Skocz do zawartości

Zdobycie PAST-y 20.VII. 1944, MB 1:35


przemekgksw3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczynam budowę swojej dioramy, przedstawiać ona będzie moment prowadzenia jeńców ze zdobytego budynku PAST-y 20 sierpnia 1944 roku.

Do budowy użyje dwóch zestawów Master Boxa, plus może jakieś inne pojedyncze figurki, zobaczymy.

Pierwszy zestaw: Maquis - French Resistance których przerobię na powstańców.

000198.jpg

Drugi: GERMAN CAPTIVES 1944 będzie użyty zgodnie z nazwą do odtworzenia kapitulujących niemców Widoczny na obrazku czerwonoarmista zostanie po przeróbkach również wcielony w szeregi AK

mbo3517.jpg

Całość stanie na podstawce z kawałkiem muru widocznego na tym zdjęciu:

z3523563xjencyniemieccy.jpg

No dobra teraz to co udało mi się zrobić. Jak na razie pomalowałem trzy figurki, oczywiście będą jeszcze wykańczane.

Dowódca, tutaj dojdzie jeszcze mapa którą będzie trzymał w rękach, kabura z pistoletem, poprawię chyba też oczy:

dscf3014.jpg

Łączniczka, tutaj oczy na pewno do poprawki dorobię jeszcze torbę w miejsce karabinu po którym został widoczny pasek:

dscf3016y.jpg

Żołnierz prowadzący jeńca, pasek do stena i w zasadzie będzie skończony, no chyba że najdzie mnie na poprawki twarzy albo poprawienie połączeń rąk z tułowiem, niestety wyszło dopiero po nałożeniu wascha.

dscf3018.jpg

Tutaj dwie figurki już w podkładzie niestety wyszło parę błędów które będę musiał poprawić. powstaniec docelowo zostanie uzbrojony w MG-42, miał być miotacz ognia, ale z tego co wiem nie użyto ich w czasie walk o PAST-ę

dscf3021.jpg

dscf3020e.jpg

tutaj kolejny powstaniec, jakiś staroć z zestawu chyba alangera, oczywiście czeka go jeszcze spotkanie z panem Kretem, zastanawiam się też nad zamianą stena na coś niemieckiego, nie wiem czy nie za dużo będzie brytyjskiej broni w jednym miejscu.

dscf3023k.jpg

Druga grupa figurek niemieccy jeńcy, są dopiero posklejani na szpachlowanie i czyszczenie przyjdzie jeszcze czas. Tu będzie najwięcej zabawy z malowaniem Jak wiadomo ich pozycje kilka razy próbowano podpalić, w pierwszych dniach walk odcięto im również dopływ wody i prądu, więc z pewnością nie wyglądali zbyt dobrze.

dscf3024z.jpg

A tak ma wyglądać całość:

dscf3028.jpg

dscf3027.jpg

Oczywiście rozmieszczenie figurek nie jest jeszcze ostateczne, zastanawiam się nad obecnością rosjanina, zobaczymy jak będzie to wyglądało kiedy powstanie murek, nie wiem jeszcze dokładnie jak go zrobię, na pewno będzie to budowa od podstaw. Co do samych figurek to wiem że trochę słabo wyglądają, ale to niestety wina zdjęć zmieniają kolory i wyłapują błędy których normalnie nie widać, następnym razem spróbuję zrobić lepsze. Na dzisiaj to tyle, niedługo postaram się przygotować niemców pod malowanie, oraz ukończyć jeszcze jednego powstańca. Proszę o opinię i komentarze jak i doping w trakcie budowy, tak żebym wreszcie ukończył tę dioramę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wybrałeś bardzo zacny i jestem pewien, że wielu kolegów będzie kibicowało. Ja na pewno

 

Scenka sama w sobie jest bardzo ciekawa, jednakże musisz pamiętać o kilku sprawach:

1.Przede wszystkim nie szaleć z "Panterkami" bo nosili je głównie żołnierze batalionów Kedywu, którzy zdobyli je na Stawkach i w Szkole Św. Kingi oraz oddziały walczące na Starówce i Czerniakowie. Panterki można było spotkać w Śródmieściu, ale na pewno nie w dużej ilości;

2. Żołnierz dzierżący skrzynkę amunicyjną raczej nie paradowałby z nią ot tak sobie, ale niósł ją tam gdzie jest jej miejsce (na pozycję lub do składu amunicji);

3. Jeden z Powstańców powinien prowadzić jeńców będąc z przodu nieco z boku, a drugi powinien mieć na nich baczenie z tyłu na drugim boku. Na Twoim rozstawieniu stoją trochę w samopas.

4. Oprócz samych Powstańców i Niemców powinna znaleźć się na dioramie polska ludność cywilna, przynajmniej jedna osoba (np. ten Pan w kapeluszu).

 

zastanawiam się też nad zamianą stena na coś niemieckiego, nie wiem czy nie za dużo będzie brytyjskiej broni w jednym miejscu

 

Byłoby to wskazane.Mauser, Mp-40 lub Stg-44. Mógłby być również jakiś pistolet (P-38, PPK lub Parabelka).

