Skocz do zawartości

M1069 HMMWV Prime Mover - Academy 1:35


kubisz

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiona wersja to ciągnik artyleryjski, powstała na bazie M1097 HHV po tym, kiedy na uzbrojenie armii amerykańskiej wprowadzono haubice M119 kal. 105 mm. Wcześniej Humvee w wersji M998 były używane do holowania starszych haubic M102, jednak przestały się sprawdzać w przypadku M119. Były zbyt słabe, żołnierzom zaczęła również dokuczać ciasnota. Podstawowy element pozwalający na odróżnienie tych dwóch wersji to półka na dodatkowe wyposażenie znajdująca się nad kabiną, która pojawiła się w M1069. Półka ta oczywiście może być zamontowana w każdej wersji z miękkim dachem, co widać np. na wielu zdjęciach M998/M1097 z Iraku. Inne zmiany to wnętrze przedziału ładunkowego, gdzie zamontowano m.in. stojak na 22 pociski. Tyle teoria - w praktyce wiele M1069 jeździło bez półki i stojaka, amunicję przewożąc w skrzyniach, a wyposażenie dodatkowe zawieszone wszędzie gdzie się dało na zewnątrz pojazdu.

 

Co do samego modelu - jest to składak powstały z elementów trzech starych, sklejonych kilkanaście lat temu Humvee Academy. Miał to być zwykły M998 HMMWV Cargo/Troop Carrier, ale w trakcie budowy zmieniłem koncepcję i tak powstał właśnie M1069 HMMWV Prime Mover. Dodałem wspomnianą półkę, a także wyciągarkę, przednią osłonę i zderzak z hakiem z tyłu. Zazwyczaj na półce przewożona jest siatka maskująca dla działa, ale ja wrzuciłem tam inne bambetle. Skoro nie ma siatki, zrezygnowałem też z wykonania stelażu do niej, który był często przewożony w postaci wiązki rurek przytroczonej do boku pojazdu. Imitacja brezentowej budy jest założona tymczasowo, w przyszłości mam zamiar co nieco odsłonić - zamontować ławki, pałąki pod plandekę i samą plandekę, częściowo zdjętą. Wciąż jednak szukam zdjęć przedstawiających stojak na amunicję i sposób przewożenia innego wyposażenia.

 

Model wydawał mi się trochę zbyt monotonny, więc dostał numery używane podczas manewrów.

Malowany pędzlem.

 

th_DSCF1398.jpg

th_DSCF1399.jpg

th_DSCF1400.jpg

th_DSCF1401.jpg

th_DSCF1402.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.