Jump to content
Sign in to follow this  
Toff

[in-box] Mitsubishi G4M1 Betty - Academy Minicraft 1:144

Recommended Posts

Witam w drugim moim inboxie z serii 1:144

Tym razem Betty, opakowana w pudełko z taką oto okładką:

th_betty1.jpg

 

W środku instrukcja i kalki (naturalnie możemy tylko marzyć o informacji jaka to jednostka, rok, teatr działań, itp )...

th_betty2.jpg

 

...a prócz powyższych jedna ramka z przezroczystego tworzywa oraz trzy z ciemnozielonego:

th_betty3.jpg th_betty4.jpg th_betty5.jpg th_betty6.jpg

 

W sumie mamy więc 26 elementów, co nie stawia modelu w rzędzie szalenie skomplikowanych i szczegółowych Jednak w cenie 9,90zł trudno spodziewać się jakiegoś szaleństwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Oznaczenie na stateczniku wskazuje na samolot z Kanoya Kokutai - jednostki , której część stcjonowała w grudniu 1941r w okolicy Sajgonu i wzięła udział w udanych atakach na HMS Repulse i HMS Prince of Wales pod Kuantan. Mam tylko wątpliwości , co do Hinomaru. W tamtym okresie symbole wschodzacego słońca pozbawione były chyba białych elementów.

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"W latach poprzedzających wybuch wojny bardzo rzadko stosowano biały kwadrat. [...] Sporadyczne stosowanie białego kwadratu jako tła dla znaku Hinomaru we wczesnym stadium wojny (tylko na kadłubie) prawdopodobnie oznaczało operacyjny samolot szkolny i nie powinno być mylone ze stosowanym przez Armię w późniejszej fazie wojny znakowaniem "obrony ojczyzny"."

 

Cytat z:

Barwa i oznaczenia Japońskiego Lotnictwa Morskiego przed i w czasie wojny na Pacyfiku 1941-45

Ian Baker, Zygmunt Szeremeta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Przypuszczam , że w trakcie bitwy pod Kuantan Betty z Kanoya Kokutai wyglądały, jak na zdjęciu poniżej, a więc także bez białych obwódek

 

G4M-43s.jpg

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

Co do bitwy pod Kuantan, to Betty z Kanoya Kokutai nie miały obwódek wokół hinomaru (te wprowadzono ok połowy 1943 roku - dokładnej daty nie pamiętam, ale jakby ktoś chciał to da się sprawdzić) i nosiły kamuflaż typu "chińskiego":

b52b8cbccbada927.jpg

i jeszcze zdjęcia:

200ef4124b01445e.jpg

bf2e1cff7d9e184e.jpg

Co ciekawe, bombowce te miały chyba zdemontowane drzwi komory bombowej - co wyraźnie widać na drugim zdjęciu (specjalnie je nieco rozjaśniłem).

 

Natomiast jeżeli chodzi o Betty zaprezentowaną nam w "in boxie" to niestety malowanie zaproponowane przez Academy Minicraft jest mocno skopane. Otóż przedstawia ono najprawdopodobniej G4M1 z 705 Kokutai utworzonego 1 listopada 1942 z Misawa Kokutai. Jednostka ta początkowo stacjonowała w Rabaul na Nowej Brytanii i nosiła już standardowy kamuflaż "pacyficzny".

Profil i zdjęcie G4M1 z 705 kokutai:

8488e87b294e2bae.jpg

ec82530e8e525dd9.jpg

 

Pezetel zaprezentowane przez Ciebie zdjęcie przedstawia G4M1 z Misawa Kokutai pochodzące z sierpnia 1942 roku. Oba samoloty należą do 3 Chutai i noszą już zalążek kamuflażu "pacyficznego" (a więc całkiem inny niż Betty z pod Kuantanu). Zresztą pozwolę sobie zamieścić to zdjęcie jeszcze raz (tym razem w całości), bo bardzo ładnie na nim widać różnice obu typów kamuflażu:

c267dee721eb49ed.jpg

Na pierwszym planie widać Betty z 3 Chutai, a z dołu noszące "chiński" kamuflaż Betty z 2 Chutai.

 

I jeszcze kwestia białych kwadratów: (...) wg niektórych źródeł w ten sposób oznaczane były samoloty wykorzystywane do treningu operacyjnego. Jednak bardziej prawdopodobnie był to element ułatwiający szybką identyfikację w warunkach bojowych. (cytat pochodzi z "Mitsubishi G4M Betty" wydawnictwa Militaria). Może coś w tym jest, bo jak wiadomo, żółte pasy szybkiej identyfikacji wg zarządzenia Koku Hombu malowano na japońskich samolotach od lipca 1943. Wcześniej właśnie ten kwadrat mógł robić za identyfikator. Ale to tylko moje gdybanie

 

ps. zdjęcia i profile pochodzą z:

"Mitsubishi G4M Betty" wydawnictwa Militaria

"Mitsubishi type 1 Rikko Betty units of WWII" wydawnictwa Osprey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może lepiej niech Toff zrobi zbliżenie na kalkomanie i zamieszczony w pudełku schemat malowania.

Z tego co pamiętam w tym zestawie, podobnie jak w innych z tej serii to co jest na pudełku i to co jest w schemacie oraz na arkuszu kalkomanii to dwie różne bajki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.