Skocz do zawartości

PZL 230F SKORPION Accura - Euromodel


fiedotow

Rekomendowane odpowiedzi

In box… a raczen In worek, bo tak zapakowany jest model, który chcę zaprezentować. Zna go chyba większość modelarzy. Może nie z bezpośredniego kontaktu z nim ale z Allegro, czasopism idt.

Jest to PZL 230F Skorpion firmy ACCURA – EUROMODEL.

Sam model jest praktycznie rzadkością. Nie produkowany od lat jest dla niektórych z nas punktem honoru w zdobyciu go. Tak było i ze mną. Od pierwszych artykułów prasowych, prezentacji telewizyjnych samolot ten fascynował mnie.

Ale o modelu, bo historię Skorpiona większość zainteresowanych zna, a kto dociekliwy, to sobie poradzi.

A więc model.

Przesyłkę otrzymałem dziś po południu. Po rozpakowaniu paczki zobaczyłem znany z Internetu czarno – biały wizerunek Skorpiona w fikcyjnym malowaniu z podaną skalą i nazwą producenta (1).

W worku foliowym (2) z zatrzaskiem znajdują się 22 części odlane z żywicy, dwa „szkła” kabiny vacu (6), instrukcja z rysem historycznym i opisem konstrukcji oraz techmodowska kalkomania (5) przeznaczona do Su 22 M4K.

Same części to elementy o pancernej wręcz grubości ścianek. Konia z rzędem temu, kto znajdzie jakiekolwiek ślady podziału blach. Wstępne dopasowywanie części pozostawia wiele do życzenia i nawet kołki ustalające lepiej jest spiłować. Wnętrze kabiny to fotel w ogólnym zarysie przypominający planowanego Martin Bakera, wanna z tylną wręgą jako żywo przypominającą tę z zestawu Mig 21 KP i klocek żywicy mający być tablicą przyrządów (7). Uzbrojenie to podwieszany zasobnik z działkiem i pylony (chyba protoplasta również z KP), które nie wiadomo gdzie przykleić. Podwozie przednie – jednoczęściowe. Główne składa się z goleni i koła. Koła są w tym modelu chyba najlepszym elementem, bo posiadają jakiś rysunek tarcz…

Producent nie przewidział wnęk podwozia, ponieważ w założeniach projektu PZL 230 F pokrywy miały się zamykać po wypuszczeniu podwozia. Silniki zioną pustką i przerażają kołki ustalające. Kabina dość sztywna i przejrzysta – też duży plus, gdyby można było cokolwiek pokazać w kabinie.

Ufff… Ale się przejechałem. Ale moje wywody nie mają na celu zdyskredytować wytwórcę. Podziwiam odwagę podjęcia takiego tematu. W opisie czytamy, że tworząc model opierano się na dokumentacji fabrycznej PZL Warszawa – Okęcie. Prawdę mówiąc porównując elementy modelu z dostępnymi zdjęciami widać prawidłowość geometrii płatowca. Jako, że mamy do czynienia z modelem opartym u makietę koncepcyjną, budując model otwiera się przed nami możliwość wykazania się własną inwencją w wyposażaniu Skorpiona. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. A malowanie? Od czego fantazja?

Podsumowując zatem stwierdzam, że dobrze, że mamy ten model. Jakby nie patrzeć to jakiś kawałeczek historii Polskich Skrzydeł. Model nie należy do łatwych a modelarzy przyzwyczajonych do perfekcyjnych modeli żywicznych na pewno rozczaruje. To tyle ode mnie. Teraz kilka zdjęć.

1. p1100986.th.jpg 2. p1100987.th.jpg 3. p1100988j.th.jpg 4. p1100989.th.jpg

5. p1100992.th.jpg 6. p1100993b.th.jpg 7. p1100995.th.jpg

Mimo wszystkich niedostatków zamierzam wykonać Skorpiona. Jeszcze nie wiem, czy jako makietę demonstracyjną, czy jako egzemplarz „lotny”. W oparciu o Skorpiona z Fly – Model mam zamiar wykonać drugi wariant. Jak prace ruszą nie omieszkam powiadomić koleżanki i kolegów.

Pozdrawiam.

Wasz Aleksandr Fiedotow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma Skorpiona w 1/48. Chętnie bym takiego sobie zrobił w tej skali, bo choć powojenne samoloty polskiej konstrukcji w większości są mi obojętne, to Skorpion daje do myślenia i jest niezwykle intrygujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślicznie proszę o duuże zbliżenie tego co producent popełnił w kabinie pilota. Może mi się to przydać przy własnej samoróbce. Z góry dzięki!

Może lepiej nie... Tam kompletnie nic nie ma. Klocek imitujący ponoć tablicę, coś fotelopodobnego i niby kokpit z wręgą a'la MiG 21 KP. Brak podziału blach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.