Skocz do zawartości

Opel Maultier, Roden, 1/72


mnowogro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio dopadła mnie gorączka składania i zlepiania modeli, niewiele maluję - ale pewnie ilość niepomalowanych modeli niedługo przekroczy wartość krytyczną i dojdzie do zbiorowego mazania.

Jakiś czas temu Artur Wałachowski pokazał dość ładnego Maultiera. Przestałem się już bać że skopię modelik, i że już jako tako panuję nad plastikiem oraz swoimi paluszkami, więc uwierzyłem że nie zwalę tak ładnego obiektu modelarskich wypocin. Odkurzyłem więc ładne pudełko z zapasów. Inbox możecie obejrzeć na stronie henka.

 

Przedstawiam kolejny zlepek:

Opel Maultier - modelik ze stajni Rodena.

715.jpg

 

Jeśli ktoś gustuje w pojazdach półgąsienicowych będzie na pewno zadowolony z pierwszego przejrzenia wyprasek - ładnie oddane detale (np. sprężyn na wózkach nośnych układu gąsienicowego), dość ładne gąsienice, możliwość budowy silnika składającego się z kilkunastu części.

Możliwość wyboru dwóch rodzajów zabudowy paki wozu. Po sklejeniu pozostanie wam kilka dodatkowych, dość ładnych kół od Opli.

Niewiele śladów po wypychaczach - łatwe do ukrycia. Gorzej jest ze śladami łączenia form, ale plastik użyty w tym modelu jest przyjemny w obróbce, i ostrym nożem łatwo się formuje. Instrukcja przejrzysta i dość czytelna. Skromne kalkomanie.

Po bliższych oględzinach i przy klejeniu można lekko się rozczarować pofałdowaniem gąsienic, i ich długością (są ciut przykrótkie). Reszta składa się prawie bezproblemowo.

Z problemem gąsienic poradziłem sobie następująco:

Do kawałka deseczki przymocowałem za pomocą kilku pinezek gąsienice. użyłem kilku pinezek, aby były równomiernie rozciągnięte na całej długości. Następnie podstawiłem to pod biurową lampkę 75W. Delikatnie manewrowałem odległością od żarówki - ok 30-40 cm starczyło, aby przez dwa wieczory gąsienice odpowiednio się wydłużyły. I tak zamiast przykrótkich mam lekko przydługie gąsienice, ale to, w porównaniu do poprzedniego stanu nie jest problemem. Co ciekawe gąsienice można skleić zwykłym klejem do plastiku - nie używałem do tego celu "kropelki".

 

A więc zdjęcia:

Postanowiłem posklejać do stanu kilku grup:

PICT0013.JPG

 

Silnik odpowiednio wzbogaciłem, posiłkując się bogactwem netu i wyobraźni. Materiałami były cienko rozciągnięte ramki.

PICT0016.JPG

 

PICT0017.JPG

 

Podobnie wzbogaciłem przedział silnikowy - poprzeczki, ucięte i złożone osłony silnika. Niestety nie wyciąłem drzwi, może w następnym modelu się uda. Przy poprawianiu lekko się zagapiłem i przycieniowałem trójkąt na dachu - a nie było takiej potrzeby - oryginalnie była to dość gruba część. Na kanapie nakleiłem chusteczkę higieniczną.

PICT0018.JPG

 

Dodatkowo wymieniłem pałąki od lustereczek, dodałem skrajniki z rameczki, oraz z papieru wymotałem uchwyty na łopatę i kilof - mogę je włożyć już po pomalowaniu Reflektory nawierciłem. Dodałem też małe klameczki, oraz nieco większe kawałki papieru które oddzieliły przedział silnika od kół.

PICT0019.JPG

 

Na pace dodałem fakturę drewna na każdej z desek, dorobiłem pałąki z drutu miedzianego - co było dość trudne aby zrobić dość dokładnie 4 takie same pałąki, ale jakoś się to opanowało

PICT0014.JPG

Dość mocno pocieniowałem błotniki. Dodałem koszyk na kanister. Błotniki jeszcze chyba ulegną lekkiemu przemieszczeniu - nie za dobrze się pasują z gąsienicami (są za blisko).

PICT0015.JPG

 

Całość składa się do takiego stanu:

 

PICT0006.JPG

 

PICT0011.JPG

 

PICT0010.JPG

 

PICT0009.JPG

 

PICT0012.JPG

 

PICT0007.JPG

 

Bez paki też wygląda ładnie:

PICT0001.JPG

 

Muszę jeszcze opracować metodę na zwisy gąsienicowe, zgranie błotników z kabiną. Górna pokrywa kabiny jest zdejmowalna, aby można było wkleić i wymalować wnętrze.

 

I jak się podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem też kilka interesujących schematów malowań. Zdjęcia z wydawnictwa Concord - Armour At War, 7025, "4th Panzer Division On The Eastern Front 1 1941-1943". Prawie te same fotki są w Militariach nr 112, też o tej samej dywizji.

 

maultier%20szaro%20piaskowy.JPG

 

opel%20ladne%20camo.JPG

 

maultier%20ladne%20zimowe%20camo%202.JPG

 

maultier%20ladne%20zimowe%20camo.JPG

 

Te zimowe są interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.