Skocz do zawartości

Topas 2AP "Armo" 1:35


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Model, który prezentuje przedstawia polską modyfikację czechosłowackiej modernizacji transportera pływającego BTR-50. Polska modyfikacja polegała na wyposażeniu wozu w wieżę z KPWT 14,5mm (tzw. przeciwlotniczą). W Wojsku Polskim był wykorzystywany przez 7 Łużycką Dywizję Desantową do lat 80-tych.

 

Model jest modelem żywicznym, w skali 1:35 wyprodukowanym przez firmę ARMO. Jakość wykonania jest dość dobra, choć niektóre elementy będą z pewnością wymagały prostowania.

 

inbox1.jpg

 

W przypadku elementów kadłuba i wieży usunięte zostały już elementy wlewowe. O ile w przypadku kadłuba były one umieszczone w dość logiczny sposób (1) i łatwo będzie uzyskać właściwą powierzchnię na modelu, to w przypadku wieży producent umieścił element wlewowy na tyle wieży (2). Na pewno trzeba będzie poświęcić dużo szpachli i pracy nad uzyskaniem właściwego kształtu wieży.

 

inbox2.jpg

 

Możliwe jest uzupełnienie modelu o dodatki innych firm, jak np. metalowa lufa z firmy RB Model i odlewane gąsienice z Fruilmodel:

 

inbox3.jpg

inbox4.jpg

inbox5.jpg

 

Części żywiczne:

inbox6.jpg

inbox7.jpg

 

Producent oczywiście wyposażył swój model w gąsienice - składają się z krótkich, żywicznych odcinków:

inbox8.jpg

 

Osłony reflektorów, które w Topasach są dość misterne wykonane zostały w postaci odlewów żywicznych i prezentują się dość dobrze.

inbox9.jpg

 

Instrukcja jest w formie kartki A4 bez żadnych opisów i schematów malowania. Jak to jest w tradycji ARMO, nie ma dołączonych kalkomanii.

inbox10.jpg

 

Model należy do kategorii "Dobrze, że jest" - bo innej alternatywy nie ma. Ale też nie jest modelem złym. Dla kogoś wykonującego pojazdy Wojska Polskiego po II WŚ jest na pewno cennym nabytkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mój egzemplarz pochodzi sprzed wielu lat i wygląda tak jakby firma Armo uprawiała wtedy zbieractwo żywic - inna jest na kadłub i większość części, inna na gąsienice, jeszcze inna na osłony reflektorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, tak jak napisałem, Armo swoim zwyczajem nic nie dołącza.

 

W najbliższym czasie chcę wsiąść Topasa na warsztat, w związku z tym zrobiłem sobie odpowiednie kalki w Corelu, a Grześ z Modelworka zajął się skierowaniem ich do produkcji jakiejś zaznajomionej drukarni.

 

Także jestem już szczęśliwym posiadaczem nr do słupskich Topasów i czekam na kalki z kotwiczkami.

 

Kiedyś już publikowałem link do kotwiczek w Corelu, ale powtórzę jeśli ktoś chciałby skorzystać

 

http://www.sokol.slupsk.pl/BWP-1/kotwiczka.cdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.