Skocz do zawartości

Airbus A320 & Callenger 604 / revell 1:144


mydlo

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem biore na warsztat dwa modele. Pierwszy to Airbus A320 Condor. W prawdzie samolot nie lata juz w tych barwach w jakich go zrobie, ale mimo wszystko jest to ciągle jedno z moich ulubionych malowań linii lotniczych. Drugi model to Challenger 604. Nie jestem pewien czy lata jeszcze, niemniej zamierzam pomalować go tak jak na pudełku (rejestracja N343K)

oto inboxy:

DSC_1588.jpg

DSC_1585.jpg

Jak do tej pory pomalowałem wnetrze kadłubów na szaro (nakładam przeźroczyste kalki na okna)

oraz skleiłem do kupy cały kadłub challengera.

DSC_1589.jpg

DSC_1586.jpg

DSC_1587.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub Challengera jest już prawie gotowy, jeszcze tylko malutkie poprawki szpachla. Wirniki obu samolotów pomalowałem najpierw srebrnym, a następnie delikatnie psiknąłem czarnym ale zapomniałem zrobić im zdjęcia Skrzydła challengera skończone, składają się z 2 części, wingleta i 5 mechanizmów opuszczania klap. Wszystko ładnie spasowane, zaszpachlowane dziurki i gotowe do wklejenia. Od siebie wypiłowałem otwory pod światła pozycyjne i zrobię je chyba tradycyjnie z wikolu.

dsc1598c.jpg

Wstępnie spasowałem wszystkie części i model wygląda jak samolot, oto fotografie

dsc1604f.jpg

dsc1605.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że dobrze Ci idzie. Na pierwszy rzut oka nie ma się do czego doczepić. ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że dobrze Ci idzie. Na pierwszy rzut oka nie ma się do czego doczepić

 

Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca!

 

Tymczasem:

Skleiłem wszystko do kupy i pomalowałem pierwszą warstwą białego (satynowy 301 revella) Skrzydła spasowały się całkiem nieźle, statecznik poziomy też bez większych problemów. Jedyne co mi przeszkadza to linie podziału. Na jedej połówce kadłuba są przesunięte względem drugiej o ok 0,5mm co w efekcie po połączeniu ich daje krzywe linie wygląda to mniej więcej tak:

dsc1622.jpg

dsc1623m.jpg

Poza tym, pomalowałem wnętrze silników rozjaśnionym szarym 47, a kołpak wirnika metalizerem humbrola. Osłony skleiłem do kupy i wszystko teraz prezentuje się tak

dsc1621l.jpg

dsc1625.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam po przerwie, która była...długa i bezproduktywna Narazie z braku czasu skupiłem się na jednym modelu, także dłubię challengera. Pomalowałem silniki na biało (301), kadłub i skrzydła na niebiesko (52 lekko rozjaśniony białym. Wyszedł jednak trochę za ciemny i już nie chce mi się tego poprawiać i pomalowałem także szybkę metalizerem humbrola. niedlugo kolejne aktualizacje

dscn1051o.jpg

dscn1052r.jpg

dscn1054.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale zarówno wszystkie krawędzie natarcia, jak i wlot i dysza wylotowa silnika są chromowane. Jednak ani nie mam takowego metalizera, ani nie chciałem jakoś kombinować z folia aluminiową, tak więc wszystkie te części pomalowałem metalizerem humbrola o kolorze polerowanego alu. Poza tym na stałe wkleiłem już szybkę pilotów.

dscn1055.jpg

dscn1057r.jpg

dscn1059k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wyszło ekstra. Podoba mi się ten metaliczny kolor. Oby tak dalej, a będzie świetny model!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zmierzam ku końcowi. całość została polakierowana sidoluksem, światła pozycyjne zrobiłem w następujący sposób:

