbudowania Flyera od podstaw a jeszcze w skali 1;48 ,już szukam planów dla tego pomysłu .Pozdrawiam wszystkich entuzjastów ekologicznych samolotów MIETEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.