Skocz do zawartości

Gąsienica T-34 + GAZ-69


Gwiazda Piołun

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż... właściwie jest to banał nie najlepszej jakości (zdjęcie komórką przy złym świetle - trzeba się, kurczę, zmobilizować i zanieść w końcu aparat do serwisu...), ale kryje się za nim rodzinna historia.

Otóż gdy w 45 Armia Czerwona wchodziła do Kalisza, to na ulicy Warszawskiej wpadli na minę. Fragment gąsienicy został uszkodzony:

LINK*

Na szczęście dla czerwonych niedaleko znajdował się warsztat dziś należący do mojego wujka, a wtedy jego ojca (taki dalszy wujek, kuzyn mamy). Zaciągnęli tam czołg, gąskę naprawili, a zbędny fragment porzucili. Nie mając co z tym zrobić, ojciec wujka wywalił go do jeziorka.

10 lat temu wujek na tym miejscu zaczął stawiać sobie nowy dom i wówczas przy osuszaniu jeziorka wykopał gąskę. Przez jakiś czas leżała u niego w garażu, a potem trafiła do mojego kuzyna, miłośnika militariów. Miesiąc temu wystawił ją na wystawie "Polskie drogi do niepodległości" w Liskowie.

 

Natomiast inny zabyteczek, z którym powiązałem się niewidzialną więzią:

Trzy lata temu poszedłem obejrzeć stary elewator na skraju Kalisza i wówczas natknąłem się na to oto autko:

LINK

Serce mi zakrwawiło widząc je w takim stanie. Powiedziałem o nim kuzynowi, wiedząc że albo on, albo może ktoś z jego znajomych się autkiem zainteresuje. Złomowisko jednak zlikwidowano, a GAZ zniknął.

Pod koniec listopada wybrałem się na spacer po mieście i... oczom moim ukazał się odrestaurowany GAZik stojący sobie na osiedlu Dobrzec.

LINK

Jak się potem dowiedziałem, w Kaliszu są tylko 3 takie autka, a zatem są ogromne szanse, że ten zdezelowany samochodzik sprzed 3 lat jednak nie trafił gdzieś na części, tylko został przez kogoś przygarnięty...

 

Z mniejszych ciekawostek, parę miechów temu zrobiłem zdjęcie tej oto cysternie CD-5 na podwoziu Stara 66:

LINK. Nic specjalnego, ot bardzo ładnie wyglądający pojazd nie mniej ważny na polu bitwy niż czołgi, działa samobieżne czy transportery opancerzone. No bo powiedzcie mi, co one mogą bez paliwa?

 

* zasadniczo korzystam z linków, bo nie znoszę rozciągniętych for.

 

Edit...

Zasadniczo proszę wstawić zdjęcia zgodnie z regulaminem forum...

Mod...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z trzeciego linku przedstawia nie GAZa 69, a jego odpowiednika produkowanego w Rumunii tzw. Aro Muscel. Z GAZem ma wspólny tylko kształt (i to z pewnej odległości), poza tym, jest to całkiem inny samochód.

 

EDIT: A Star ma numer 266 (tylko opony z wzorem używanym najczęściej we wsześniejszych pojazdach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.