Jump to content

ATD-X Shinshin - Japończyk 5tej Gen


Moses
 Share

Recommended Posts

1dd466c9aefef34f44b3a3ae2043336a,14,1.jpg

 

za tvn24.pl

 

W Azji nakręca się wyścig lotniczych zbrojeń. Japoński rząd właśnie przeznaczył 9 miliardów jenów na rozpoczęcie budowy prototypu myśliwca piątej generacji ATD-X Shinshin. To kolejny kraj w regionie, który chce posiadać własne supernowoczesne maszyny bojowe. Chiny właśnie testują swojego J-20, a Indie czekają na wyniki prac nad T-50 w Rosji, z którą mają następnie wspólnie rozpocząć ich produkcję.

 

9 miliardów jenów przekazanych przez Tokio Mitsubishi ma, wraz z wcześniej włożonymi w projekt ATD-X pieniędzmi, wystarczyć na zbudowanie pierwszego prototypu do 2014 roku. Egzemplarz ma zostać ukończony bez systemów uzbrojenia. Prototyp ma przede wszystkim służyć jako demonstrator technologii i udowodnić potencjał przemysłu japońskiego do budowy takich maszyn.

 

Japoński renesans lotniczy?

 

Dotychczas Shinshin istniał głównie w formie cyfrowej, pełnowymiarowej makiety i modelu w skali 1/5, który po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 2006 roku. Projekt jest od lat rozwijany przez placówki naukowe ministerstwa obrony i koncern Mitsubishi. Japońskie władze starały się go jednak utrzymać w sekrecie, aby nie budzić krytyki budową tak nowoczesnego uzbrojenia, wobec teoretycznie pacyfistycznego charakteru kraju.

 

Jednak z powodu ujawnienia już latającego prototypu J-20, czyli chińskiego myśliwca piątej generacji, japońskie Siły Samoobrony zdecydowały o zintensyfikowaniu prac nad Shinshinem. Dodatkowo impulsu do rozwoju własnego myśliwca piątej generacji dała odmowa sprzedaży przez USA maszyn F-22 Raptor, obecnie najnowocześniejszych samolotów bojowych na świecie.

 

Japońskie lotnictwo gwałtownie potrzebuje odmłodzenia, bowiem nadal posiada w linii około stu F-4 Phantom II, które trudno uznać za nowoczesne, ponieważ powstały w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.

 

Latający samuraj

 

Shinshin ma być myśliwcem przechwytującym, służącym do wywalczania dominacji w powietrzu. Jego głównym zadaniem będzie więc walka z innymi samolotami.

 

Do tego calu został zbudowany w technologii stealth, czyli utrudniającej wykrycie przez radary. Makieta Shinshina już przeszła testy wykrywalności we Francji. Nowoczesne, ale jeszcze niesprecyzowane silniki, mają zapewnić mu dużą prędkość. Co bardzo ważne, dzięki technologii wektorowania ciągu ("zaginania" gorących gazów wylatujących z silnika w wybranym kierunku) ma być niezwykle zwrotny.

 

Zwykłe kable w Shinshinie mają zostać zastąpione światłowodami, co uodporni je na zakłócenia elektromagnetyczne. Maszyna ma zostać także wyposażona w nowoczesny wielofunkcyjny radar, który może nie tylko wykrywać i śledzić cele, ale jednocześnie prowadzić walkę elektroniczną.

 

http://www.tvn24.pl/-1,1714477,0,1,wyscig-po-supermysliwce-nabiera-tempa-teraz-tokio,wiadomosc.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.