Jump to content

lukee82

Members
 • Content Count

  105
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

6 Neutral

Personal Information

 • Location
  Łódź

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam prośbę, jak by ktoś miał fotkę lub rysunek bardziej czytelny niż instrukcja Aber'a. Będę wdzięczny. Mam problem jak to dokładnie poprzyklejać, szczególnie części 88 i 86. Jeśli nie uda się z fotką zapytam też o malowanie tych elementów czy również jak całe wnętrze tak samo?
 2. Nie było łatwo ale jakoś udało mi się zamocować ten odbojnik. Super nie wyszło ale jakoś się trzyma. Sprawdzę jutro na ile to jest trwałe. Przykleiłem też parę innych blaszek na wieży. Doszły też na włazie. Zacząłem też już z drugą stroną klap od włazu. Ciąg dalszy jutro 😉
 3. Składał chyba antenę przy obrocie wieży ale tylko tak mi się wydaje.
 4. Jest w planie dziś abym go przykleił 😉 Natomiast robiąc przymiarkę natrafiam na problem bo w instrukcji ani na podstawie fotek z tematu nie mogę dojrzeć dokładnego mocowania więc ... Poprosił bym Krzyśku o dopowiedzenie lub może masz też jakaś grafikę. Widzę że odbojnik jest przymocowany do obejmy i to jest pokazane w instrukcji. Natomiast czy te jego dwa końce też są przymocowane? Ten jeden jest krótszy i mniej więcej widzę na fotce, że nie natomiast jak z tym dłuższym? Czy może tylko przylegał czy też była przerwa przed jarzmem. Będę wdzięczny i wstrzymam się z przyklejeniem na razie.
 5. Nom metalowe takie niestety mają ceny. Np. tutaj są dostępne. https://exito.sklep.pl/pl/p/FRIULMODEL-ATL-02-135-Pz-III-Pz-IV-tracks-Pz.Kpfw.III-IV-in-use-1938-1941/37294 https://exito.sklep.pl/pl/p/FRIULMODEL-ATL-03-135-Pz-III-Pz-IV-tracks-Pz.Kpfw.III-IV-in-use-1940-1941/37295 Same gąski kosztują tyle co wydałem na model + zestaw blaszek
 6. Niestety gąski merytorycznie są złe ale również i koła. Dlatego nie da się dokupić samych gąsek od Dragona bo nie będą pasować. Wyjaśnił to Hubert w moim temacie pisząc, że nawet próba przerobienia kół nic nie pomogła. Dlatego dochodzi też zakup kół. Tylko których? Trzeba raczej by kupić koła w ciemno + gąski Dragona i łudzić się że będą pasować. Ewentualnie kupić i koła i gąski metalowe a to jest lekko 100 zł + koszt modelu i blaszek i robi się z tego jakiś konkretny model 😉 Tutaj kolega jeszcze więcej zainwestował. Oczywiście, że sprawa jest indywidualna ale ja w ciemno gąsek nie kupie a metalowe za ponad 100 zł z kołami to już jak dla mnie nieopłacalne jak na ten model który służy mi do nauki.
 7. Jak zwykle już udało się zrobić mniej niż zakładałem 😉 Przykleiłem trochę blaszek na wieżę. Pojawił się też właz. Najgorzej było z klapami od włazu, których nie skończyłem jeszcze. Muszę dopytać jeszcze o kolejną cześć. Chodzi mi o element z blaszek numer 70. Na fotkach które powyżej wrzucił Krzysiek nie widzę tego i wolę zapytać czy muszę przyklejać czy może był on od czegoś zależny.
 8. Niezły zestaw. Dodam od siebie bo nie wiem czy już go masz i sprawdzałeś instrukcję. Do porobienia zawiasów i kilku elementów potrzebne będą jeszcze druciki o różnych grubościach. Jeśli nie posiadasz to będziesz musiał się zaopatrzyć. Ja kupiłem też zestaw drucików od Aber'a bo akurat są w nim wszystkie potrzebne a ilość wystarczy na dużą ilość modeli. Z tego co mi się też wydaje sama instrukcja od blaszek ma też parę drobnych pomyłek jak nie oznaczone elementy ale to raczej się połapiesz bez problemu. Np. teraz jak sklejam wieżę nie oznaczyli zaczepów na niej numerkami a w zestawie blaszek występują i ilościowo akurat się zgadza więc to pewnie te tym bardziej, że na innym obrazku są narysowane. Ciekaw jestem błotników bo to akurat fajny plus oszczędzi Ci odcinania elementów i zaklejania dziur. Natomiast z mocowaniem pewnie będzie trochę roboty. Ten błotnik gdzie jest gaśnica mieści sporo elementów więc dobrze je sobie rozplanuj albo przyklejaj po kolei od jednej strony bo jest tam ciasno i można się nie pomieścić. To tyle co mi przychodzi na szybko na myśl i mogę doradzić skromnie na podstawie swoich "przygód" z tym modelem 😉 PS Odbojniki fajne i jeszcze możesz sobie lufy dokupić te z RB bo są tanie i zawsze na plus. Linki znajdziesz w moim temacie.
