Jump to content

Beech V-35A Bonanza, Bandai/Revell/Minicraft, 1:48


jmx62
 Share

Recommended Posts

Beech V-35A Bonanza, lekki samolot turystyczny i dyspozycyjny  ... czyli cywil, jeden z nielicznych na forum.

Formy powstały daaaaawno temu w Japonii, firma zabawkarska Bandai z Tokio wypuściła model Bonanzy V-35 w skali 1/48 pod numerem katalogowym 8519, rok 1973(wg scalemates.com).

1973.8519 bandai.jpg

Co ciekawe dwa lata później Japończycy wymyślili coś co dzisiaj dumnie czeski Eduard nazywa "Weekend Edition", Bandai puszcza serię "Weekend Wings" nr kat. 8530

1975.8530 bandai weekend.jpg

W 1981 niemiecki/amerykański Revell wydaje swoją edycję, nr kat.H-4115. Z niej pochodzi mój model, którego zdjęcia części wrzucam niżej.

1981.revell H-4115.jpg

Wypraski wykorzystuje również AcademyMinicraft, nr kat. 1609, 1988r.

1988. 1609academy minicraft.jpg

10 lat później MinicraftModelKits, nr kat.11609.

1998.11609 minicraft model kits.jpg

Już w XXI wieku MinicraftModelKits wznawia model w nowej wersji Bonanza F-33, nr kat. 11670, 2013r. Dodane nowe części na dwóch małych rameczkach, pojedynczy statecznik pionowy klasycznego(niemotylkowego) usterzenia i nowe trójłopatowe śmigło. Dodano również podstawkę pod model. No i oczywiście nowe schematy malowania i kalkomanie.

2013.11670 minicraft model kits.jpg

Instrukcja modelu z Revella

1981.revell H-4115 instr.jpg

Instrukcja modelu Bonanza F-33 z Minicraft

2013.11670 minicraft model kits instr.jpg

Części modelu Bonanza V-35A z Revella.

IMG_6793.JPG

Ogólnie model dzisiaj trochę odstaje od czołówki światowej ale trzeba wiedzieć, że jak na prawie pięćdziesięcioletnie formy to wygląda bardzo dobrze. Wgłębne linie podziału o ostrych nierozmytych krawędziach, trochę grubawe szkło ale daje radę. Uproszczony kokpit jednak jest imitacja deski przyrządów + kalkomania, wolant, z tyłu tablicy przyrządów imitacja jakiejś konstrukcji kadłuba, łoże silnika, sam silnik uproszczony ale może stanowić bazę wyjściową do zaawansowanej rozbudowy i ekspozycji bowiem można zrobić podnoszone okapotowanie silnika. Koniecznie trzeba dorobić/zakupić i zainstalować pasy i pilota i pasażerów. Trochę słabe są elementy podwozia, mało szczegółowe.

Kalkomanie "uniwersalne" czyli pozwalające ustroić model w dowolną kombinację numeru rejestracyjnego oczywiście pod warunkiem, że posiadamy stosowną dokumentację foto.

Generalnie za niewielkie pieniążki można ulepić sobie ciekawy model cywila w czteryosiem, może nie biały kruk ale rzadkość. 

Mój model na zdjęciach pochodzi z odzysku po delikatnej rozbiórce.

Tradycyjnie jak zawsze w moich inboxach  inboxach znaczna część fotografii jest zapożyczona z przepastnych zasobów Internetu tylko i wyłącznie na potrzeby dyskusji na tym forum(poza nielicznymi - moimi).

Moje zdjęcia, to te co przedstawiają części i są rozbabrane przeze mnie. Jakość zdjęć jak zawsze przedstawia wiele do życzenia  ale tradycyjnie robione przeze mnie z wolnej ręki komórką. 

Jeżeli ktoś z Kolegów posiada takie modele w lepszym stanie technicznym i chciałby pyknąć parę fotek to proszę o uzupełnienie inboxów.

Edited by jmx62
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.