Skocz do zawartości

[SF] P 77 Bielik 1/72


SOPOL73

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt z cyklu SF. PZL P 77 BIELIK.

Jak to często bywa jesteśmy przyzwyczajeni do znanych konstrukcji o nie zaburzonych proporcjach. Co więcej historia nauczyła nas tendencji do umniejszania zdolności własnej myśli konstruktorskiej jaką wyróżniali się polscy specjaliści. Wystarczy pofantazjować z historią i wszystko hipotetycznie jest możliwe.

Wychodzę z założenia że losy Polski po 39 a nawet już w trakcie września 39 potoczyły się troszkę inaczej. Napór Niemiec został osłabiony i zatrzymany przy współpracy sojuszników z zachodu a Rosja nie parła do przody po 17 września ale ostała się w walkach pozycyjnych wzorem pierwszej wojny światowej.

Reszty nie opiszę i zostawię niedopowiedzenie a w tym już rola wasza. Robię przeskok do roku 1944. Polskie lotnictwo nie zostało rozbite mało tego też się nie uwsteczniało. Pojawiła się potrzeba skonstruowania wyspecjalizowanego myśliwca wysokościowego dziennego, było to podyktowane silnym zagrożeniem ze strony ciężkich bombowców dalekiego zasięgu po stronie państw osi zła (Sowieci też).

Polacy nie wywarzali otwartych drzwi i na mocy umowy licencyjnej postanowili jako baze zaadoptować doskonały myśliwiec jakim był P 51 D Mustang. Dokonano bardzo istotnych przeróbek co widać, napęd stanowi specjalna wersja rozwojowa silnika Griffon nazwana Super Griffon lub „ Max Power H altitude” czyli rozbudowany Griffon dedykowany do pracy na dużych wysokościach moc osiągana nominalnie to 2200Km. Zakup takiego rzędowca był możliwy dzięki strategicznemu aliansowi z Anglikami.

Konstrukcja i jej koncepcja nawiązuje do Ta 152 którego plany były dostępne do wglądu.

Powstała rasowa wysokościówka – wściekły pies na ciężkie bombowce. Dodając pikanterii wprawne oko na fotkach dostrzeże japońskie flagi jako trofea zwycięstw – niby skąd na polskim samolocie!!!? Jako alianci również USA wysłaliśmy kontyngent ( eskadrę) za ocean aby wesprzeć siły amerykańskie w odpieraniu ataków ogromnych japońskich 6 silnikowych bombowców które jednak Japonia zaczęła produkować.

 

Przedstawiam model wykonany z zestawu Hobby boss 1: 72

Malowanie Pactrami , metalizery MM wszystko nanoszone aero. Końcowa faza budowy to zapuszczenie liń podziału i brudzenie ( nie do końca wyszło jak chciałem - nauka)

Dla porównania ostatnie fotki w asyście pierwotnego Mustanga tak dla oceny ogromu pracy i przeróbek.

Uwagi i ocena mile widziane:

Bielikgaleria002.jpg

Bielikgaleria004.jpg

Bielikgaleria005.jpg

Bielikgaleria007.jpg

Bielikgaleria009.jpg

Bielikgaleria012.jpg

Bielikgaleria013.jpg

Bielikgaleria016.jpg

Bielikgaleria019.jpg

Bielikgaleria023.jpg

Bielikgaleria027.jpg

Bielikgaleria029.jpg

Bielikgaleria029.jpg

Bielikgaleria034.jpg

Bielikgaleria040.jpg

Bielikgaleria044.jpg

Bielikgaleria046.jpg

Bielikgaleria048.jpg

Bielikgaleria051.jpg

Bielikgaleria054.jpg

Bielikgaleria056.jpg

Bielikgaleria058.jpg

 

Tak dla porównania:

 

Bielikgaleria063.jpg

Bielikgaleria064.jpg

Bielikgaleria065.jpg

Bielikgaleria066.jpg

Bielikgaleria067.jpg

 

Przepraszam za sporą ilość zdjęć ale zdjęcia przy różnym oświetleniu mimo że takie same ujęcia a jednąk są różne. ;o) 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie lubię Mustanga, bo przypomina mi ciernika w ciąży

Twój samolot wygląda całkiem inaczej (zmutowany ciernik w ciąży). Kilka rzeczy rzuciło mi się w oczy - malowanie, brudzenie i oznakowanie, to Twoja sprawa i kwestia gustu.

Śmigło a właściwie śmigła - nie wiem na ile przeciwbieżne śmigła redukuja moment obrotowy (czy samolot przy takich dużych śmigłach nie miałby problemu z ruchem obrotowym)?

Podwozie - widać zamknięte przyśrodkowe partie wnęk. Podczas startu i lądowania wykonywałyby one dodatkowe ruchy otwierania i zamykania, chyba nadmiar skomplikowania mechaniki i elektroniki podwozia. Chyba, że jest to stałe podwozie, wtedy nie wiem czemu służą widoczne boczne wnęki podwozia.

Uzbrojenie - widzę sześć luf, chyba karabinów maszynowych, czy nie za mało na bombowce?

 

Tak czy siak model mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł, wykonanie - bardzo zgrabnie.

Jedyne co mnie troszkę razi - to usterzenie poziome - w tym miejscu widziałbym podobnie szpiczaste końcówki jak przy skrzydłach, wtedy to by był prawdziwy "Krogulec"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.