 9. Już kilka razy miałem problem z klejeniem blaszek. Większe powierzchnie gdzie jest opcja nałożyć więcej kleju łapią się fajnie. Natomiast najgorzej właśnie jakieś drobne łączenie lub bardzo małe powierzchnie sklejania. Praktyka też pewnie w tym pomaga i mam nadzieje, że z czasem lepiej mi będzie szło 😉 Natomiast i tak dokupię sobie jeszcze innej fimy klej CA dla własnego porównania. Dzięki za radę ale jak tak w instrukcję zerkam to bardziej te blaszki z włazem mnie przerażają 😉 Zobaczymy jak mi pójdzie.
 10. Posklejałem dziś działo do końca i zamontowałem lufę. Skleiłem też parę blaszek. Jutro spróbuję zamontować karabin i dokleję pozostałe blaszki na wieżę. Jako, że jutro niedziela to może uda się posiedzieć trochę dłużej z modelem to i jakieś prace z włazem też już zacznę
 11. Tyle udało mi się posklejać dziś. Jutro dalsze działania. Zamocuję dokupioną lufę i karabin. Mam tylko pytanie o te małe otwory w tym elemencie w którym mam osadzić karabin. Czy po wklejeniu mają być na dole i górze? Tak wydaje mi się na podstawie instrukcji ale wolę od razu dopytać.
 12. Możesz jeszcze kupić farbę w puszcze od Tamiya czy AK jeśli nie chcesz malować pędzlem PS Na górze działu masz też temat do zadawania tego typu ogólnych pytań jeśli nie chcesz tworzyć własnego wątku. Sorry ale nie chciał bym aby mój temat był jakimś ogólnym wątkiem bo zaraz będzie z niego śmietnik.
 13. Myślę, że nie będzie to problem dla nikogo jeśli założysz swój wątek tym bardziej, że chcesz zrobić inną wersję. Będziesz miał wtedy przejrzyście po kolei swój warsztat przez co będziesz mógł sobie łatwo wracać do potrzebnych informacji jak i na bieżąco będziesz mógł dopytywać o wszystko. Nie wiem jakiej firmy masz ten model. Jeśli jest to ten sam to musisz podjąć chyba pierw decyzję czy sklejasz z pudełka jak leci czy chcesz coś przerabiać/zmieniać. Ja zdecydowałem się zakupić zestaw blaszek firmy ABER. Zestaw wprawdzie kosztuje praktycznie tyle co model ale spokojnie przedłuża "zabawę" o minimum drugie tyle sklejania. Ja własnie rozpocząłem już piąty miesiąc klejenia a jak widzisz jeszcze trochę przede mną ( liczę, że może do końca lutego uda się już skleić i zostanie malowanie ). Z rzeczy do poprawy w modelu nawet jak byś nie zdecydował się na blaszki to możesz zrobić od nowa odbojniki tak jak ja bo nie przypominają prawdziwych. Koszta bardzo tanie bo tylko pręciki i płytki. Tak samo z tego element holowania. Konkretniej co i jak z wersją z Afryki to już musza wypowiedzieć się mądrzejsi 😉
 14. Farbę już kupiłem z AK do wnętrz dedykowaną ( fotka parę postów wyżej ). Poczekam zatem jeszcze co Krzysiek podsumuje z działem 😉
 15. Mam pytanie odnośnie tego elementu na tyle wieży ( ten "pałąk" pionowy ), w instrukcji z blaszek ABER'a część ma numer 78. Instrukcja do blaszek: http://www.aber.net.pl/upload/pdf/38756ef348aba55bd206070a6cfc9dcd.pdf Nie wiem jak mam ją przykleić. W instrukcji mocowanie wygląda na takie gdzie drugi koniec przylega też do wieży. Zatem zapytam może pierw do czego to służyło no a potem jak przykleić bo nie wiem nawet czy to był ruchomy element. Zapytam od razu też o samo działo i malowanie w środku. Załączam fotkę z instrukcji modelu. Czy coś w kwestii zmian lub ewentualnie użycia innych kolorów do malowania niż te które sugeruje Tamiya? Przez te otwarte włazy wiele widać nie będzie no ale skoro już sklejam i maluje to chcę zrobić w miarę poprawnie. Z góry dzięki za doradztwo panowie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.