Skocz do zawartości

współczesne okręty podwodne - kompedium poszukiwane


tomaszzt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki w pierwszym poście na forum.

Zgodnie z tematem, szukam jakieś pozycji (najlepiej książkowej), która systematyzowałaby współczesne jednostki podwodne. Jestem świadomy, że po polsku będzie bardzo ciężko, ale czytam po angielsku i rosyjsku. Problem w tym, że większość pozycji, to rzeczy dość stare (wydania do 2001). Czy mógłby ktoś mi pomóc w wskazaniu jakiś książek (ew. kompleksowych stron internetowych), które przynajmniej ogólnie pozwoliłyby rozeznać temat.

Interesują mnie także podwodne pojazdy badawcze, ale rozumiem, że "takie rzeczy tylko w Erze...."

Pozdrawiam - Tomek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum :piwo:

Z książkowymi kompleksowymi opracowaniami po polsku jest ten problem że to są zawsze tłumaczenia wydań zagranicznych, więc już na etapie ukazania się ich na rynku wiadomości są min.5-10 lat nieaktualne. Poza tym takich kompleksowych "encyklopedycznych" (wydanych po 2000) pozycji brak... z tego co ja kojarzę to wyszła tylko jedna obszerna o tej tematyce, ale wydana przed 2008 więc już niezbyt aktualna (jeśli interesują Cie tylko nowości) : Cold War Submarines (autorzy: Norman Polmar & Kenneth Moore). Swoją drogą polecam bo to taka trochę obowiązkowa "biblia" jeśli interesujesz się tematem :mrgreen:

Jak interesują Cię konkretne i najbardziej aktualne  informacje to radzę pokopać w internecie.

Ja coś mogę podpowiedzieć w kwestii jednostek rosyjskich bo siedzę w temacie już dość długo - jak czytasz bukwy to o  sowieckich o.p. polecam stronkę :  http://www.deepstorm.ru/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panie Kolego. Deepstorm to duży konkret, taki odpowiednik US navy i mam się na czym oprzeć. Książkę pana Polmara i Moora pewnie kupię w amazonie. I zdaje się, znalazłem odpowiedź, dlaczego nie ma (i nie będzie jeszcze przez kilka-kilkanaście lat) kompletnych opracować najnowszych jednostek - takich pozycji być nie może. Wszystkie przypisy w deepstorm dotyczące najnowszych modeli okrętów, to wzmianki z czasopism....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś nowości to rzeczywiście tylko w czasopismach specjalistycznych, ale dostać np. te zagraniczne to trzeba się nieźle nagimnastykować albo wydać fortunę. Tak więc jeśli chodzi o "źródła" to zostaje chyba tylko internet.

Co do gazet krajowych to przy okazji polecam najnowszy numer Okrętów Wojennych (nr 67)  http://www.okretywojenne.pl/ow/katalog/?aid=17&ctid=185  

Z jednostek współczesnych jest niezły artykuł o angielskiej klasie Resolution (chociaż obecnie już wszystkie wycofane ze służby) i sowieckich p.971 (w służbie do dziś = obecnie 4 jednostki w służbie bojowej + 7 dalszych w stoczniach na remontach i modernizacjach)

PS: Jak miałbyś jakieś pytania w temacie sowietów to pisz śmiało na PW do mnie albo do kolegi okonka (on jest guru od ruskich) :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.