Najpierw wypiłowałem w skrzydłach ich miejsce, następnie środek pomalowałem na srebrno. Nakleiłem malutki kawałem plasteliny, imitujący żarówkę odpowiedniego koloru, a następnie całość kilkakrotnie zalałem wikolem:

dscn1063q.jpg

 

a tutaj zdjęcie poglądowe z silnikami wsadzonymi na sucho

dscn1060.jpg

zaraz zaczynam ubierac go w kalki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace miały przebiegać już ku końcowi, a tu nagle producent postarał się, żeby za szybko nie skończyć modelu Jako że już z kalkami revella do czynienia miałem nie raz, byłem przekonany, że kolor niebieski od białego ładnie rozdzielę kalkami i nic nie będzie widać, dlatego nie starałem się zbytnio, żeby idealnie wyznaczyć linię przejścia tych kolorów. No i proszę niebieski pięknie prześwituje przez żółtą część paska. Ale jakby tego było mało, kalki są podzielone na dwie części i jedna chcąc, nie chcąc jest za krótka... Tak więc czeka mnie dokładne maskowanie, dobór koloru i... nadzieja

dscn1071.jpg

dscn1072r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Błędy producenta już częściowo naprawiłem, częściowo dlatego, że na wingletach historia się powtórzyła, także operację też trzeba będzie powtórzyć. Obyło się bez cudowania z doborem kolorów, bo jak się okazało, żółty pasek kalki odpowiada kolorowi 310 revella, a czerwony to 34, całośc została pokryta lakierem i prezentuje sie nastepująco.

dscn1715x.jpg

dscn1713e.jpg

dscn1714k.jpg

dscn1716f.jpg

 

poza tym ukończyłem juz silniki, naniosłem wszystkie kalki i skleiłem je do kupy.

dscn1712g.jpg

 

na koniec pomalowałem też elementy podwozia szarym 371

dscn1718f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Skończyłem pierwszą część projektu Nie chciało już mi się robić zdjęć wszystkich prac, więc napiszę w skrócie co i jak:

-poprawiłem kalki na wingletach (domalowałem braki, te same kolory jak w przypadku kalek na kadłubie)

-całość pokryłem sidoluksem

-koła pomalowane białym i antracytem revella

-podwozie, jego komory i linie oddzielające klapy, ster kierunku orazy wysokości zostały zapuszczone delikatnie czarną farbką.

oto efekty - zapraszam do galerii

 

samolott004.jpg

 

ciąg dalszy projektu nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

witam wszystkich po dlugiej przerwie, jestem wlasnie na ukonczeniu drugiego modelu z tego tematu, niestety idzie bardzo mozolnie i w kilku miejscach bo raz w domu raz tam gdzie studiuje tak wiec odpuscilem sobie relacjonowanie tego przedsiewziecia. mam natomiast maly problem z doborem koloru na stateczniku poziomym i bardzo bym was prosil o pomoc. mianowicie instrukcja mowi ze ma byc to kolor szary, wszystkie zlozone modele jakie znalazlem w necie faktycznie szare byly, ale ja na zdjeciach widze bialy, natomiast moj kolega na nich widzi szary, prosze o wasza obiektywna opinie tutaj podsylam link do zdjec (oczywiscie chodzi o to stare bialo-zolte malowanie)

 

http://www.airliners.net/search/photo.search?search_field=datedesc&q=D-AICF&page=1&page_limit=120&sid=d1b90d4ee98cc2bba7ab768840d479de&sort_order=photo_id+desc&thumbnails=

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprzednio spojrzałem na pierwsze lepsze zdjęcie (z niebieskim ogonem), poprzeglądałem więc wiecej zdjęć i wychodzi mi na to, że biały przy krawędziach i szary na większości statecznika po powiększeniu zdjęć widać o co chodzi np.

http://www.airliners.net/photo/Condor-(Thomas-Cook)/Airbus-A320-212/0758429/L/&sid=8373fdb266632ec2d75dacc6b26ce339

http://www.airliners.net/photo/Condor/Airbus-A320-212/0366641/L/&sid=8373fdb266632ec2d75dacc6b26ce339

http://www.airliners.net/photo/Condor-(Thomas-Cook)/Airbus-A320-212/1219432/L/&sid=f8315067e3fb212f35e4b7a20f14df11

 

na niektórych zdjęciach szary jest bardzo jasny ale można dostrzeć podział kolorów, są też takie ujęcia na których zastanawiałbym się czy jednak niektóre maszyny nie posiadały całych białych stateczników

