Jump to content

[IN-BOX]Bronco Models (CB35080) M1114 Up-armored Tac. Veh.


kubisz
 Share

Recommended Posts

Są takie chwile w życiu człowieka, że życie staje się piękniejsze Taką chwilą w życiu modelarza jest otwarcie pudełka wymarzonego, długo oczekiwanego modelu. Moje życie właśnie stało się piękniejsze - otwieram pudełko nowego modelu Bronco Models (CB35080) M1114 Up-armored Tactical Vehicle. Jednocześnie robię tego in-boxa, starając się mimo wielkiego entuzjazmu, żeby był on jak najbardziej obiektywny. Przy okazji przepraszam za nienajlepsze zdjęcia.

 

 

1. ZAWARTOŚĆ ZESTAWU:

 

Części do budowy pojazdu zapakowane są w ładne, ogromne pudełko o wymiarach 45 x 30 x 7 cm. Na drugim zdjęciu dla porównania pudełko z M1025 Tamiyi:

DSCF5554.jpg

DSCF5555.jpg

 

 

Na bokach pudełka znajdziemy rysunki wyposażenia i uzbrojenia dodatkowego oraz kalkomanii i blaszki z elementami fototrawionymi. Oprócz tego zwykłe uwagi "techniczne":

DSCF5557.jpg

DSCF5558.jpg

 

 

Wewnątrz znajdziemy:

- 7 wyprasek z piaskowego tworzywa,

- osobno odlane dolną część nadwozia, dach i maskę silnika,

- wypraskę z elementami przezroczystymi,

- 5 elementów z bieżnikiem do kół,

- blaszkę z elementami fototrawionymi,

- kalkomanie,

- instrukcję:

DSCF5556.jpg

Jak widać w pudełku dostajemy także dość sporo powietrza ;)

 

 

Dolna część nadwozia i bieżniki kół zapakowane są w dodatkowe pudełeczko o wymiarach 14 x 7 x 4,5 cm:

DSCF5559.jpg

Na rysunku bardzo przyjemna informacja - będzie kolejny Humvee od Bronco

 

 

W sumie dostajemy:

- 338 elementów z piaskowego tworzywa,

- 13 elementów z przezroczystego tworzywa,

- 70 elementów fototrawionych.

 

 

2. ELEMENTY ZESTAWU

 

Wypraska A to elementy podwozia:

DSCF5581.jpg

DSCF5582.jpg

Wielki minus - niestety brak elementów potrzebnych do wykonania tylnej wyciągarki - standardowej w M1114:

th_wyciagarka.jpg

 

 

Zdublowana wypraska B/Ba zawiera m.in. elementy kół, siedzeń i podwozia oraz wyposażenie dodatkowe. Część wypraski oznaczona jako "B" zawiera m.in. elementy kół, część oznaczona jako "Ba" zawiera m.in. kanistry:

DSCF5576.jpg

DSCF5577.jpg

Ze względu na prawa autorskie dostajemy nieco zmienione napisy na bokach kół. Zamiast "GOODYEAR" i "WRANGLER" mamy napisy "GOODYEAP" i "WPANGLER". No cóż, szkoda, że nie rozwiązano tego inaczej. Gdyby było np. "GOODYEAB" i "WRANGLEB", to wtedy drobna ingerencja nożykiem dawałaby prawidłowe napisy. Mały minusik.

Dużym plusem modelu jest dołączenie całkiem sporej ilości elementów wyposażenie dodatkowego. Na tej ramce obejmuje ono:

- kanister na paliwo,

- kanister na wodę,

- 3 duże skrzynki amunicyjne,

- 2 małe skrzynki amunicyjne.

 

 

Wypraska C/Ca to m.in. dopancerzenie boków, drzwi i wieża GPS/GPK, a także elementy silnika, obrotnicy i klimatyzatora. Część wypraski oznaczona jako "C" zawiera m.in. drzwi, część oznaczona jako "Ca" zawiera m.in. obrotnicę:

DSCF5574.jpg

DSCF5575.jpg

Dostajemy drzwi z wersji M1151 UAH, które od 2005 roku zastąpiły drzwi uprzednio montowane w wersji M1114. Oczywiście ładnie odlana jest także wewnętrzna strona osobno wykonanych drzwi - możemy spokojnie zamontować je w pozycji otwartej. Zresztą plusem modelu Bronco jest możliwość otworzenia wszystkich otwierających się w oryginale elementów.

