Skocz do zawartości

POLSKIE JAKI


konrad25

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM WSZYSTKICH SERDECZNIE.

WLASNIE JESTEM W TRAKCIE ZBIERANIA DOKUMENTACJI DO MODELI RODZINY JAKOW 1-9 LUDOWEGO LOTNICTWA POLSKIEGO Z LAT 1943-47.

PROSZE SIE NIE STRESOWAC Z POWODU MOICH FUNDAMENTALNYCH PYTAN ALE NIESTETY NIE ZNALAZLEM JAK DOTAD WYCZERPUJACEJ LITERATURY NA TEN TEMAT A CO WAZNIEJSZE POPARTEJ KOLOROWYMI TABLICAMI LUB CHOCIAZ ZDJECIAMI.

ZAUWAZYLEM ZE TEN TEMAT JEST TRAKTOWANY NIECO PO MACOSZEMU I NIEWIELE OSOB TO ROZWIJA.POSIADAM KILKA KSIAZEK O TEJ TEMATYCE I STARAM SIE ODTWORZYC MALOWANIA I OZNACZENIA LECZ JEST TO DOSYC CIEZKIE BEZ FAHOWEJ POMOCY :lol:

CHCIALBYM PRZEDSTAWIC KILKA MALOWAN I ZAPYTAC CZY MOZNA SIE NIMI PODEPRZEC PRZY BUDOWIE MODELI GDYZ MAM WIELE WATPLIWOSCI ODNOSNIE OZNACZANIA ESKADR W PLM WARSZAWA W CZASIE WOJNY.

PO PIERWSZE OZNACZENIA ESKADR.NA WIELU TABLICACH I RYSUNKACH ROZNIA SIE ONE OD SIEBIE DIAMETRALNIE.

NIEKTORE KOLPAKI SMIGIEL SA MALOWANE W CALOSCI NA KOLOR ESKADRY A NIEKIEDY TYLKO CIENKI PASEK NA KOLPAKU MIAL SLUZYC ZA OZNACZENIE ESKADRY.

WLASNIE PROBOWALEM DODAC ZDJECIE ALE JESZCZE NIEWIEM CZY SIE UDALO.

ALE ZARAZ TO SPRAWDZE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5e3d99e7b975fee7m.jpg

TO CHYBA TAK MIALO BYC?????

SAMOLOT NALEZAL DOEDWARDA CHROMEGO Z 1 PLM WARSZAWA PIERWSZEJ ESKADRY - MA ZOLTY PAS NA KOLPAKU SMIGLA.

?????????

CZY TO BYL TYLKO PAS CZY MOZE CALY KOLPAK BYL MALOWANY NA TEN KOLOR?????

PYTANIE DOSYC WAZNE GDYZ NA KOLEJNYM ZDJECIU MAMY JAK-9 D LUB DD W MALOWANIU Z 1944r.( PODPIERAM SIE PUDELKIEM Z ALANGERA), SAMOLOT Z NUMEREM 86 NA KTORYM(CHYBA) ZGINAL KPT. O.MATWIEJEW.

POSIADA KOLPAK BIALO-CZERWONY I DZIWNA SZACHOWNICE W BIALYM KOLE. CZY MOZE KTOS WIE COS O TYM SPOSOBIE OZNACZANIA SAMOLOTOW W 1PLM.WARSZAWA LUB GDZIEKOLWIEK INDZIEJ NA FRONCIE WSCHODNIM?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wniosę coś nowego do tematu (może znasz tą publikację), ale znajdziesz tu rzetelne informacje dotyczące Jaka-1M.

ba1d3b0fe857441bm.jpg

Opisy malowań i system oznaczeń polskich Jaczków podane są między innymi na podstawie relacji płk.Medarda Koniecznego pilota pułku ,,Warszawa,,

Krystek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wybrałeś sobie chyba jeden z trudniejszych tematów . Przy budowie mojego jaka dziewiątego kpt. Matwiejewa posiłkowałem się wspomnieniami E. Chromego i książką E. Pilawskiego o malowaniu sam. myśliwskich WWS. Generalnie malowanie zielono-brązowe sam. myśliwskich 1PLM można wsadzić między bajki. 1PLM "Warszawa" dostał "nówki" Jaki 1B. Tylko na podstawie nr fabrycznych można ustalić gdzie były wyprodukowane i jaki schemat malowania stosowała dana fabryka.

Wg Chromego pierwszymi sam. Jak 9 w 1PLM była wersja T. Opisuje dokładnie kiedy wylecieli do bazy Uzino pod Kijowem po nowe samoloty, oraz kiedy i dlaczego tak późno wrócili do Zadybia. Chromy chwalił je jako bardzo dobre przy ostrzeliwaniu celów naziemnych z działka 37mm(np. lokomotywy). Na drugim kompie mam dokładniejsze informacje na ten temat, wiec nie mogę podać w tej chwili konkretów. Dużo informacji jest w książce Izydora Kolińskiego "Ludowe Lotnictwo Polskie 1943-1945". Jest to bardzo dobre źródło informacji o stanie faktycznym i etatowym pułków lotniczych Wojska Polskiego na froncie wschodnim.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.