Skocz do zawartości

[BF2] Gdzieś w Afryce DAK 1/72


HEER

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozpoczynam swoją pierwszą relację konkursową, pod wiele mówiącym tytułem "gdzieś w Afryce". Przedstawiała będzie średnią dioramę do celów gier bitewnych oraz położone na niej 1-3 pojazdy + figurki. Ze względu na specyfikę tematu zacznę od zdjęć samej dioramy, inbox modeli pojawi się w odpowiedniej chwili, gdy do nich przejdę.

 

A oto zdjęcia:

img3136q.th.jpg

 

img3137w.th.jpg

 

img3138.th.jpg

 

img3139h.th.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, podstawą pracy jest płyta pilśniowa oraz vacu-form od ESCI. W celu wzmocnienia wydmuszki została od wewnątrz podklejona w strategicznych miejscach styropianem (co dobry wzrok pozwala dojrzeć na powyższych zdjęciach) a następnie sama doklejona za pomocą wikolu do płyty. Kolejnym etapem pokazanym w poniższych zdjęciach było obklejenie styropianem w celu stworzenia łagodnych zboczy, po odpowiedniej przycince oczywiście. Klejenie było wieloetapowe, i jak widać w celu lepszego docisku tymczasowo doklejane było taśmą izolacyjną, która ma lepsze właściwości niż zwykła taśma samoprzylepna, tzw. biurowa.

 

img3140uos.th.jpg

img3141rxa.th.jpg

img3142.th.jpg

img3143g.th.jpg

img3144u.th.jpg

img3145g.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap trwa. Tym razem jest to oklejanie styropianu mokrymi chusteczkami higienicznymi i od razu smarowanie ich wikolem i wpasowywaniem w styropian oraz wydmuszkę. Wszelkie ślady łączenia i tak posypka zamaskuje. Co ciekawe, gdy wyschnie i tak te ślady minimalizują się. Metoda podpatrzona u zachodnich modelarzy. I daje wg mnie nawet dobre rezultaty, jeśli nie chce się bawić z szpachlą budowlaną.

 

img3151a.th.jpg

img3152.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prac ciąg dalszy.

Udało mi się pokryć całość styropianu tą metodą na chusteczkę, oto efekty:

 

img3159.th.jpg

img3157e.th.jpg

img3158.th.jpg

img3160.th.jpg

 

 

Następnie pomalowałem wstępną warstwą czarnej farby akrylowej, w tubce, mury, resztki drewna itp w "budowli" na środku makiety. Ponadto pokryłem chusteczki cieniutką warstwą wikolu i posypałem drobnym piaskiem, uległy przyklejeniu. Tą samą metodą potraktuję także vacuformę:

img3166p.th.jpg

img3165m.th.jpg

img3164t.th.jpg

img3163e.th.jpg

img3162q.th.jpg

img3161g.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będzie także Krupp Protze Kfz 69 z Pak 35 ale muszę znaleźć odpowiednie kalkomanie afrykańskie, gdyż zestaw posiada tylko i wyłącznie europejskie oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem dziś produkować Panzerjager I od Italeri.

 

Narazie skleiłem wannę kadłuba, włazy i obrabiam inne części, pasuję itp. Nadlewek jest kilka, trzeba czasem przewiercać otwory, jeden musiałem przesunąć 2mm bo nie pasowała do siebie płyta chroniąca działonowego z podstawką (w złym miejscu dziurę odlali). Szpachla też poszła w ruch, ale nigdy ze szpachlą za pan brat nie byłem, więc obawiam się szpachlować wszystkiego. Jest też kilka śladów po wypychaczach w przedziwnych miejscach. Oto relacja obrazkowa:

 

img3169m.th.jpg

 

 

Szpachlowanie przodu:

img3171y.th.jpg

 

 

Całe wnętrze osłony przedziały bojowego było do szlifowania - nadlewki i inne dziwne formacje:

img3172g.th.jpg

 

 

...

img3170a.th.jpg

 

 

Zaznaczone na czerwono miejsca musiałem dociąć nożykiem, gdyż odlanie było zbyt małe aby mieściła się ta część (podstawa armaty) w zaznaczonym na instrukcji miejscu:

img3173z.th.jpg

img3174f.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postęp prac:

Skleiłem osłonę wieży, armatę oraz niektóre części nadwozia.

Zrobiłem też pierwsze w swojej karierze malowanie aerografem. I już widzę, że mniej wybacza niż malowanie pędzlem (wszystkie niedoróbki wychodzą).

 

img3181.th.jpg

img3180.th.jpg

img3179t.th.jpg

img3178gkc.th.jpg

img3177o.th.jpg

img3175x.th.jpg

img3176e.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca wre, malowanie aerografem idzie różnie - pierwsze kleksy się pojawiły, całe szczęście że powierzchnia jest dość chropowata, to trochę to wybacza. Ale i tak idzie szybciej i lepiej niż pędzlem. Cóż, model ćwiczebny.

 

A oto opis prac:

Po pierwsze pomalowałem na czarno gąsienice, jeszcze w ramkach. Potem zostały przetarte suchym pędzlem kolorem gunmetal. I na koniec dostały, trochę chyba za ostrego, washa z sieny palonej. Widoczne włoski to wiskoza pozostała po ścieraniu nadmiaru washa za pomocą patyczków, zostanie i tak usunięta.

Następnie pomalowałem osobno wnętrze przediału bojowego, działo oraz osłonę pancerną, gdyż malowanie zamontowanych części nie miałoby szans powodzenia. Potem skleiłem "na super glue".

Pomalowałem także koła jezdne i przykleiłem do kadłuba, Niestety ich sposób odlania (brak miejsca na gumę) uniemożliwia prawidłowe pomalowanie bandaży gumowych, więc z tego rezygnuję.

 

 

A na końcu widać bonus - czyli kolejny element zestawu, motocykle BMW R-75 Italeri, oczywiście w wersji afrykańskiej. Wstępne malowanie na bazowy kolor aerografem, wymaga jeszcze paru poprawek.

 

img3190z.th.jpg

img3189x.th.jpg

img3188pok.th.jpg

img3187q.th.jpg

img3186x.th.jpg

img3182.th.jpg

img3183t.th.jpg

img3184h.th.jpg

img3185i.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.