Jump to content

Mercedes L4500


Michał96
 Share

Recommended Posts

Cześć to ja Michał. Chciałbym wam przedstawić mój najnowszy model, ponownie wyprodukowany przez znaną wszystkim zvezdę w skali 1:35. Postanowiłem zrobić go w nietypowym malowaniu, ma byc styrany i zużyty, ponieważ na forach jest pełno ciężarówek w tradycyjnych kamuflażach-do znudzenia. Ku mojemu zaskoczeniu, model okazał się świetny. Części wykonane są na bardzo wysokim poziomie. Kompletne wyposażenie wnętrza, genialna replika silnika oraz wysoko zdetalizowane podwozie. Model sklejał się sam. Kolejnym atutem zestawu jest przępięknie odtworzona faktura drewna paki. Model w całości malowany pędzlem, farbami firmy pactra. Do wykonania ładunku na pace, użyłem domowe przedmioty. Do brudzenia wykorzystałem dwa pigmenty firmy vallejo. Na koniec model potraktowałem lakierem bezbarwnym, nakładanym pędzlem. Pod replikę wykonałem małą winetkę-gips, balsa, farby olejne, włosie pędzla. Scenka przedstawia odwrót wojsk niemieckich, podczas radzieckiej ofensywy Bagration w 1944 roku.

Dla zainteresowanych krótkie info.

 

,,Ofensywa Armii Czerwonej z 1944 roku, która oczyściła Białoruską SRR z sił niemieckich doprowadzając do całkowitego zniszczenia Grupy Armii "Środek". Była to prawdopodobnie największa klęska Wehrmachtu podczas wojny. Operacja została nazwana na cześć gruzińskiego księcia i rosyjskiego generała Piotra Iwanowicza Bagrationa, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który poległ w bitwie pod Borodino.

 

Wpływ na niemiecką klęskę w czasie tej operacji miał transfer części oddziałów do Francji w odpowiedzi na lądowanie w Normandii. Trzy Fronty bez większego problemu rozbiły cienką niemiecką linię obrony. Związek Radziecki osiągnął stosunek dziesięć do jednego w czołgach i siedem do jednego w liczbie samolotów nad Niemcami. Ilość wojsk ZSRR była przytłaczająca - morale Niemców zaczęło podupadać. Hitler postanowił przenieść z powrotem część swoich wojsk z frontu zachodniego na front wschodni aby zatrzymać rozpędzającą się ofensywę radziecką. To z kolei spowodowało przyspieszenie ofensywy aliantów zachodnich.

 

3 lipca został zdobyty Mińsk, stolica Białoruskiej SRR, a do niewoli sowieckiej wpadło 50 tysięcy Niemców. Ogólnie niemal całkowite zniszczenie Grupy Armii "Środek" kosztowało Niemców 2000 czołgów i 57 000 innych pojazdów. Szacuje się, że niemieckie straty wyniosły 300 000 zabitych, 250 000 rannych i około 120 000 wziętych do niewoli - ogółem 670 000 żołnierzy. Radzieckie straty to 178 tysięcy zabitych i wziętych do niewoli i 588 tysięcy rannych[1], 2957 czołgów, 2447 dział i 822 samoloty.

 

Galeria:

 

50253438.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0305qw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0297hh.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0301cu.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

img0303ux.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

jffh.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

Wygląda nawet nieźle ale ... dlaczego kabina, która była z drewna w tej wersji jest zardzewiała?

Poza tym brak Ci niestety konsekwencji w podejściu do tematu - piszesz, że dioramka przedstawia odwrót wojsk niemieckich podczas ofensywy Bagration, która jak sam piszesz była latem a figurkę zamieściłeś w grubym zimowym mundurze.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za pozytywny komentarz. Co do malowania, to nie wiem, bo model zrobiłem na podstawie modelu jakiegoś Niemca z konkursu-chyba w Austrii.Operacja Bagration trawała w okresie letnim. Natomiast Rosjanie po odbiciu Białorusi-do 19 sierpnia, wdarli się wgłąb Rumunii, na przełomie listopadu i grudnia 1944-była to końcówka i następstwo operacji, więc zimowy strój jest odpowiedni. Nie potrzebnie napisałem o tej operacji Bagration-pewnie ona zmyliła-miał to być wstęp taki, jak Rosjanie wyzwolili Białoruś, Ukraine itp.

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy może od tego, że jest to raczej model pojazdu, a nie diorama.

Do dioramy to temu jeszcze daleko.

Model pomalowany trochę dziwnie. Odnosi się wrażenie jakby składał się z kilku różnych modeli.

A kierowca (?) ustawiony jakby pozował do pamiątkowej fotografii.

Link to comment
Share on other sites

Tytuł to postój, więc kierowca wyszedł rozprostować kości i spogląda na pole. Chyba tylko na model-klub potrafią zrozumieć malowanie ?! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Chyba tylko na model-klub potrafią zrozumieć malowanie ?! :(
Skoro oczekujesz pozytywnych opinii musisz zacząć robić dobre modele. Ten wóz strażacko-budowlany nie zasługuje na miano repliki jak to ująłeś we wstępie . Cała scenka sprawia wrażenie zupełnie nie przemyślanego zlepku niechlujnego wykonania modelu zapaćkanego okrutnie farbą i pigmentami z dodanymi nieprzemyślanie gadzetami. Czas chyba zacząć dorównywać modelami do górnolotnie brzmiących wstępów.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.