Jump to content
LimaOscar

1/144 Iliuszyn IŁ-18 AZ MODEL

Recommended Posts

Gorąca nowość, prosto z eDay ;). Model miał swoją premierę wczoraj, więc taki inbox robiony na gorąco oraz kilka moich refleksji z modelem związanych.

Na pewno pierwszym pytaniem, które się 'samo przez się' nasuwa jest to, jak się ma nowy AZ Model do Eastern Express, i czy mają ze sobą cokolwiek wspólnego. No to informuję, że nie mają ze sobą nic, ale to absolutnie nic wspólnego. Zupełnie inny podział technologiczny i konstrukcyjny. EE jest modelem opracowanym od podstaw, natomiast AZ wygląda dziwnie znajomo - podział przypomina (miejscami do złudzenia) żywiczny RusAir.

Który górą? Każdy sam oceni, ale wg mnie lepszy poziom prezentuje Eastern Express. Czeski produkt jest toporny, uproszczony i miejscami idiotycznie podzielony. Czyli klasyczny AZ model. Ciekawostką jest dość kuriozalny sposób sklejania kołpaków śmigieł - dzielone są wzdłuż. Z kolei sposób sklejania komór silników i ich montowania do skrzydeł wieszczy wzmożony popyt na szpachlówkę ... . Wszystko to co napisałem powyżej nie przesądza rzecz jasna o tym, czy warto go kupować, czy nie. Równie dobrze może się okazać, że skleja się go nadspodziewanie dobrze, a ja po prostu histeryzuję ;). Oby tak było. To po prostu takie moje obserwacje - tzw. first look. No i jeszcze jedno - oceniam ten model poprzez pryzmat produktu EE, którego, co zaznaczam, też jeszcze nie kleiłem. Niemniej wszystkie detale typu podwozie, drzwi podwozia, koła etc. są w rosyjskim modelu o wiele subtelniej i ładniej wykonane.

W zestawie są dwa malowania - CSA oraz zgodnie z panującą ostatnio modą - obowiązkowo - Interflug.

Aha, i jescze jedno - model AZ posiada na grzbiecie kadłuba 'brzechwy' (takie specyficzne osłony anten), co umożliwia wykonanie prosto z pudełka, bez przeróbek, wczesnej wersji LOTowskiej. Takiej opcji nie ma w Eastern Express. Niewątpliwą zaletą AZ Model będzie też dostępność na naszym rynku, bo jak wygląda dystrybucja Easterna (a raczej jej brak), każdy wie.

Cenowo generalnie obydwa modele są porównywalne - AZ minimalnie tańszy (pewnie będzie to zależało od sklepu, ale przypuszczam, że będzie oscylowała w granicach 75 pln).

No i jeszcze taka mała dygresja na koniec - AZ Model jest chyba najbardziej niechlujną firmą jaką widziałem. Jak można wypuścić dwa modele o tym samym numerze katalogowym? Ił-18 to AZ 14414, natomiast Jak-40 (CSA) to... AZ 14414

P1010002.jpg

P1010004-1.jpg

P1010005-1.jpg

P1010012-2.jpg

P1010011-3.jpg

P1010013.jpg

P1010006-4.jpg

P1010007-5.jpg

P1010008-2.jpg

P1010009-3.jpg

P1010010-1.jpg

P1010014-3.jpg

P1010016-2.jpg

P1010015-3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i jeszcze taka mała dygresja na koniec - AZ Model jest chyba najbardziej niechlujną firmą jaką widziałem.
Przypadkiem trafilem na ten wątek. Ja znam gorszą firmę - Lima Oscar Decals. Nie płaci ona grafikom za wyrysowanie kalek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.