Skocz do zawartości

[W] Nissan 370Z - Tamiya 1/24


TomZak

Rekomendowane odpowiedzi

file_zps678f2ed4.jpg

 

Witajcie!

Rozpoczynam budowę kolejnego modelu - Nissana 370Z. Tym razem chcę zrobić coś więcej niż tylko skleić i pomalować, a mianowicie - zrobić otwierane drzwi i może oświetlenie i inaczej podejść do modelu ;o) Co wyjdzie? Zobaczymy... Zapraszam do obserwowania.

 

Od piątku dłubię. Wszystkie części wyciąłem z ramek i oszlifowałem, wstępnie pogłębiłem linie podziału i oszlifowałem kastę. Fabryczne linie nie były liniami, tylko jakimiś wgłębieniami. Spasowanie i jakość części jest rewelacyjna. Nie da się nawet zamienić kół przód-tył, bo mają literki wewnątrz i inne średnice mocowań, takich ułatwień jest więcej. Klosze od lamp mogą mieć problem z wejściem na miejsce po bezbarwnym

 

file_zps01681b83.jpg

 

file_zps899ba008.jpg

 

file_zpsd4ad1925.jpg

 

 

Jak już wyżej pisałem - mam zamiar otworzyć drzwi. "Oba" Zamierzam wzorować się na tym wątku: http://www.automotiveforums.com/vbulletin/showthread.php?t=1056631 autodecepticon zrobił to świetnie. Żeby było śmieszniej, 370Z ma bezramkowe szyby na drzwiach i przednia szyba jest połączona z tyłem właśnie tymi szybami, więc z jednej części zrobią się cztery

 

file_zpsb5cb60a8.jpg

 

Tak jest od środka:

 

file_zps34a007d3.jpg

 

Do poprawy będą też boczki drzwiowe. Powinna tam być dziura na napój, a jest jakaś nieudana imitacja.

 

Jeżeli macie jakieś rady, linki do warsztatów lub poradników z otwieranymi drzwiami - będę wdzięczny.

 

Pozdrawiam,

Tomek ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie zasnąłem dopóki nie wyciąłem...

 

file_zpsedfefba1.jpg

 

file_zps0a4084e9.jpg

 

file_zpsf0db62f7.jpg

 

I będzie tak:

 

file_zps5d6491bf.jpg

 

file_zpse5d4f577.jpg

 

file_zps17fd8317.jpg

 

file_zps54b83b4b.jpg

 

Dzisiaj wycinam drugie drzwi. Poszło bardzo sprawnie, w sumie 2 godziny z przerwami. Ostrze mi wyskoczyło ze 2 razy ale to zaszpachluję i na szczęście jest to rysa a nie rowek jak w Skyline

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ładny model sobie wybrałeś na warsztat choć nie jestem jego wielkim fanem to będę obserwował bo to japoniec

Świetnie ci poszło to wycinanie drzwi, robiłeś to skalpelem czy może piłą? Chcesz zrobić tak w ogóle ruchome te drzwi czy otwarte na stałe?

Trzymam kciuki, powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycinałem skalpelem, igłą w ołówku i odwróconym ostrzem skalpela - ma ukrytą funkcję do pogłębiania linii podziału. Wybiera plastik jak marzenie Drzwi mają być ruchome. Przed chwilą zamówiłem polistyren, nie wiedziałem jaki się najczęściej przydaje to wziąłem po jednym 20x30 cm gr. 0.25, 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie Ci idzie robota. Cięcie wyszło świetnie. Możesz pokombinować na tym etapie z magnesami, żeby drzwi dobrze przylegały w pozycji zamkniętej. Jeden magnes w nadwozie, jeden w boczki drzwi i gotowe. Dobrze zrobiłeś z polistyrenem. Choć grubsze kawałki przydają się rzadziej to jednak dobrze je mieć na wszelki wypadek.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z magnesami Pomyślę później.

 

Wczoraj wyciąłem drugie drzwi i zrobiłem jedno cięcie na szybie. Jak pewnie mogliście przewidzieć - mam dwie rysy na bocznej szybce. Pomyślałem sobie, że skoro skalpelem nie idzie najlepiej, linia cięcia płaska, to może...

 

file.jpg

 

Bingo! Lewa strona cięta skalpelem, a po prawej szlifierką. Krawędź nie wymaga żadnej obróbki, jest gładka. Pozostałe trzy cięcia + podcięcia niepotrzebnego plastiku z szyb poszły bez najmniejszych problemów. A co z topiącym się plastikiem? Ciąłem na 5-8k obrotów i... skrawki się topiły i osadzały się po bokach cięcia. Wystarczy ściągnąć nawet paznokciem.

 

file-2.jpg

 

file-3.jpg

 

Szyba po lewej z rysami, podcięta od góry coby się pod dach zmieściła. Próbowałem wyszlifować rysy + Tamiya Finish ale nie błyszczy się tak jak wcześniej. Jak to poprawić? Sidolux?