Na pierwszym zdjęciu poniżej stare, oryginalne drzwi z M1114, na drugim drzwi z wersji M1151:

th_staredrzwi.jpg th_nowedrzwi.jpg

Te drugie mają po prostu przymocowaną dodatkową płytę pancerną, a najbardziej charakterystycznym elementem pozwalającym na ich odróżnienie to wycięcie na klamkę w dodatkowej płycie.

Mamy możliwość otwarcia maski i pokazania silnika, ale ten jest moim zdaniem najsłabszym elementem modelu. Spodziewałem się zdecydowanie więcej, dlatego tutaj minus. Klimatyzator można pokazać otwarty (plus), jednak należy pamiętać, że kratki go osłaniające były po prostu odkręcane - czyli można je położyć albo na pojeździe, albo obok. Kolejny plus za elementy spodu dachu. Minus za zbyt gruby właz w obrotnicy:

th_wlaz-model.jpg th_wlaz-oryginal.jpg

Zdjęcie modelu ze strony http://www.modelarmour.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1170:bronco-m1114-up-armoured-tactical-vehicle&catid=34:new-releases&Itemid=58

Plus za możliwość zrobienia otwartego fragmentu dopancerzenia, zasłaniającego wlew paliwa:

th_05-1.jpg

 

 

Wypraska D to m.in. elementy wnętrza, maski i bagażnika:

DSCF5578.jpg

DSCF5579.jpg

Wielka szkoda, że pasy do przywiązywania wyposażenia dodatkowego do tylnej klapy odlano razem z tą klapą. Takich rzeczy się nie robi, Panie Bronco Minus.

 

 

Wypraska E/Ea/Eb/Ec/Ed zawiera m.in. elementy elektroniki, uzbrojenie stałe i dodatkowe:

DSCF5572.jpg

DSCF5573.jpg

W obu modelach, które kupiłem, luzem dostałem element karabinu M2 - był odlany na tym głównym "patyku" ramki (po lewej stronie na pierwszym zdjęciu wyżej):

DSCF5594.jpg

Możemy wykonać model uzbrojony albo w karabin maszynowy Browning M2HB kal. 0,50" albo w granatnik Mk19 kal. 40 mm.

Dodatkowo na wyprasce znajdują się wyrzutniki granatów dymnych M7 LVOSS (Light Vehicle Obscuration Smoke System). Warto zwrócić uwagę na modułowy układ tej wypraski - osobno mamy elementy potrzebne do montażu:

- karabinu M2 (część oznaczona jako "E"),

- granatnika Mk19 (część oznaczona jako "Ea"),

- LVOSS (część oznaczona jako "Eb"),

- radia SINCGARS, urządzenia BFT (Blue Force Tracker) i skrzynki sterowania interkomu (część oznaczona jako "Ec"),

- uchwytów na wyposażenie dodatkowe i paneli CIP (część oznaczona jako "Ed"),

Może to sugerować ewentualną możliwość dołączania do różnych modeli różnych fragmentów tej ramki albo ukazania się osobnych zestawów. Wielka plama, jeśli chodzi o BFT - niestety w modelu brakuje anteny i jej mocowania, klawiatury, a także jednostki centralnej CPU Na plus to, że na szczęście dostajemy bardzo ładne urządzenia PLGR i DAGR oraz skrzynki sterowania interkomu.

Uzbrojenie dodatkowe obejmuje:

- karabin maszynowy M4,

- karabin maszynowy M4 z granatnikiem M203,

- ręczny granatnik ppanc AT-4.

 

 

Na przezroczystej wyprasce F znajdziemy szyby okien, lampy i kierunkowskazy oraz butelkę:

DSCF5591.jpg

Doskonała przejrzystość elementów, plus za fakturę kloszy lamp. Butelka to sympatyczny dodatek - szkoda, że tylko jedna.

