Skocz do zawartości

Le Redoutable: Heller, 1/400


arkady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

model kupiłem na allegro za jakieś 10PLN. Zestaw w stylu 'prezentowy' - zawierał pędzelek, klej i kilka farbek. Pędzelek i klej (CA) może i się przydadzą, ale wszystkie farbki były zaschnięte (żadna strata, i tak nie zamierzałem z nich skorzystać)

 

IMG_1729.JPG

 

Pierwsze wrażenie pozytywne (duuuży:)), szybko rozwiało się przy próbie spasowania czegokolwiek. Niewiele nadlewek, za to bez liku jamek skurczowych.

 

Śruba

Śruba napędowa proponowana przez producenta zestawu niewiele ma wspólnego z oryginałem. Postanowiłem z dwóch części zrobić jedną. Nie zgadza się ilość łopatek i kształt, ale wydaje mi się, że i tak wygląda lepiej ta z zestawu.

screw.jpg

 

Kadłub

Stery skleiło się łatwo - dobrze pasowały.

IMG_1342_s.jpg

 

Po złożeniu kadłuba okazało się, że np. aby dwie części kiosku do siebie pasowały konieczne jest dodanie wstawki z plastiku (ok.0,7 mm).

IMG_1708_s.jpg

 

Podobnie wklejenie pokrywy z wylotami rakiet wymagało dodania rozpórki z plastku. Inaczej boki kadłuba zapadały się nie byłoby szansy je skleić na 'kant'.

IMG_1727_s.jpg

 

Wpasowanie sterów w kadłub wymagało wiele szpachli.

IMG_1709_s.jpg

 

Kadłub przed malowaniem (na przerobionej podstawce, którą później zastąpiłem):

IMG_1749_s.JPG

 

Malowanie

Malowałem czarną matową paktrą jako podkład, potem vallejo black. Śruba ta kombinacja kilku szarości + niewielkie ślady eksploatacji.

Malowałem pędzlem. Wymagało to położenia wielu cienkich warstw farby, ale efekt końcowy jest zadowalający, choć po drodze wcale się na to nie zanosiło:

IMG_1896.JPG

 

Kalki

Kalki kładło się całkiem przyjemnie. Jedynie na na pokrywach rakiet (ze względu na ich długość) wymagały trochę zachodu. Nie rwały się.

 

Podstawka

Standardową podstawkę zastąpiłem własną. Na kawałku sklejki przykleiłem 'podpory' odciśnięte z samo-utwardzalnej masy (całkiem nieźle udają beton).

IMG_1922.JPG

 

Następnie dodałem oryginalną tabliczkę i obsypałem kamyczkami.

IMG_1969.JPG

 

i koniec:)

 

Efekt końcowy

IMG_2007.JPG

 

IMG_2004.JPG

 

IMG_2003.JPG

 

Podsumowanie

Niewielka ilość części to bardzo mylące kryterium oceny stopnia wymaganych umiejętności. Model wymaga duuużo pracy i obeznania ze szpachlą. Trochę ponad moje umiejętności, ale wiele się nauczyłem (zwłaszcza malowanie dużych powierzchni pędzlem).

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

...również producent kompletu załączył farbę o kolorze miedzi, która miała być użyta na pomalowanie śruby. Na forum znalałem też innego redoutable, którego śruba była właśnie miedziana. Z drugiej strony patrzyłem na zdjęcia tego okrętu, który aktualnie robi za muzeum w Cherbourgu - i nijak ta śruba nie wygląda mi na miedzianą.... może zaśniedziała?

Dlatego użyłem vallejo blue-grey pale (nr. 156) i basalt grey (nr. 162).

 

Pozdrawiam,

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.