Skocz do zawartości

poszukuje zdjęć wycofującego się Wojska Polskiego


Wicio1d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak jak w tytule tematu, poszukuje zdjęć wycofującego się Wojska Polskiego a także wkraczających oddziałów niemieckich na terytorium Polski w czasie Kampanii Polskiej w 1939r. (inaczej zwaną Kampanią Wrześniową). Obszarem który szczególnie mnie interesuje to Górny Śląsk (dlatego tylko i wyłącznie do niego się ograniczam). Jeśli będą zdjęcia walk lub coś podobnego także z chęcią przyjmę.

Już uprzedzając pewne fakty zaznaczę, że owszem w rożnych wyszukiwarkach można znaleźć pełno zdjęć, jednak one w niewielkim stopniu pokrywają moje zapotrzebowanie.

Byłbym także wdzięczny jeśli ktoś wskazałby mi interesujące pozycje literatury bogato ilustrowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę fajnych lików mam a to jeden z nich może się przyda...

 

Taa, Wicio 1d pyta o wycofujące się wojska polskie we wrześniu'39 szczególnie z Górnego Śląska, a Ty podajesz link do tematu o wycofujących się Niemcach z 1945 z Zachodniopomorskiego- bardzo w temacie....

Od wujka google wszystko można dostać

Szczególnie jak wpisujesz interesujące Cię hasło, a 90% znalezionych odpowiedzi jest w stylu "poszukaj w google", "a od czego masz google" czy "Od wujka google wszystko można dostać". Po co pisać tak oczywiste rzeczy, które wie każdy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, hmm sprawa na pozór wydaje się jasna pewnie jakieś modelarskie zachcianki, otóż nie do końca.

 

Stara fotografia jest to coś co kocham , nad czym mógłbym przesiedzieć wiele lat i czuć wielką radość (żeby tylko ;D).

 

Przedstawię to może na dwóch prostych przykładach.

 

Nie mogę stwierdzić kto z Was był np: w Katowicach, ale jeśli był lub jest Katowiczaninem może krótko rzec, że obecnie miasto te jednak nie należy do najpiękniejszych, szczególnie jeśli chodzi o porę zimową. Jednak jakbyśmy się cofnęli do okresu 1910 - 1939 r. to uwierzcie mi na słowo to nie to samo miasto. Rynek obecny a parędziesiąt lat wstecz można naprawdę nazwać rynkiem (obecnie, no cóż nie ma tak naprawdę rynku). Wczoraj trafiłem na bardzo ciekawe forum związane z Górnym Śląskiem i masą starych zdjęć głównie z Katowic, Bytomia, Królewskiej Huty (Chorzowa) itd. Całkowicie mnie to pochłonęło, przeglądałem zdjęcia które forumowicze owego forum zamieszczali , także porównywałem w wyobraźni np: ówczesna ul. Warszawską z przed 80 laty (taka ulica jak kiedyś mogłaby być i dziś, coś pięknego, dziś ehh maszkarnie to wygląda :().

Drugi przykład odnosi się do dość kuriozalnego zdarzenia w czasie kiedy miałem okazje rozmawiać z autorem jednej książki w powiecie Bieruńsko-Lędzińskim, autor bardzo znany w społeczności lokalnej. Rozmawialiśmy dość długo, w końcu spytałem o zdjęcia, okazało się, że te które posiadał i zamieścił w książce nie przedstawiały wkroczenia wojsk niemieckich do miejscowości x tylko do całkiem innej i jeszcze żeby było śmieszniej nie było to w cale na południu Polski tylko w okolicach Poznania. Przemilczałem to bo nie będę się spierać, ale kiedy zapytałem czy ma Pan lub zna osoby które posiadają zdjęcia z tego tematu co o Was proszę, wybuchł dziwnym śmiechem i poczułem się niezręcznie. Dlaczego? gdyż stwierdził że kto robiłby zdjęcia w takiej chwili. Dodałem przecież byli korespondenci wojenni potrzebni przecież dla celów propagandowych. Zdecydowanie go tym wkurzyłem, rozmawialiśmy jeszcze dość jakiś czas i po czym pożegnaliśmy się.

Niby dwa nie związane ze sobą przykłady. Wręcz przeciwnie są one identyczne cały czas staram się zobaczyć II RP u progu wojny. Zdjęcia pokazują wiele istotnych rzeczy, entuzjazmu ludzi, Polaków i Niemców (Volksdeutschy), a także architekturę za czasów świetności.

Związku że moje własne zasoby są niewielkie głównie przede wszystkim związane to jest zawirowaniami przed i po wojennymi, gdzie wiele pamiątek rodzina musiała zniszczyć z związku, że pradziadek nie dość że był zawiadowcą na pobliskiej stacji kolejowej ( mundur PKP chlubny w czasie wolnej II RP, jednak dla nazistów niezbyt) to jeszcze był Powstańcem Śląskim, po wojnie wielokrotne przeszukiwania prowadzone przez SB w rodzinnym domu dziadka. Konfiskaty itp

Dlatego potrzebuje zdjęć z samym wycofaniem się Polaków a później wkroczeniem wojsk niemieckich, gdyż to co ja posiadam to niewielki ułamek zapotrzebowania, a także forma kolekcjonowania. Mógłbym więcej jeszcze pisać ale chyba nie każdemu chce się to czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wicio1d W zeszłym roku wyszła fajna książka nakładem Uniwersytetu Śląskiego: Ryszard Kaczmarek: Górny Śląsk podczas II Wojny Światowej. A może już to masz? Jest tam kilka zdjęć o które pytasz. Jest jeszcze do kupienia w księgarni uniwersyteckiej w gmachu rektoratu na Bankowej 12 w Katowicach. W ubiegły piątek ją tam jeszcze widziałem.

Mnie też temat bardzo interesuje . Czy mógłbyś wrzucić linka do tego forum ze zdjęciami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Książkę którą proponujesz nie mam, choć ją szukałem ale bez rezultatu, pamiętam, był o niej mały wątek w ramach jakiegoś tematu na forum Grupy Operacyjnej Śląsk. Jutro będe w Katowicach to zajde na Bankową i obadam co i jak.

 

A tu jest link do tego forum KLIK , okazuje się że to stronę przeglądałem wielokrotnie gdy szukałem nowinek na temat Euro-Centrum Park Przemysłowy Katowice, Chełm Śląski. Wystarczyło wtedy dogłębnie ją spenetrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.