 

 

Dach i maska (G):

DSCF5585.jpg

DSCF5586.jpg

Duży plus za ładne odlanie wewnętrznej strony maski. Śladami po wypychaczach nie ma się co przejmować - od spodu pod dach wklejane są elementy sufitu.

 

 

Dolna część nadwozia (H):

DSCF5583.jpg

DSCF5584.jpg

Do niej doklejamy dopancerzenie boków. Plus za ładne odlanie elementów spodu nadwozia.

 

 

Bieżniki kół (J):

DSCF5587.jpg

Na wypraskach B mamy elementy pozwalające na budowę 6 kół, jednak bieżników jest niestety tylko 5. Ciekawy patent na taki montaż kół, chociaż obawiam się konieczności szpachlowania szpar pomiędzy bieżnikiem, a bokami.

Po bliższych oględzinach można stwierdzić, że "kostki" bieżnika są za wąskie. Przestawiona jest także ich kolejność na oponie - weźmy prawe przednie koło patrząc od przodu i wybierzmy poziomy rząd "kostek", w których ta od zewnętrznej strony koła jest bliżej krawędzi opony. W oryginale mamy "kostki" w układzie dłuższa-krótsza-dłuższa-krótsza, w modelu jest dłuższa-dłuższa-krótsza-krótsza. Minus.

Na zdjęciach poniżej czerwonymi kółkami zaznaczyłem "kostki" dłuższe, zielonym - krótsze. Na wszelki wypadek napiszę - po lewej oryginał, po prawej model:

th_koooryginalne.jpg th_DSCF5607.jpg

 

 

Blaszka fototrawiona (P) o wymiarach 124 x 59 mm (zabezpieczona folią ochronną) zawiera elementy potrzebne przy budowie m.in. wnętrza, kratek klimatyzatora, siedzeń, podstawy anteny czy tylnej osłony balistycznej:

DSCF5590.jpg

 

 

Instrukcja w formie zszytej broszurki, czarno-biała z kolorowymi wstawkami i kolorowymi schematami malowania:

DSCF5560.jpg

th_DSCF5561.jpg th_DSCF5562.jpg th_DSCF5563.jpg th_DSCF5564.jpg th_DSCF5565.jpg th_DSCF5566.jpg th_DSCF5567.jpg th_DSCF5568.jpg th_DSCF5569.jpg th_DSCF5570.jpg

 

 

Kalkomanie:

DSCF5589.jpg

Arkusik o wymiarach 137 x 91 mm zawiera oznaczenia dla czterech konkretnych malowań, a także wszelkie oznaczenia i napisy eksploatacyjne, tabliczki znamionowe itp. Na arkusiku jest również etykietka na butelkę wody mineralnej, screen na monitor BFT oraz dwie tablice ostrzegawcze, montowane na tyle Humvee.

 

 

3. ZDJĘCIA SZCZEGÓŁÓW:

 

th_DSCF5606.jpg th_DSCF5605.jpg th_DSCF5604.jpg th_DSCF5603.jpg th_DSCF5602.jpg th_DSCF5601.jpg th_DSCF5600.jpg th_DSCF5599.jpg th_DSCF5598.jpg th_DSCF5596.jpg th_DSCF5595.jpg th_DSCF5593.jpg th_DSCF5609.jpg

 

 

4. MALOWANIE I OZNAKOWANIE:

 

Otrzymujemy możliwość wybrania jednego z czterech oznakowań pojazdu, wszystkie z Iraku:

1) numer boczny 39, malowanie piaskowe - 2nd Battalion 108th Infantry Regiment, New York Army National Guard:

th_39.jpg

 

2) numer boczny 172, malowanie piaskowe - 95th Military Police Battalion, przyłączony w czasie OIF do 16th Military Police Brigade (Airborne), XVIII Airborne Corps:

th_172_1.jpg

 

3) numer boczny 172, malowanie trójkolorowe NATO - jednostka j.w.:

th_172_2.jpg

 

4) numer boczny 977, malowanie piaskowe - 977th Military Police Company, 924th Military Police Battalion, nazwa własna "Raiders":

th_977.jpg

Wszystkie zdjęcia pochodzą z książki Concord Publications (7513) "US Army HMMWVs in Iraq".

