Skocz do zawartości

Neuport 83E1, HR Model 1/72.


Wojciech Butrycz

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu czeska firma HR Model, znana bardziej z modeli żywicznych (patrz: www.hrmodel.cz), wypuściła serię modeli Nieuport 10, w kilku pudełkach, m.in. pod numerem kat. P 72026 dla modeli w malowaniach polskich (2x) oraz Królestwa Syjamu. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że nie było nigdy w Polsce Nieuportów Ni.10!. Okazało się, że jest to model, w przypadku dwóch polskich malowań, Nieuporta 83E1, który wraz z Nie 80 E2, oraz Nie 81 D1 (po 10 każdego typu), znalazły się w składzie Francuskiej Szkoły Pilotów , przybyłej do Polski w 1919 roku. Wszystkich zainteresowanych historią tych maszyn w Polsce odsyłam do książki A. Morgały "Samoloty Wojskowe w Polsce 1918 - 1924 " wyd. Bellona/Lampart, Warszawa 1997, oraz do pierwszego numeru Lotnictwa z Szachowniacą z 2002 roku, a ja zajmę się modelem.

Okazuje się, że ten plastykowy model, przypominający wczesne Rodeny, pasuje niemal jak ulał do jedynych znanych mi planów w skali 1/72 Nieuporta 83E1, znajdujących się we wspomnianym magazynie LzSZ nr 1/2002. Lekkiej poprawy wymagać będą jedynie końcówki płatów i steczników, o ile uznamy, że właśnie plany są prawidłowe, a nie model. Kalkomanie, sczególnie polskie numery 21 i 25, są bardzo dobre pod względem merytorycznym, a więc kształtu i wielkości, podobnbie szachownice, choć może te na sterze kierunku trzeba wymienić na ciut mniejsze, za to z grubszymi obwódkami, z czym nie powinno być problemu.

Do modelu dołączono bardzo przejrzystą instrukcję budowy i schematów malowania w kolorze. Wszystko to możecie zobaczyć na załączonych fotografiach. Dodatkowo HR Model wyprodukował mini-blaszkę, którą można nabyć osobno w sklepach np. modelimex.cz oraz hobbyshop.cz.

W sumie dla mnie bomba, pomimo ewidentnie błędnego oznaczenia. Modele szkolne zresztą, były przerobione z Nieuportów Ni.12 A2, a więc wywiadowczych. Model ma w sobie potencjał konwersyjny; niewielkim nakładem pracy można zbudować pozostałe w/w typy szkolne używane w Polsce. Przeróbki dotyczyć będą głównie górnego płata.

2549259a06322960med.jpg

48be654dba166c10med.jpg

ac5dc4e0244cd5d5med.jpg

2c92c0ab208e3327med.jpg

b969e04fbd7072a4med.jpg

0831e3dde4a50c9bmed.jpg

3824ac2b264f0d75med.jpg

7bbd751787d4d8e4med.jpg

7dda290876d613c5med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.