 

Co do samych figurek to wiem że trochę słabo wyglądają, ale to niestety wina zdjęć zmieniają kolory i wyłapują błędy których normalnie nie widać, następnym razem spróbuję zrobić lepsze. Na dzisiaj to tyle, niedługo postaram się przygotować niemców pod malowanie, oraz ukończyć jeszcze jednego powstańca

 

Głównie chodzi o malowanie twarzy. Trzeba nad nimi jeszcze popracować. Same mundury nie wyglądają źle.

 

Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Przede wszystkim nie szaleć z "Panterkami" bo nosili je głównie żołnierze batalionów Kedywu, którzy zdobyli je na Stawkach i w Szkole Św. Kingi oraz oddziały walczące na Starówce i Czerniakowie. Panterki można było spotkać w Śródmieściu, ale na pewno nie w dużej ilości;

Zwróciłem na to właśnie uwagę oglądając oryginalne zdjęcia, właściwie wszyscy występują tam w cywilnych ubraniach, możecie więc być spokojni panterek nie będzie

 

2. Żołnierz dzierżący skrzynkę amunicyjną raczej nie paradowałby z nią ot tak sobie, ale niósł ją tam gdzie jest jej miejsce (na pozycję lub do składu amunicji);

Załóżmy że właśnie idzie zanieść amunicję, i zatrzymał się na chwilę żeby pogadać z kolegą ze zdobycznym CKM-em.

 

3. Jeden z Powstańców powinien prowadzić jeńców będąc z przodu nieco z boku, a drugi powinien mieć na nich baczenie z tyłu na drugim boku. Na Twoim rozstawieniu stoją trochę w samopas.

Dzięki za uwagę, miałem ich ustawić właśnie odwrotnie, ten prowadzący ich z karabinem miał być z tyłu, tak jak na pudełku MB, no ale skoro tak mówisz to pójdzie na przód

 

4. Oprócz samych Powstańców i Niemców powinna znaleźć się na dioramie polska ludność cywilna, przynajmniej jedna osoba (np. ten Pan w kapeluszu).

Ciągle nad tym myślę, na zdjęciach widać tłumy cywilów, może rzeczywiście tam kogoś dostawię, jak znajdę odpowiednią figurkę

 

Głównie chodzi o malowanie twarzy. Trzeba nad nimi jeszcze popracować.

Też mnie średnio zadowala, wydają mi się zbyt płaskie, monotonne kolorystycznie, do tego na zdjęciach strasznie pożółkły, na powstańcu z MG spróbuje trochę innej techniki, jak wyjdzie lepiej poprawię resztę.

W każdym razie dziękuje Ci za cenne uwagi, myślę że spodoba się wam to co będę robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że właśnie idzie zanieść amunicję, i zatrzymał się na chwilę żeby pogadać z kolegą ze zdobycznym CKM-em.

 

No w gruncie rzeczy tak też mogło być

 

Dzięki za uwagę, miałem ich ustawić właśnie odwrotnie, ten prowadzący ich z karabinem miał być z tyłu, tak jak na pudełku MB, no ale skoro tak mówisz to pójdzie na przód

 

Nawet na Twoim zdjęciu widoczny jest Powstaniec stojący obok pierwszego rzędu jeńców i prawdopodobnie dyrygujący nimi.

 

Ciągle nad tym myślę, na zdjęciach widać tłumy cywilów, może rzeczywiście tam kogoś dostawię, jak znajdę odpowiednią figurkę

 

Należy pamiętać, że PASTA do czasu zdobycia jej przez oddziały powstańcze górowała nad okolicą, trzymała ją w szachu, a razem z nią, całą jej ludność, która po zdobyciu gmachu masowo wyległa na ulicę.

 

Masz w zapasie jakąś inną broń czy będziesz czegoś potrzebował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w zapasie jakąś inną broń czy będziesz czegoś potrzebował ?

Mam parę MP-40 i mauserów, więc chyba powinno spokojnie wystarczyć na wymianę. Ale dzięki za dobre chęci

 

ja bym zrezygnował z tego MG.. bardziej by się przydał gdzieś na barykadzie niż do odprowadzania jeńców..

gdyby zaczęli pryskać na boki nie byłby zbyt poręczny :P

Żołnierz z MG nie odprowadza jeńców, ma zanieść zdobyty CKM na inną pozycję, ale tak jak pisałem wcześniej zatrzymał się na chwilę żeby pogadać kolegą niosącym skrzynkę, być może pójdą razem czy coś

Dziękuję kolegom za zainteresowanie tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem zastanawiać się nad konstrukcją murku który stanie na podstawce.

Podstawę będzie stanowić odpowiednio przycięta deseczka, na nią nakleję elementy ozdobne wykonane z tekturowych podkłądek, być może pokryje je szpachlówką czy czymś podobnym dla nadania faktury, w "okiennice" dam takie cegiełki: http://allegro.pl/item1161917492_gipsowe_cegielki_ciemne_barwione_1_35_1_32.html

Całość będzie miała wysokość do 2/3 wysokości "okiennicy", myślę że będzie dobrze wyglądać

Zastanawia mnie tylko na jaki kolor pomalować budynek, wydaje mi się że powinien być jakiś jasnożólty czy beżowy z jasnoszarymi wstawkami, może być? W zasadzie oryginalny kolor będzie słabo widoczny: obicia, zakurzenie czy ślady po pożarze skutecznie go ukryją, ale jednak coś powinno być widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.