 

Jak widać na powyższych zdjęciach oryginałów każdy z pojazdów ma jakieś drobne modyfikacje w stosunku do tego, co otrzymujemy w pudełku Bronco (dodatkowy karabin na obrotnicy, kanistry przywiązane do tylnej klapy bagażnika lub w koszu na niej itp.). Jak również widać - żaden z tych Humvee nie ma na wieży zamontowanego zestawu GPK. Oczywiście konfiguracja, wyposażenie dodatkowe i dopancerzenie danego egzemplarza Humvee zmieniało się w trakcie jego służby w Iraku.

Bronco zdecydowało się na oznakowania jedynie armii USA, ale na szczęście wybrano ciekawe warianty. Plus za kalki.

 

 

5. ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM:

 

Elementy M1114 porównałem z modelami Tamiyi, które są idealne jeśli chodzi o zgodność wymiarów i proporcji z rzeczywistymi Humvee. Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że model Bronco to wersja dopancerzona, ale mogę stwierdzić z ręką na sercu, że M1114 Bronco również jest idealny jeśli chodzi o zgodność wymiarów i proporcji z rzeczywistymi Humvee Daje to możliwość raczej bezproblemowego "przeszczepiania" części pomiędzy zestawami tych firm, a także umożliwia wykorzystanie wielu zestawów waloryzujących znajdujących się obecnie na rynku, a dedykowanych przeważnie do Humvee Tamiyi. Duży plus dla Bronco.

 

 

6. PODSUMOWANIE:

 

Plusy:

+ wreszcie po wielu latach naprawdę porządny wtryskowy model Humvee, i to nowszej wersji,

+ zgodność wymiarów i proporcji z oryginałem,

+ świetna jakość odlewów i delikatność detali,

+ elektronika: interkom, PLGR, DAGR, radio SINCGARS i BFT (choć niepełny),

+ silnik (co prawda tylko fakt jego istnienia),

+ wyposażenie i uzbrojenie dodatkowe,

+ możliwość wykonania modelu z otwartymi wszystkimi drzwiami i klapami,

+ ciekawe warianty oznakowania,

+ początek serii modeli Humvee od Bronco

 

Minusy:

- słabo odtworzony silnik,

- brak elementów potrzebnych do wykonania tylnej wyciągarki,

- brak niektórych elementów urządzenia BFT,

- zbyt gruby właz w obrotnicy,

- nieprawidłowe ukształtowanie bieżnika kół,

- pasy do przywiązywania wyposażenia dodatkowego do tylnej klapy odlane razem z tą klapą.

 

 

Jak widać nie jest to model idealny (a są takie w ogóle?), jednak jest to zdecydowanie najlepszy model Humvee w skali 1:35, daleko za sobą pozostawia nawet Tamiyę. Jakość produktów japońskiej firmy jest równie świetna, ale Bronco w swoim modelu oddało niemal wszystkie niezbędne elementy, z których sporo w modelach Tamiyi brakuje. Podkreślić należy również to, że jest to pierwszy wtryskowy model Humvee po latach (nie liczę beznadziei bezczelnie nazwanej przez Italeri "M1097A2"), a także to, że jest to pierwszy wtryskowy model nowszej wersji Humvee. Bardzo cieszy też to, że stał się on początkiem serii modeli Humvee Bronco - jestem pewien, że będzie to hit sprzedaży w sklepach modelarskich. A najprawdopodobniej niedługo doczekamy się również zestawów waloryzacyjnych do tego modelu.

Niestety nie sposób pominąć wspomnianych błędów, które w większości są trochę irytujące. Dlatego choćbym chciał, nie mogę dać modelowi najwyższej noty.

 

Z ręką na sercu VERY HIGHLY RECOMMENDED 9/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.