Szyba po prawej cięta z obu stron już szlifierką, bez żadnej obróbki więcej tylko ściągnięty stopiony plastik. Jak już będę miał gotowe drzwi utnę z góry.

 

file-1.jpg

 

file-4.jpg

 

Tu widać co trzeba podciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szyb to rzeczywiście po wyszlifowaniu papierkami można zanurzyć je w sido - połysk wróci. Ja bym Ci jednak radził zrobić boczne szyby z jakiegoś cienkiego plastiku (zakoś coś z łazienki:]). Taki cienki plastik też do namaczania w sido bo zazwyczaj jest na nim sporo małych rysek. Wyjątek - jak Ci się trafi biały, cienki, przeźroczysty plastik z jakąś naklejką (etykietką), która zabezpiecza przed zarysowaniem. Na wszelki - do sido. Drzwi wyglądałyby obłędnie jakby wystawały z nich cienkie szybki a nie szkło pancerne:)

 

P.S. Też wycinam szyby taką techniką i, po przykrych doświadczeniach z rysami, zabezpieczam taśmą maskującą. Wtedy nie ma płaczu i dodatkowej roboty.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pierwszym cięciem szlifierką przykleiłem taśmę dwustronną dla zabezpieczenia

Próbowałem zrobić szybę ze sztywnej koszulki na dokumenty podgrzanej nad podgrzewaczem, ale chyba musiałbym spróbować nad większym płomieniem np. turystyczną gazówką.

A ten biały, cienki... to po czym miałby być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały cienki...miałem na myśli oczywiście przeźroczysty cienki;] Ja mam niewyczerpalne zapasy takiego materiału w postaci opakowań po roletach, opakowań po jakiś wiertłach, głowicach szlifujących. Generalnie takie opakowania, które - zanim otworzysz - poharatają paluchy. No i jak mówiłem, sporo specyfików w łazience stoi w butelkach cienkiego, przeźroczystego plastiku + etykietki, więc duże prawdopodobieństwo, że zabezpieczone przed porysowaniem.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Znaczy blistry? Potem się tym zajmę, ew. kupię arkusz PETa.

 

Z braku czasu nie wrzucam aktualizacji, ani zdjęć nie robię za bardzo. Jak znajdę chwilę to siadam i robię, na zdjęcia tym bardziej nie ma czasu. Ta nowa szkoła mnie wykańcza... już...

Miały być postępy:

 

Lewy próg w trakcie dłubania, czeka na szlifowanie.

file-5.jpg

 

Listwy progowe będą wklejone po szlifowaniu.

file-10.jpg

 

Boczki wyrównane:

file-6.jpg

 

Drzwi lewe obklejone najcieńszym polistyrenem + wyrównanie.

file-8.jpg

 

No i "stelaż" dla boczka .

file-9.jpg

 

Progi w wanience, musiałem dokleić boczek, bo ten przyklejony do kasty faluje, potem uzupełnię to jakoś żeby nie było widać dwóch warstw:

file-7.jpg

 

Najgorsze będą zawiasy, próbowałem z blaszki ale jakoś nie bardzo działa. Zawias musi odchylać drzwi na zewnątrz, bo ciasno jest.

O tak: http://public.fotki.com/MrObsessive/projects-im-working-on/1955_ford_fairlane/page4.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Pierwszy semestr w nowej szkole lekki nie był, mam nadzieję że dalej będzie tylko lepiej

Zmieniłem trochę plany - wkleiłem drzwi z powrotem, bo nie zrobię zawiasów, a przynajmniej jeszcze nie teraz.

 

Najpierw był podkład szary 2 warstwy Zero Grey Primer (kontrolnie i żeby łatwiej się malowało biały podkład, bo kasta też była biała) potem Base White no i jedna warstwa TS47 Chrome Yellow z aerografu. Przeszlifuję i psiknę jedną/dwie warstwy żółtego.

 

file-11.jpg

 

file-12.jpg

 

file-13.jpg

 

file-14.jpg

(tu będę chciał zacząć naukę washa ;o) )

 

Zrobiłem też dywaniki ;o)

 

file-15.jpg

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło, że się podoba. Drzwi pasują ale linia nie ma równej głębokości (pod lewym słupkiem z przodu widać co jest w głębi, to nie jest na krawędzi). Same krawędzie delikatnie wyrównałem szpachlówką Tamiya i potem oszczędzając sobie szlifowania przetarłem acetonem (ostrożnie!) Na szczęście po wpuszczeniu jakiegoś ciemnego koloru nie będzie widać.

 

super to wygląda! Przyglądam się dalej bo widzę, że ciekawe metody stosujesz - do wykorzystania ;)

 

Co konkretnie masz na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
To zdjęcie kasty to chyba z poprzedniej strony, nie? Nie dajesz na karoserię bezbarwnego?

 

pzdr.

Nie, zdjęcie jest po jednej dość mokrej warstwie TS47 z puszki ale faktycznie, bardzo podobne . Bezbarwny oczywiście będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.