Skocz do zawartości

Alfa Romeo 33 Coupe


MartiniOCP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Postanowiłem, że umieszczę relacje z budowy, a raczej odbudowy, a raczej próby odbudowy, modelu Alfy Romeo 33 coupe. Zestaw znalazłem przy okazji odwiedzin rodzinnych stron i jest to model, który mój tata zakupił w okolicy połowy lat 80. Zaczął go składać ale, nie wiedzieć czemu, nagle przestał i, w dosyć marnym stanie, zostawił na pastwę kurzu. Samochód był złożony w ok. 50% więc na początek postanowiłem całość rozebrać, odrestaurować, i przygotować do malowania.

 

pudlo.jpg

 

Malowanie będzie inne niż to sugerowane przez producenta modelu. Ciężko mi przejść obojętnie koło tych zdjęć:

 

alfa-romeo-33-stradale-rear.jpg

 

 

Problemy: części są w opłakanym stanie. Nie wiem co się działo, ale prawie każdy kawałek jest nadłamany, połamany, albo w ogóle go nie ma. Poza tym, trochę się przez te 20 lat pogubiło. Najbardziej martwi mnie brak prawych drzwi oraz kompletnego koła tylnego, tzn opony i felgi. Mam parę pomysłów jak dorobić brakujące elementy, ale byłbym wdzięczny - jeśli ktoś z Was przerabiał ten temat - i może coś mądrego poradzić. Oprócz wyżej wymienionych, całość klejona była chyba budyniem i wszędzie wyłazi kremowa, twarda maź. Mam nadzieję, że dam radę to rozsądnie usunąć. Oto parę fotek tego co w tej chwili mam przed sobą:

 

karo.jpg

 

sil1.jpg

 

sil2.jpg

 

tyres.jpg

 

graty.jpg

 

sil2.jpg

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już wiernego kibica

W zasadzie to niewiele wiedziałem o tym samochodzie, ale po szybkiej wizycie na wikipedii dowiedziałem się że powstał w roku 67', powstało jedynie 18 sztuk i przez pewien okres był najdroższym seryjnie produkowanym samochodem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_33_Stradale

To jeden z tych modeli które chciałbym mieć w swojej kolekcji, niestety dzisiaj już trudno dostępny. Więc gdybyś nie podołał wyzwaniu, chętnie go odkupie ;) Bo budowa łatwa nie będzie, zestaw nie jest w najlepszym stanie czeka Cie duża ilość skretcha, no ale to tylko lepiej dla oglądających

Masz instrukcję do tego modelu?

Co do brakujących drzwi to spróbuj z rozgrzanej płytki polistyrenu, kształt nie jest aż tak skomplikowany, felgi odlew tak jak proponował Voseba możesz tez poszukać jakiegoś modelu die cast z podobnymi, ale nie wiem czy są takie :/

Co do malowania to może takie z Quadrofogilio, jak na przykład ta:

http://www.supercars.net/Pics?viewCarPic=y&source=carGal&carID=1932&pgID=1&pID=940135

Tak więc życze powodzenia i zasiadam na widowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, przekopka w piwnicy była konkretna, ale jak widać opłacało się. Gdyby nie fakt, że - w pewnym sensie - jest to reaktywacja tego co zaczął ojciec to pewnie nie byłbym taki przywiązany. Z drugiej strony ten czerwony tyłeczek kusi.

 

Masz instrukcję do tego modelu?

 

No właśnie nie mam. Póki co, do odbudowy zawieszeń itp. znalazłem takie materiały: http://www.hlj.com/product/MFHK168 Nie jest to dokładnie ten samochód, ale daje radę.

 

Co do malowania to może takie z Quadrofogilio, jak na przykład ta:

http://www.supercars.net/Pics?viewCarPic=y&source=carGal&carID=1932&pgID=1&pID=940135 Surprised

 

Na pewno coś w ten deseń. Może znajomy dorobi mi w mieszalni jakąś fajną czerwień z palety Alfy. No ale do tego jeszcze BARDZO daleko. W każdym razie, dziękuje Wam za zainteresowanie tematem i rady odnośnie dorabiania części. Mam nadzieję, że się uda.

 

Aha, przez odlewanie koła rozumiem zrobienie silikonowej formy felgi i opony. Teraz zastanawiam się, czy silikon nie zniszczy gumy?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, przekopka w piwnicy była konkretna, ale jak widać opłacało się. Gdyby nie fakt, że - w pewnym sensie - jest to reaktywacja tego co zaczął ojciec to pewnie nie byłbym taki przywiązany. Z drugiej strony ten czerwony tyłeczek kusi.

Szkoda hehe bo liczyłem że się załamiesz i przejmę ta bellę

No ale w takim razie będę podziwiał i kibicował.

 

No właśnie nie mam. Póki co, do odbudowy zawieszeń itp. znalazłem takie materiały: http://www.hlj.com/product/MFHK168 Nie jest to dokładnie ten samochód, ale daje radę.

