Jump to content

100 - lecie Polskich skrzydeł ,, Trójka Bajana " instalacja


Recommended Posts

Witam.

 

Na początku zwracam się z ogromna prośbą do administratora o ,, przypięcie " naszego tematu na główną stronę forum dzięki temu będziemy mogli dotrzeć z naszą ideą do szerokiego grona modelarzy i osób zainteresowanych historią Polskich skrzydeł. Dziękuję bardzo.

 

Pomysł przedsięwzięcia o którym chciałbym opowiedzieć i do wzięcia udziału w którym chciałbym zaprosić narodził się podczas zeszłorocznej wystawy organizowanej przez Muzeum Miasta Jaworzna a poświęconej pilotowi Karolowi Pniakowi urodzonemu w Jaworznie. Jest to niejako ciąg dalszy opowieści o historii Polskich skrzydeł i ludzi którzy je tworzyli. Przejdźmy za tym do szczegółów.

 

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę zbiega się ze stuleciem utworzenia Polskich Sił Powietrznych. W dwudziestoleciu międzywojennym piloci młodego i prężnie rozwijającego się lotnictwo wojskowego wzbudzali podziw i zainteresowanie oraz pokazywali swój kunszt także w trakcie pokazów akrobacji lotniczej.

Jedną z najlepszych jeżeli nie najlepszą grupą akrobacyjną II Rzeczpospolitej była „trójka krakowska” z 2. Pułku Lotniczego w Krakowie, nazywana też „trójką Bajana”, od nazwiska jej twórcy i dowódcy – kpt. pil. Jerzego Bajana. Grupa prezentowała swój kunszt na pokazach w kraju i za granicą. Popisowym numerem grupy był pokaz akrobacji trakcie którego skrzydła trzech samolotów PWS-A były połączone dwumetrowymi odcinakami parcianej taśmy. Zespół wspólnie startował, wykonywał około pięciominutowy program akrobacyjny, następnie lądował, a taśmy nie zostały zerwane. Oprócz kpt.Jerzego Bajana zespół tworzyli plut. pil. Stanisław Macek i kpr. pil. Karol Pniak – wybitny pilot myśliwski pochodzący z Jaworzna, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 roku i bitwy o Anglię, dowódca 308. Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. O stopniu trudności tego układu niech świadczy fakt, że współcześnie grupa akrobacyjna „Żelazny”, latająca na specjalnie przygotowanych maszynach akrobacyjnych, otrzymała zgodę na wykonanie kilku takich pokazów

Ażeby upamiętnić setną rocznicę powstania lotnictwa polskiego oraz postaci płk. pil. Jerzego Bajana i mjr. pil. Karola Pniaka jaworzniccy modelarze planują zbudować trzy makiety samolotów PWS-A w skali 1:3, połączyć ich skrzydła taśmą i cały zespół, w formie dziesięciometrowej instalacji, zawiesić w hallu Centrum Handlowego „Galena” w Jaworznie. Wykonaniu modeli towarzyszyć będzie wydanie ilustrowanego komiksu – przewodnika, który będzie zawierał m.in. artykuł prezentujący historię „trójki Bajana” i kartonowy model samolotu PWS-A. W hallu zostanie zamieszczony kiosk multimedialny, dzięki któremu podczas robienia zakupów będzie można zapoznać się z historią polskiego lotnictwa. Zamierzamy również odnowić mogiłę płk. pilota Jerzego Bajan na londyńskim cmentarzu Northwood. Uroczyste otwarcie jest planowane na 16 września br. prezentacja instalacji będzie trwała około trzech miesięcy, w tym czasie wspólnie z jaworznickimi szkołami będą organizowane zajęcia o historii polskiego lotnictwa.

Oczywiście jak każde przedsięwzięcie tak i to wymaga wkładu finansowego, wiele rzeczy zrobimy własnoręcznie, za resztę trzeba zapłacić wykonawcom. Koszt całego przedsięwzięcia szacujemy na kwotę 60.000 złotych i zamierzamy pozyskać je w drodze zbiórki publicznej od osób i instytucji, którym sprawy lotnictwa polskiego leżą na sercu. Za każdą okazaną pomoc będziemy wdzięczni.

 

Bank Spółdzielczy Jaworzno

1684450007-0000-00002886-0001

Z dopiskiem 100- lecie Polskich skrzydeł ,, Trójka Bajana ”

 

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie www.sielata.com.pl jak równieżna stronach Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich www.sslp.pl Muzeum Miasta Jaworzna www.muzeum,jaw.pl oraz jako wydarzenie 100-lecie Polskich Skrzydeł ,, Trójka Bajana” na Facebooku. Pytania i wątpliwości proszę kierować na ogarekpawel@gmail.com

 

Pozdrawiam.

Paweł Ogarek

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.