Skocz do zawartości

Piechurzy ang i francuscy z czasu wojny 100-letniej


Reno

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytania dotyczące pomalowania 2 zestawów:

 

-> piechurzy ang z czasów wojny 100-letniej ZAVEZDA

 

-> piechurzy ang z czasów wojny 100-letniej ZAVEZDA

 

które będą moimi pierwszymi od wielu lat.

 

Wszystko w zasadzie juz mam - figurki, narzędzia i farby ale chciałbym zasiegnąć porady i opinii fachowców jak za to się najlepiej zabrać - jaką technike obrać, co po kolei itpitd.

 

Czekam na porady i opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem może nie jestem, ale, że sam niedawno pomalowałem swoje pierwsze figurki w 1:72 (i jestem w trakcie malowania następnych) mogę się podzielić kilkoma spostrzeżeniami.

1. Po wycięciu figurek dokładnie zeszlifuj wszystkie linie łączenia form. Po malowaniu na pewno one "wyjdą" a w tej skali szrama po łączeniu form np. na twarzy figurki nie wygląda najciekawiej.

2. Przed malowaniem figurki odtłuść, kąpiąc je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

3. Koniecznie nałóż podkład. Polecam czarny Citadela lub szary Tamiyi lub Gunze.

4. Podczas malowania nakładaj dobrze rozcieńczoną farbę. Pamiętaj, że lepiej nałożyć kilka, bardzo cienkich warstw niż jedną grubą, którą zalejesz wszystkie szczegóły figurki.

5. Zacznij malować od elementów położonych najniżej. Np. malując głowę pomaluj najpierw skórę, a potem włosy/hełm. Unikniesz w ten sposób wielu poprawek (a każda poprawka to kolejna, niepotrzebna warstwa farby).

Jak widzisz nie ma tu nic odkrywczego, wręcz same banały, ale mam nadzieję, że jak nie Tobie to może komuś innemu nieco pomogą

No i na koniec powodzenia w malowaniu I liczę na porcję zdjęć z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lupy (jeszcze) nie stosuję. Ale takiej zwykłej z rączką to chyba nie polecam, bo zajmuje rękę. Lepiej zainwestować w coś "stacjonarnego", co możesz postawić na biurku. Jeżeli trzęsą Ci się ręce to zainwestuj też w jakiś "chwytak", najlepiej zakończony klamerką.

 

O pędzlach napisał już kolega Dexter wyżej więc nie będę powtarzał. Tylko pamiętaj, na pędzlach nie wolno oszczędzać.

 

Do szlifowania i ścinania szwów wystarczy zwykły łamany nożyk, ale lepiej dołożyć trochę i kupić nożyk Excela (lub Olfę) z wymiennymi ostrzami oraz drobny papier wodny (np. 2000, przyda się też coś około 1200).

 

Guzy to najlepiej pomalować drobnym pędzelkiem lub szpilką / igłą. Ewentualnie przetrzeć kaftan tzw. suchym pędzlem (jeżeli nie wiesz co to za technika to poszukaj informacji na ten temat na forum, znajdziesz bez problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiadasz że nei używasz lupy? No to ostro bo ja myślałem o jakiejś stacjnarnej lub nagłownej (nierecznej). Myślałem że wszystcy malują z lupą ale skoro da sie bez to pewnie wynik doświadczena. Też więc tak spróbuję bez lupy. Mam tylko pytanie o buźki - dla skali 1/72 też malujecie je (nie mówię nawet o cieiowanu ich) bez lupy? A co z oczami wąsami itpd? Też szpilka? I ostatnie pytanie - o chwytaki - jak malujecie? Ja myślałem żeby umiejscić figurka na jakimś druciku i tak go trzymać do malowania bo wygodniej. Czy trzymać po prostu w palcach podczas malowania? Przepraszam za może głupie pytania ale dawno nie malowałem a poza tym nigdy tak małych - stąd tyle pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lupa, a raczej jej niestosowanie to nie wynik doświadczenia tylko dobrego wzroku i oświetlenia. Póki co ja jej nie potrzebuję, ale oczywiście jak zajdzie taka potrzeba to jak najbardziej.

 

Oczy maluję za pomocą pędzla 00, maczając jego końcówkę w białej farbie, a potem szpilką robię niewielką kropkę z czarnej farby. Brody maluję pędzlem 00. Brwi sobie daruję. Robię to bez lupy, ale jak już pisałem kwestia dobrego oświetlenia, braku problemów ze wzrokiem i pewna ręka (chociaż coraz częściej zauważam, że coś zaczyna drgać).