Tutaj zerknij:

http://www.mojehobby.pl/fujimi-10122-alfa-romeo-t33-coupe-enthusiast-p-1-962386.html

 

Na pewno coś w ten deseń. Może znajomy dorobi mi w mieszalni jakąś fajną czerwień z palety Alfy.

Kiedyś prze3gladalem sobie katalog w sklepie z lakierami i samego "rosso alfa romeo" jest z kilkanaście odcieni

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie mam za dużo wolnego czasu więc wszystko - na bardzo spokojnie. Myślałem jak najlepiej odlać te nieszczęsne drzwi i, póki co, wymyśliłem coś takiego:

 

wyt2.jpg

 

wyt1.jpg

 

Być może uda mi się na tym wykonać formę. A może zabezpieczyć krawędzie i lać żywicę bezpośrednio w powstały kształt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drzwi to też z żywicy możesz spróbować je zrobić.

 

jak? opisz metode jak odlac z zywicy cos czego nie masz.

 

Chyba za mocno śpiący byłem pisząc to. Myślałem o zrobieniu negatywa ale nie da się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka aktualizacja.

 

 

Z drzwiami nie wyszło tak jak miało wyjść, więc trzeba będzie podchodzić po raz drugi. W między czasie zacząłem usuwać chromy z części komory silnikowej jak i samego motoru. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, ale, tak jak polecacie na forum, Kret przepięknie czyści te elementy. Bomba.

 

chr2.jpg

 

chr1.jpg

 

Pzdr.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drzwi to wlanie żywicy w powstały kształt to chyba za bardzo nie zda egzaminu. Podejrzewam, że żywica w większości wypłynie a to co zostanie to odtworzy jedynie kształt wewnętrzny. Nad kształtem zewnętrznym drzwi i tak potrzeba będzie popracować.

Może zamiast lejącej życicy spróbować z jakąś dwuskładnikową masą plastyczną. Ukształtować palcami wstępnie kształt wykorzystując pokazaną już wcześniej formę a następnie po utwardzeniu pilnikami, papierami ściernymi, szlifierką, nożykiem (itp., itd.) doprowadzić krzywizny do wymaganego kształtu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odlewania z żywicy to się już wyleczyłem. Przynajmniej jeśli chodzi o ten kształt. W każdym razie, zamierzam obrabiać plastik aż uzyskam pożądany efekt. Tak trochę w drodze eksperymentu (pewnie mnie wyśmiejecie;]) bawiłem się masą solną. Wyszło coś takiego:

 

oie_6845378whNQltA.jpg

 

Powierzchnia jest beznadziejnie chropowata, ale kształt i kąty idealne. Roboty na 15 minut a dużo łatwiej będzie mi na tym modelować.

 

przemekgksw3 to czarne to po prostu taśma izolacyjna.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już masz coś takiego robić to spróbuj z tekturą, którą można kształtować na mokro. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu wysusz a nastepnie nasącz klejem CA (Kropelka). Gdy stwardnieje - możesz obrabiać jak polistyren, pokryć podkładem, pomalować farbami nitro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Lekka aktualizacja. Bawiłem się w dorabianie brakujących części - głównie zawieszenia:

 

oie_209359NmFRpJAa.jpg

 

Wydaje mi się, że całe to odlewanie nawet się udało, choć do zrobienia ciągle pozostają 2 największe elementy, tzn. koło i drzwi.

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... myślę że nie będziesz miał problemów z felgą.

 

Z felgą raczej nie. Ale brakuje też opony. Teraz się zastanawiam czy odlewać całe, kompletne koło, czy oddzielnie felgę i oponę. Pierwsza opcja jest prostsza ale są 2 "ale". 1) czy uda mi się żywiczny odlew upodobnić do pozostałych 3 kół (kolor itp). 2) Czy forma silikonowa nie zniszczy mi opony, która posłuży jako wzór.

 

Przy tej drugiej opcji myślałem o odlaniu opony z silikonu. Problem jest jednak w rozdzieleniu silikonowej formy od silikonowej opony. Kupiłem co prawda specjalny spray, ale guzik to działa. Dopiero powłoka z sidoluxu, a w zasadzie to 2 jej warstwy dały rade, choć ciągle nie było idealnie. Na pewno coś się da:)

 

A tu kolejna porcja fotek:

ch1.jpg

 

ch2.jpg

 

Nie wszystkie z tych elementów będą chromowane. W zasadzie patrząc na zdjęcia samochodu "w realu", producenta modelu poniosła fantazja. W rzeczywistości auto jest dużo bardziej aluminiowe i metalowe, mniej chromowane.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są 2 "ale". 1) czy uda mi się żywiczny odlew upodobnić do pozostałych 3 kół (kolor itp). 2) Czy forma silikonowa nie zniszczy mi opony, która posłuży jako wzór.

Zawsze można wszystkie koła zapryskać podkładem a później na czarno o ile, tak jak mówisz nie będzie problemów z silikonem, tutaj najlepiej byłoby po prostu sprawdzić, np. na jakimś starym kole, zabawce, itp.

Czy na ostatnim zdjęciu, w silniku to silniczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.