Jump to content

F4F-4 Arma Hobby 1:72

Recommended Posts

Witam

Po piętnastu latach przerwy kupiłem sobie model samolotu w 1:72, a w zasadzie to od razu trzy :)

Kupiłem, bo mam słabość do Wildcata...

IMG_20220116_143417.jpg.eb633c36581e5ffba12e32b562af6b2d.jpg

W założeniu miało to być F4F-4, FM-1 i FM-2, ale przez znaną pomyłkę producenta mam trzy komplety takich samych wyprasek. Zareklamowałem, czekam na brakujące ramki FM-2.

Model F4F-4.

Pietnaście, dwadzieścia lat temu dostępną opcją był przede wszystkim model Frog/Novo i trzeba powiedzieć, ze technologia poszła zdecydowanie do przodu.

Model Army ma detale np. silnika i kabiny o jakości kiedyś osiągalnej tylko w postaci dodatków żywicznych.

No, ale ma też wady - i piszę o tym nie dlatego żeby dokopać producentowi (bo jak tylko pojawi sięF4F-3 to kupię dwa :) ) tylko żeby ostrzec potencjalnie kupujących przed pewnymi niedogodnościami.

Autor modelu na blogu firmowym przedstawił swoje uwagi co do sklejania tego modelu - najgorsze jest sklejanie skrzydeł. W XXI wieku muszę cofnąć się z warsztatem do czasów vacuform i skrawać na papierze ściernym połówki płata aby usunać minimalny naddatek zaprojektowany dla ułatwienia wtrysku...

Jestem już po szlifowaniu i muszę powiedzieć, że krawędź spływu ciągle jest za gruba - choćby w porównaniu z owiewką płata na kadłubie.

Druga sprawa wg mnie do poprawy - to rozwiązanie połączeń niektórych elementów - no dwie gwiazdy silnika mogły by być łączone jakimś konkretnym "zamkiem" - choćby takim jak ostatnie elementy silnika już w komorze podwozia.

Reszta - póki co bez uwag. Dokładna i filigranowa. Być może za bardzo jak na moje grube paluchy i krótkowzroczne oczki :)

Edit -> dziwne to, ib-box bez inboksa...

Myślę, że KFS zrobił to doskonale i nie można lepiej -> https://www.kfs-miniatures.com/1-72-f4f-4-wildcat-expert-set-arma-hobby/

A tu wspomniany blog Autora -> http://armahobbynews.pl/blog/2021/09/15/sklejamy-f4f-4-uwagi-projektanta-modelu/

Edited by martinello