 

W czasie malowania figurkę zazwyczaj trzymam w palcach za podstawkę (odcinam ją jak figurka jest gotowa), ale czasem (np. malując oczy) mocuję ją na bluetacku (taka beztłuszczowa plastelina) do biurka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info. Co do podstawek - rozumiem że po odcięciu figurki są przyklejane do nowych (wiekszych?) specjalnie przygotowanych. Co do pędzli - lepsze krótkie czy długie włosie, które lepsze, dokładniejsze? Ja zamierzam na początek uzywać farb Humbrol których juz zkaupiłęm odpowiednią paletę (w tym podkłąd) jak długo schna poszczególne wastwy w tym podkład? Jak sie potem te farby trzymaja na figurce? Trzeba uważać by się nie złuszczyła czy ma cąłkiem dobrą przyczepność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniutkie pędzelki mają odpowiednią długość włosia, nie mogą być długie bo by się włos kładł w czasie pociągnięcia. Zatem kupując rozmiar np 3/0 nie ma opcji wyboru długości włosia. Taki pędzelek na pewno jest dokładny, zależy tylko od Ciebie ile farby na niego nabierasz.

Humbrole schną jak schną. Z tego co zauważyłem to poza grubością warstwy także od koloru zależy (skład???). Myślę że po około 6 godzinach warstwa jest na tyle sucha by można wchodzić z dalszym malowaniem.

Jak dobrze zaschnie to trzyma się całkiem dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za info. Co do trzymania sie farby - pytalem bo nie ukrywam ze powrocilem do figurek dla swojego mlodego - chcialbym zeby poczul to i sam sie wkrecil. A pytan mam tyle po po wielu latach wiele sie zmienilo ale na lepsze bo jest teraz olbrzmi wybor farb i akcesoriow. Ok - biore sie do roboty i niedlugo zdam raport:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu zdjęć mam jeszcze pytania - jakim kolorem malować zbroje żeby były jak najbardziej naturalne - kolczugi metalizer gunpower a same blachy silver czy jakimiś innymi kolorami? Co do podstawek - jak rozumiem są z plastiku - takie podstawki da się kupić czy po prostu najzwycajaniej w świecie kupuje się duży kawał materiału i tnie się na mniejsze kawałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim kolorem malować zbroje żeby były jak najbardziej naturalne

Ja używam chainmail z Citadel. Pisałeś, że masz zamiar malować olejnymi, to polecam np. Humbrole 56 czy 191 i ewentualnie dodawać do nich odrobinę czerni. A samą kolczugę to najlepiej pomalować na czarno, a potem tylko przetrzeć suchym pędzlem.

 

Co do podstawek - jak rozumiem są z plastiku - takie podstawki da się kupić czy po prostu najzwycajaniej w świecie kupuje się duży kawał materiału i tnie się na mniejsze kawałki?

Podstawkę możesz kupić gotową a możesz też zrobić sam.

Np. podstawka dla moich katafraktów to dwie podstawki kawaleryjskie i 2,25 podstawki dla pieszych figurek firmy Citadel posklejane razem. Dla Numidyjczyków wybrałem zwykła blaszkę jaką InPost obciąża swoje przesyłki.

Jeżeli chcesz zrobić jakąś większą scenkę / dioramę to możesz użyć ramki do zdjęcia odpowiedniej wielkości. Możliwości jest naprawdę wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o podsatwki - jak uzyskac ładny efekt trawy. Zwykła posypka czy coś więcej?

Jeżeli chcesz naprawdę zaszaleć to możesz użyć elektrostatycznej, gdzieś było o tym na forum, do tego jakaś drobna ziemista posypka, kamyczki i powinno być dobrze. No i jeżeli to wojna 100letnia to zaostrzone pale przed żołdakami muszą być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiam pierwsze efekty swojego pierwszego malowania - ok połowy zestawu anglików - czasowo nie było tak źle chyba(???) bo ok 20godzin.

 

Poniżej fotki jeszcze z okresu roboczego

 

2c853f10ebe0c131med.jpg

 

02ab928b856b8d14med.jpg

 

A tu już pół angielskiej "armi" w szyku

 

dfa0fe8cfcb5197fmed.jpg

 

ef5b5511ce1b90fdmed.jpg

 

8980be273ebe0cb3med.jpg

 

Czekam na komantarze i uwagi oraz słowa konstruktywnej krytyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.