Skocz do zawartości

Tiger Tiki 812


Pawel90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Tiki jest jednym z lepiej obfotografowanych tygrysów, co nie zmienia faktu, że kilka znaków zapytania się przy wyglądzie tej maszyny się pojawia.

 

Podczas zbierania materiału zdjęciowego dotyczącego tego pojazdu, natrafiłem na kilka kłopotliwych dla mnie zagadnień.

 

Jednym z najbardziej znanych zdjęć Tiki jest ta fotka:

Tiger_I_number_812_Tiki__8.SSPzRgt.2_Das_Reich.jpg

 

Do której znalazłem "kontynuację":

Panzer_VI_Tiger_812_Tiki_of_8_schwere_Kompanie_Division_Das_Reich.jpg

 

Co rzuca się w oczy? Przede wszystkim - tuż za kołem napędowym, widać że na pierwszym kole nośnym nie ma zewnętrznego koła, jest natomiast nakładka. Natomiast, na zdjęciach (późniejszych?) widać coś takiego:

Tiger_I_number_812_Tiki__8.SSPzRgt.2_Divisionskommandeur_SS_Obergruppenfuhrer_Walter_Kruger.jpg

 

I aby mieć pewność, że to dalej Tiki:

Tiger_I_number_812_Tiki__8.SSPzRgt.2__SS_Obergruppenfuhrer_Walter_Kruger_photo.jpg

 

A także to:

 

Tiger_I_number_812_8_SSPzRgt_das_reich_Tiki.jpg

 

Co więcej, to ostatnie zdjęcie dodaje kolejnej zagwozdki: na zdjęciu nr 2 w tym wątku widać, że Tiki nie ma filtrów feifel. (widać coś, że leży tam na górnym pancerzu, lecz to omawiam w dalszej części). Na tym ostatnim natomiast, widać, że je ma. Co więc było na Tiki w czasie gdy było robione zdjęcie bez filtrów na górnym pancerzu, skąd feifel "wychodził"?

 

 

Ktoś dostrzega jeszcze jakieś różnice między tymi zdjęciami?

 

Dodam dla szukających jeszcze zdjęć tego pojazdu resztę fotek, które udało mi się zlokalizować:

Tiger_I_number_812__Tiki__8_SSPzRgt_2.jpg

Panzerkampfwagen_VI_Tiger_812_Tiki_of_8_schwere_Kompanie_Division_Das_Reich_2.jpg

 

Wydaje mi się, że na tym zdjęciu widać ubytek jednego koła z zewnętrznego rzędu kół nośnych - czyżby tam była kolejna "nakładka"? I dalej - czy to co leży z tyłu na pancerzu - to nie będzie te brakujące koło? Jeśli przyjrzeć się wtedy kształtowi przedmiotu ze zdjęcia nr 2, który widać z tyłu pancerza - to może być ten sam przedmiot?

 

Tiger_I_number_812_Tiki__8.SSPzRgt.2__SS_Obergruppenfuhrer_Walter_Kruger.jpg

 

Czy ktoś jest może w stanie pomóc mi rozszyfrować te różnice? Ponieważ chciałbym robić Tiki w tej wersji bez filtrów Feifel, a nie chcę jakiegoś prostego błędu popełnić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno co mnie zastanawia - wiadomo, pojazd się zużywa.

Co wiemy o datach wykonania zdjęć? 20 kwietnia 1943 roku wykonane zostały zdjęcia na uroczystości obchodzenia urodzin Hitlera - widać więc Gruppenfuhrera Krugera stojącego na Tiki, przemawiającego i rozdającego promocje, odznaczenia itp. Jeśli więc 20 kwietnia wykonano te zdjęcia, to czy te dwa pierwsze zdjęcia nie mogły zostać wykonane przed zdjęciami z uroczystości (sądząc po ilości śniegu który tam leży chyba jest to możliwe, zwłaszcza, że w raportach z dnia 8 kwietnia wiadomo, że wszystkie pojazdy były w naprawie - może wtedy został doposażony ten pojazd?) ? Wychodziłoby wtedy, że filtry i dodatkowe koło zostało zamontowane już po wykonaniu tamtych dwóch pierwszych fotek.

 

Zasobnik wieżowy już mam dostosowany do wersji z Das Reich. Zestaw z którego robię Tiki, to Tamiya w 1/48, w wersji z Afrika Korps, ale dostosowałem go do wersji z Das Reich.

 

A co do filtrów - przyspawano wtedy jakąś płytę w miejscu gdzie wychodziło to całe ustrojstwo z kadłuba? Czy jak załogi sobie z tym radziły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.