 

ps. poddałem się w walce z linkami więc wklejam ich kod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko nie wiem czy ten bialy przy krawedzich i szary dalej nie jest spowodowany gorszym oswietleniem, swiatlo ladnie pada na krawedz natarcia i kawalek statecznika az do najwiekszej wypuklosci, a nastepnie pada cien skad szary kolor, faktycznie na tych zdjeciach które wkleiles jest widoczne to zalamanie i tez dopuszzczam mozliwosc ze rozne samoloty nieznacznie sie roznily, co widac chociazby na silnikach. jednak ja buduje model konkretny z rejestracja D-AICF, takze innymi sie nie sugeruje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te zdjęcia warto sobie powiększyć widać wtedy, że nie jest to kwestia oświetlenia, zresztą takich przykładów było dużo więcej, podałem tylko trzy

 

jak brakuje mi zdjęć konkretnej maszyny to przeglądam zdjęcia tych samych maszyn tego samego użytkownika zakładając jakiś standard użytkowania i malowania, co prawda nie jest to wyrocznią ale czasami zdecydowanie pomaga

 

w Twoim przypadku nie będę Cię namawiał na siłę do swojej interpretacji nie jest to moim zamiarem, zrobisz wg własnych odczuć a wydaje mi się, że z białymi też będzie wyglądał ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sek w tym ze nie chodzi mi o moja interpretacje, chce miec tylko 100% pewnosci zeby nie zrobic glupiego merytorycznego bledu, ktory bedzie dosc widoczny:mad: a mnie na pewno bedzie denerwowal jesli dowiem sie ze kolor jest inny. Ja zawsze przed budowa modelu ogladam dziesiatki zdjec, zeby zobaczyc czy jest jakis standard, czy poszczegolne modele sie czyms roznia, i wybieram zawsze takie oznaczenie do ktorego nie mam zadnych watpliwosci. Ten model jest niestety z przed ok 10 lat i kalki sa uboższe od tych ktore revell oferuje nam teraz, dlatego jest tylko jedna rejestracja o którym wspomnialem wcześniej: D-AICF. Nie wiem tylko czy ja widze bialy, i subiektywnie oceniam to jako cień z tego powodu, że gdzieś w podświadomości mam zakodowane, że to jest ten cholerny biały i chce udowodnić swoją teorię do kontenplacji pozostawiam kilka fotek

0595961.jpg

0748670.jpg

0924308.jpg

0949657.jpg

1008613r.jpg

0738464.jpg

 

 

na tym zdjęciu uważam ze mimo wszystko kolor stateczników jest jaśniejszy od tego na skrzydłach, anie wierze, że zastosowali dwa odcienie szarości:

0801452.jpg

 

na obu zdjęciach ponizej uwazam ze stateczniki są faktycznie szare, ale jest jedno ALE część kadłuba otaczająca statecznik jest bezdyskusyjnie w kazdym samolocie koloru szarego (kształt takiego pięciokątudziwnego), i w poprzednich zdjeciach srodek tego pieciokata jest bialy!!! W ponizszych zdjeciach jest szary i wydaje mi sie ze stateczniki takze!

 

0798092.jpg

0806662.jpg

 

moja teoria brzmi następującp: kiedy stateczniki są szare, całośc na kadłubie w jego bezpośrednim otoczeniu jest szara, kiedy statecznik jest biały, środek lub całośc jest biała. co wy na to?

zauwazcie ze moj samolot (D-AICF) w nowym malowaniu thomas cook, ma juz ewidentnie szare stateczniki ale to cos na kadlubie tez...

1730467.jpg

1740224.jpg

1769541.jpg

1849964.jpg

1850768.jpg

1851152.jpg

 

a tutaj białe:

1848092.jpg

1851240.jpg

1684454.jpg

tych bialych tak malo dlatego ze nie znam innych lini lotniczych z bialymi statecznikami, zdecydowanie przewaza szary. Nie zalezy mi na tym zeby udowodnic swoja teorie i o wasza aprobate bez przekonania o tym, tylko o tym zbey wkoncu dojsc do tego jak mam pomalowac, zbeby bylo jak w oryginale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.