Skocz do zawartości

Kilka porad/ podpowiedzi/ sugestii.


ChuChu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

To mój... drugi Post na Forum, więc kilka słów wstępu. Modelarstwem interesuję się od kilkunastu lat. Zaczynałem od modeli kartonowych, potem gdy budżet wzrósł, przyszła pora na plastikowe. Przez ten czas miałem dłuższe lub krótsze przerwy, no ale uznajmy że "absolutne podstawy" mam opanowane. Zawsze lubiłem dużo czytać i oglądać jak inni tworzą modele. Stąd może praktyki nie mam wybitnie dużo, ale teorii już tak. 

 

No ale niestety, praktyka praktyką, a teoria teorią. W związku z tym, mam kilka pytań które mogą wydać się dość banalne, ale mi dość mocno mieszają w głowie. 

 

Interesuję się głównie lotnictwem z okresu II Wojny Światowej, w skali 1/72 i 1/48. Maluję pędzlem i raczej w najbliższym czasie nie zanosi się na zmianę na aerograf. Kwestia dostępnego miejsca,  które aktualnie jest mocno ograniczone. Pędzle są znacznie mniej problematyczne, a przy odrobinie wprawy, efekty nie są złe. W końcu to tylko Hobby, a nie sposób zarabiania na życie.

 

1. Zmywanie Washa. Dotychczas nadmiar zmywałem "Tamiya Enamel Thinner". Efekt był taki jak się spodziewałem, czyli naruszenie Washa, rozmazywanie i usuwanie nadmiaru. Żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, kupiłem "AK Odorless Turpentine". Zachęcił mnie opis że jest bezwonna i działa delikatniej niż typowy rozcieńczalnik. No i tutaj się zdziwiłem. W połączeniu z Washami od AK, efekt był taki, że Wash schodził mi całymi płatami jakby się zważył, a nie rozmazywał jak przy użyciu Tamiya. O co chodzi?

 

2. Czyszczenie pędzli. Aktualnie mój może nie największy, ale najbardziej irytujący problem to czyszczenie pędzli, zwłaszcza przy częstych zmianach kolorów. Ścieżka fotel > łazienka jest już mocno wydeptana. Wiem że teoretycznie mogę mieć kubek z wodą i w tym czyścić pędzle. Tyle że taka woda bardzo szybko robi się brudna, co niezbyt dobrze wpływa na kolejny kolor. Na którymś filmiku widziałem pojemnik, z silikonową wkładką na dole. Pędzel czyści się o wkładkę, a resztki farby opadają na dno, pod wkładkę. Kojarzy ktoś z Was taki przyrząd? Szukałem i nic.

 

3. Maski. Kiedy zdejmujecie maski z kokpitu? Na koniec pracy z modelem? Tak by podpowiadała logika. Natomiast boję się że po warstwie bazy, filtrów, lakierów i co tam się jeszcze wymyśli, powstanie niezbyt estetyczny "schodek" po zdjęciu maski. Co sugerujecie?

 

4. Obicia. Malowanie pędzlem wyklucza użycie produktów typu "Chipping Effect", więc muszę się ratować malowaniem obić.  Tyle że mam z tym duży problem. Używam farby Tamiya z serii XF. Efekt jest taki, że nie wygląda to jak obicie, tylko po prostu nałożona warstwa farby. Brakuje delikatności. Jeszcze mokra farba robi gruby ślad, a już wysuszona nie klei się do powierzchni, a także nie pozwala na kontrolę efektu. Moje podejrzenie jest takie, że farba jest być może zbyt gęsta. Drugie, że Tamiya się do tego nie nadaje. Polecacie jakieś farby, które sprawdzają się przy tej technice? Jakaś konkretna seria, która sprawdzi się pod pędzel? Nie piszę o malowaniu dużych powierzchni, a o małych elementach i efektach obicia.

 

5. Farby. Potrzebuję farb pod pędzel, ale w małych ilościach. Normalnie używam Vallejo lub Lifecolor. Natomiast prawdę mówiąc, szkoda mi pieniędzy na tak duże opakowania, kiedy mówimy o kolorach wykorzystywanych do drobnych detali. Czerwony, żółty, zielony, niebieski w "podstawowym" odcieniu, to nie są kolory które wykorzystuje się często.  Próbowałem Pactra, ale słoiczki i to co się dzieje z farbą po jakimś czasie, to jakiś żart. Dwa dni temu wywaliłem kilka sztuk, bo się nie nadawały do niczego. Kupiłem na próbę Hataka Blue, bo są w małych słoiczkach. No ale niestety, nie za bardzo mi pasują. Mam sporo Tamiya X i XF, są dobre żeby postawić kropkę na tablicy przyrządów, ale malowanie czegokolwiek większego to koszmar. Co polecacie?

 

6. Tamiya Panel Line. Co sądzicie o tym produkcie? Mam farby olejne Tamiya, mam rozcieńczalnik. Czy przy odpowiednich proporcjach uzyskam ten sam efekt, czy może Panel Line ma jakiś "cudowny" składnik?

 

No teraz to tyle, pewnie sobie jeszcze coś przypomnę. Z góry dziękuję za pomoc i liczę na wyrozumiałość, jeżeli pomyliłem działy lub zadałem pytania na które odpowiedzi pojawiły się już 100 razy 😜 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Używam benzyny do zapalniczek

3. Na koniec pracy z modelem

6. Mam tylko w kolorze czarnym i używam dosyć często.  Jako zamiennik używam też emalii revell/humbrol lub farb olejnych Talens rozcieńczonych ww. benzyną. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.