Skocz do zawartości

Scania R 500 V8 "Design Edition"


kubik1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jest to mój pierwszy model. Dlatego prace trwały... długo. Starałem się jak najwierniej odwzorować limitowaną wersję Scanii "Design Edition". Sami oceńcie jak wyszło.

 

095.JPG

096.JPG

097.JPG

100.JPG

105.JPG

108.JPG

111.JPG

113.JPG

115.JPG

117.JPG

 

a teraz dodatek:

 

114.JPG

120.JPG

124.JPG

126.JPG

134.JPG

137.JPG

 

Prace ciągle trwają nad naczepą - chłodnia Schmitz

 

089.JPG

090.JPG

092.JPG

 

 

Liczę na wasze szczere opinie!

 

Pozdrawiam

Kuba

 

PS. Oświetlenie wykonał mój serdeczny kolega Arek. Zajęło mu to długo, ale efekt był tego wart! Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy model jest super .Ja na twoim miejscu nie montowałbym oświetlenia,tylko zrobił okablowanie ramy,silnika ale to tylko moje zdanie.Ogólnie model bardzo ładny

 

pozdrawiam Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić jakich diód (lampek) użyłeś, jakim zasilaniu? Zauważyłem że zasilanie masz w baku najprawdopodobniej. Zdradź technikę jak wmontowałeś oświetlenie między innymi do osłon między osiowych i osłony przeciwsłonecznej. Fajnie to Ci wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zdradzić jakich diód (lampek) użyłeś, jakim zasilaniu? Zauważyłem że zasilanie masz w baku najprawdopodobniej. Zdradź technikę jak wmontowałeś oświetlenie między innymi do osłon między osiowych i osłony przeciwsłonecznej. Fajnie to Ci wyszło.

 

Witam

 

Odpowiedź "elektryka"

 

Wszystkie diody są połączone szeregowo ze sobą po 2 i później podłączone są do zasilania w zbiorniku. Wszystkie diody, oprócz tych w owiewce przeciwsłonecznej, są SMD w obudowie 0805, natomiast w owiewce są SMD w obudowie 0603. Diody w owiewce są koloru białego (barwa biała zimna), diody światłach przednich barwa biała zimna, światła tylne diody barwy czerwonej, oświetlenie obrysowe diody pomarańczowe (nie żółte, ani nie czerwone ze zmniejszonym napięciem zasilania, tylko pomarańczowe). Wszystko jest zasilane z zasilacza stabilizowanego 12V. W zbiorniku są potencjometry miniaturowe o rezystancji 2,2 k (kilooma). Diody świateł przednich są podłączone do 1 potencjometru i jego oporem jest doregulowane odpowiednie świecenie (tak aby nie spalić diod). Obrysowe boczne podłączone są do jednego potencometru (3 szeregi po dwie diody do jednego potencjometru) i potencjometr ustawiony na maksimum. Dodatkowo z tego potencjometru zasilane są również diody w osłonie przeciwsłonecznej przez dodatkowy rezystor (570om) ograniczający prąd, aby ich jasność była mniejsza niż diod w światłach

przednich. Diody świateł tylnych podłączone są do osobnego potencjometru.

 

Reasumując wszystkie diody są zasilane z 12 V (DC - napięcie stałe stabilizowane), poprzez potencjometry ograniczające prąd diod.

 

Pod wszystkie diody były wywiercone otwory wiertłem 2mm. Znowu wyjątkiem są diody w owiewce przeciwsłonecznej gdzie otwory były wiercone wiertłem 1mm i później powiększane w poziomie grotem lutownicy. Do łączenia diod wykorzystałem kynar o przekroju 0,25 mm2, do diod został przylutowany prostopadle, tak aby diody swobodnie zmieściły się otworach, z drugiej strony miejsca montażu, diody zostały

przymocowane niewielką ilością kleju na ciepło , po ich wcześniejszym odpowiednim ułożeniu.

 

 

Podzielam zdanie kolegów ,że model bardzo ładny i przyjemny dla oka. A możesz powiedzieć jakiej firmy jest ten beżowy kolor w wnętrzu?

 

Farbka do Pactra o oznaczeniu pac20 A20 Africa Yellow (M) ze strony www.mojehobby.pl

 

 

W razie kolejnych pytań śmiało piszcie

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wyjaśnienie to mi się podoba.Sam zakupiłem już diody do swojego modelu ale zastanowiło mnie to że jesteś w stanie zmniejszyc moc świecenia.Mam więc prośbę o schemat i dokładny opis na nim.Wykorzystałbym diody SMD do podświetlenia luster i tablicy rejestracyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

 

Kolejna odpowiedź (dla fanatyków elektronicznego dłubania)

 

P1-P3 2.2k

R1 570

D1,D2 - LED SMD 0805 biała - światłą główne, potencjometr ustawiony na 2/3

D3,D4 - LED SMD 0805 czerwona - postój tył, potencjometr max

D5-D10 - LED SMD 0805 pomarańczowa - oświetlenie obrysowe, potencjometr max

D11,D12 - LED SMD 0603 biała - oświetlenie postojowe przednie

 

Schemat%20Scania%20model.jpg

 

Padło też pytanie o diody pomarańczowe, gdzie zostały kupione? Kupiono je w Poznaniu, na ul. Siemieradzkiego. Koszt 1 szt. 60 gr.

 

Pozdrawiam

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.